Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Anna_I 14:33, 23 lut 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Witam
Chciałabym prosić o pomoc i sugestie odnośnie rabaty przed domem. Jak na razie posadziłam jedynie Tujki Danica, Złotą tuję Szmaragd ,na środku jest Cyprysik Ivonne (ale chyba po ostatnich wiatrach nie przetrwa), za cyprysikiem są przykryte młode rozplenice (3szt). Co radzicie posadzić po bokach cyprysa? Czy lawenda i berberysy admiration to dobry pomysł? Chciałabym ożywić nieco tą rabatę. Co najlepiej wsadzić w miejsce cyprysika jako roślinę przewodnią? Rabata jest praktycznie cały dzień w słońcu, strona pd.-wsch.

____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
LIDKA 19:59, 23 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7006
Cześć.
Na środek można wsadzić jodłe koreanke. Zamiast cyprysika. Te jodłe można ciąć w stożek choć sama rośnie dość regularnie.

Będzie choinka na zimę na ewentualne lampki.

Wokół drzewka po łuku za danicami mogą być te rozplenice i ze 2 szt hortensji bukietowych. Są bezproblemowe i kwitną cale lato.

Lawenda lubi zasadowa ziemię a danica i hortki kwaśną.

Przy lawendzie jest duuuuużo owadów i jeśli to rabata przy wejsciu
-to dla mnie minus.

Zabrałabym z tej rabaty te żółtą tuje jesli posadzisz inne drzewko na środek.
Bo rabata blisko muru jest i 2 wielkie drzewa to za duzo na te wielkosć. Tak myśle.

Załóż własny wątek. Jesli się zaweźmiesz to z Ogrodowiskiem zrobisz nie tylko 1 rabatę ale cały piękny ogród.

I uwaga....
Ogrodowanie szybko przechodzi w nałóg.


Edit
Wątek znazłam. Ide czytać.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anna_I 09:53, 24 lut 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Bardzo dziękuję Lidziu za Twoje sugestie Jeśli chodzi o jodłę to żadnej jej odmiany nie planowałam (po prostu boję się jej uprawy). Co do żółtej tui, to będę ją potem cięła w spiralę i nie dam jej zbyt wysoko urosnąć Na zdjęciu tego nie widać, ale po prawej stronie rabaty rośnie szpaler żółtych tuj, które będą oddzielać strefę ogrodu od tej "wybrukowanej". Ale mam jeszcze cichą nadzieję uratować tego cyprysa. Wydaje mi się, że hortensje nie dadzą sobie rady na tej rabacie - ale będą w innej części ogrodu...
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
LIDKA 14:56, 24 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7006
Hortki są bezproblemowe.
Muszisz,sadzic i robić tak jak Tobie się podoba. My mozemy podpowiadac i moze z czymś trafimy . Ale to Ty tu ogrodujesz.

Cięte krzaki bardzo lubie. Sama tne cyprisika na bonzaja.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Rejzi 10:17, 25 lut 2022


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633


Doradzi mi ktoś co posadzić wzdłuż płotu obok tego płaczącego drzewka?
Jedyne co mi do głowy przychodzi to tuje..
Sąsiadów ogródek jest prawie o metr wyżej, zaczyna się na wysokości murka.
Drzewko to szczepiony grujecznik japoński, praktycznie nie rośnie w górę a mam go już kilka lat.
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Rejzi 15:01, 26 lut 2022


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633

Nie mogę edytować postu, a chciałam dodać jeszcze jedno zdjęcie żeby pokazać szerszy kadr jak te płaczące drzewko prezentuje się w ogródku.
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
BASIA8 09:06, 27 lut 2022


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Witaj. A tam przy płaczącym drzewku nie jest zbyt mało miejsca na sadzenie np. tuji? Ja osobiście bardzo lubię tuje - mam odmianę nie polecana, ale bardzo Ja lubię za szybki wzrost. Bardzo ładnie wygląda Twój ogródek. Pozdrawiam.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Rejzi 17:41, 27 lut 2022


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
BASIA8 napisał(a)
Witaj. A tam przy płaczącym drzewku nie jest zbyt mało miejsca na sadzenie np. tuji? Ja osobiście bardzo lubię tuje - mam odmianę nie polecana, ale bardzo Ja lubię za szybki wzrost. Bardzo ładnie wygląda Twój ogródek. Pozdrawiam.


Dziękuję
Tam jest około 60 cm szerokości tej rabaty
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
BASIA8 18:07, 27 lut 2022


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
60 cm to tak niezbyt dużo na sadzenie tuji. A może posadzić gęściej drzewa wysoko szczepione - tak jak po drugiej stronie. Korony wyjdą ponad ogrodzenie, będą blisko siebie i osłonią.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Rejzi 19:55, 27 lut 2022


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
BASIA8 napisał(a)
60 cm to tak niezbyt dużo na sadzenie tuji. A może posadzić gęściej drzewa wysoko szczepione - tak jak po drugiej stronie. Korony wyjdą ponad ogrodzenie, będą blisko siebie i osłonią.


Myślałam również o ekranie z grabów. Jeszcze się nad grabami kolumnowymi ewentualnie klonami palmowymi zastanawiam ale nie wiem czy to wszystko razem nie będzie się gryzło..
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies