Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Margerita 10:46, 22 lut 2022

Dołączył: 01 cze 2021
Posty: 3
Drodzy, bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu rabaty przy tarasie. Strona północno-wschodnia, gleba lekko kwaśna, stanowisko półcieniste, kształt rabat w ogrodzie prosty, wymarzona kolorystyka ogrodu biało-różowo-fioletowa. Marzy mi się rabata z wykorzystaniem klonów japońskich i wyższego piętra roślin (np. miłorzęby pendula czy może świdośliwa). Nasadzenia które już zostały wykonane w ogrodzie to ulubione "Ogrodowiskowe" - po obwodzie działki; żywopłoty z; cisa (Hicksii), choiny kanadyjskiej oraz świerku serbskiego; drzewa już posadzone to; jabłonie rajskie oraz royality, buki, wiśnie umbry; byliny to tawułki białe i różowe, żurawki, hortensje limelight, hosty, brunery mające srebrne liście, miskanty ML, Hakone, derenie, skarpy (niezbyt „duże” obsadzone runianką). Strefa klimatyczna IV

Z góry dziękuję
Margerita 10:47, 22 lut 2022

Dołączył: 01 cze 2021
Posty: 3
Gardenarium 11:11, 22 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Madziakmadziak napisał(a)
Pani Danusiu, a co Pani by posadziła przed te tuje, aby to miało sens? Bardzo chciałabym dodać tej rabacie koloru i uroku na cały rok, bo wyglada ona jako tako tylko jak kwitną tulipany na wiosnę. Hosty też nieźle sobie radzą, ale nie zachwycają mnie w tym miejscu

Dziękuję za cenne uwagi! Nie pomyślałam o tym, jak ziemia może być wyjałowiona pod nimi.. Co do nawodnienia, to tę rabatę podlewa zraszacz z trawnika, ale jest też możliwość poprowadzenia oddzielnej linii kroplującej.


Przede wszzzzystkim radziłabym uporządkować wygląd tui, wyrównać je górą i ściąć leciutko w pionie, żeby to wyglądało jak ściana, a nie jak poczochrańce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:16, 22 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To trudne warunki do wzrostu roślin w tych korzeniach.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madziakmadziak 11:18, 22 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Gardenarium napisał(a)


Przede wszzzzystkim radziłabym uporządkować wygląd tui, wyrównać je górą i ściąć leciutko w pionie, żeby to wyglądało jak ściana, a nie jak poczochrańce.


Tuje w zeszłym roku zostały wyrównane od góry - zdjęcia są troszkę starsze. Natomiast efekt nadal jest, jaki jest - takie właśnie długaśne poczochrańce i chyba zdecydujemy się na ich usunięcie. Przez lata, zanim się wprowadziliśmy, nikt ich nie przycinał i dlatego tak wybiegły do góry brzydko
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Madziakmadziak 12:05, 22 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
BASIA8 napisał(a)
Nie dziwię się że trochę się obawiasz,zastanawiasz i rozmyślasz. Nie jest łatwo podjąć decyzję - wiem to po sobie - swego czasu mieliśmy duże świerki przed domem które fajnie osłaniały Nas od ulicy - tym bardziej że domek na górce - ale wszystko co było posadzone pod nimi to wcześniej czy później usychało - świerki od dołu nie wyglądały ładnie i przyszedł dzień że je wycięliśmy - uważam że była to bardzo dobra decyzja - przez kilka dni ciężko się było przyzwyczaić - było tak łyso, pusto a dom jak na patelni. Z perspektywy czasu wiem że to była dobra decyzja.
Patrząc na twoje tuje uważam że trzeba je wyciąć - nie wyglądają zbyt dobrze - uważam że jaką byś rabatę nie zrobiła to efektu nie będzie. Zawsze możesz posadzić nowe tuje jeśli Ci się podobają. Są odmiany które szybko rosą - u Nas 2 lata temu sadzonki miały 60cm w chwili sadzenia a teraz mają 1.70. Kora pod nóżki, dużo wody, nawóz i idą jak strzała.
Sporo trzeba się nagimnastykować żeby takie tuje wyciąć, u Nas najgorzej było korzenie wyciągnąć, ale powoli, powoli udało się wyrwać i ładnie wyrównać teren.
Powodzenia życzę w działaniunamawiaj Męża na wycinke


Mąż o dziwo jest skłonny przystać na ten pomysł, ale dopiero na przyszły rok będziemy działać z tymi tujami. W zeszłym roku na wiosnę pozbyliśmy się całego szpaleru tuj od strony sąsiada i to była niezła walka - szczególnie z karpami i chyba musimy jeszcze nabrać sił na kolejną rundę, zwłaszcza, że tuje wzdłuż ogrodzenia są co najmniej 2x wyższe

Tak to wyglądało:





A tak jest teraz (rabata dopiero nabierze kształtów w tym i przyszłym roku. Rok temu wsadziłam wszystko co mi się podobało, żeby był od razu jakiś efekt, teraz wiem że to był błąd, bo nasadzenia są zupełnie nieprzemyślane):


____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Madziakmadziak 12:07, 22 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Gardenarium napisał(a)
To trudne warunki do wzrostu roślin w tych korzeniach.



Ślicznie dziękuję za projekt! Bardzo mi się podoba i dopóki nie zadziałamy z tujami to będziemy iść w tym kierunku Czy np. geranium rozanne sprawdziłoby się na spód?
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
BASIA8 12:37, 22 lut 2022


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4612
A tak jest teraz (rabata dopiero nabierze kształtów w tym i przyszłym roku. Rok temu wsadziłam wszystko co mi się podobało, żeby był od razu jakiś efekt, teraz wiem że to był błąd, bo nasadzenia są zupełnie nieprzemyślane):




Piszesz że nasadzenia nie przemyślane aleeeee jest pięknie meeeega dużo pracy zrobiliście czekamy na Twój wątek kiedy bęęęęzie???????
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Gardenarium 12:45, 22 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Madziakmadziak napisał(a)


Ślicznie dziękuję za projekt! Bardzo mi się podoba i dopóki nie zadziałamy z tujami to będziemy iść w tym kierunku Czy np. geranium rozanne sprawdziłoby się na spód?


Jak zobaczyłam co zrobiliście, to też popieram usunięcie tui. Jesli tak będzie, to potrzebujesz tutaj jednego drzewka kulistego, które koronę będzie miało ponad płotem, na dole hortensje i może jakiś carex brązowy/miedziany? Rozanne za mało koloru. bardziej myślałam o żurawkach, ale obecnie opuchlaki je żrą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madziakmadziak 23:53, 22 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
BASIA8 napisał(a)


Piszesz że nasadzenia nie przemyślane aleeeee jest pięknie meeeega dużo pracy zrobiliście czekamy na Twój wątek kiedy bęęęęzie???????


Dziękuję za miłe słowa! Pomyślę nad wątkiem
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies