Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Martaka88 10:38, 18 mar 2022

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
Agatorek napisał(a)


Możesz tam zrobić murek oporowy i np zrobić dwupoziomową rabatę.
Pierwszy poziom - na wysokości trawnika, później dajesz murek, równasz teren i masz rabatę wyżej.

Twoja skarpa nie wydaje się zbyt wysoka, jaka jest różnica w wysokości?

Lidka poleciła Ci zobaczyć skarpę u Olcimanolci.
Możesz też zajrzeć do Magleski i jej Wilczego ogrodu. Skarpę ma przepiękną .


To nawet trudno skarpa nazwać bo poprzedni właściciele jakby odcięli te dwa poziomy- poziom nie chodzi z górki gładko tylko ziemia jest ucięta jakby i kiedyś dali tam paliki drewniane ale ale spróchniały.Zeby zrobić skarpę pewnie trzeba by nadłożyć ziemi ja chw to
Miejsce po prostu zabezpieczyć. Ale największy problem mam z zaplanowaniem tego co pod płotem i w stronę „
Skarpy”
Wiolka5_7 12:06, 18 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20464
Kokesz napisał(a)


Nic pstrokatego, jak wcześniej pisałam...dlatego laurowiśnia.
A reszta?

Aha...a laurowiśnia nie zmarznie ?
Szałwia oznaczona jest jednoroczna , może omszoną ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Kokesz 12:55, 18 mar 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Wiolka5_7 napisał(a)

Aha...a laurowiśnia nie zmarznie ?
Szałwia oznaczona jest jednoroczna , może omszoną ?


Nie zmarznie, bo ogródek jest osłonięty.
Szałwia omączona bo kwitnie całe lato aż do mrozów.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 17:06, 18 mar 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33345
To białe podobne do Cerastium tomentosum, ale to chyba nie to.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
kleszcz72 14:00, 21 mar 2022

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 29
Dzień dobry .Proszę o inspirację jak obsadzić tą podwyższoną rabatę 10mx1,5 m.Wystawa południowa.Jestem wielbicielką róż więc planowałam grupowo dać róże fairy +perowskya lub kocimiętki.Lawendy są zbyt małe moim zdaniem.Brakuje mi elementu zimozielonego i pionowego po bokach.A może coś prostszego ?Trawy/miskanty/ + irgi zimozielone?Proszę o świeże spojrzenie.Ogród chcę stworzyć w stylu swobodnym,z nawiązaniem do angielskiego.Będę wdzięczna za wszystkie sugestie.
















kleszcz72 14:05, 21 mar 2022

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 29
Przepraszam,całość ma długość 14m a szer 1,5
ferra 10:21, 22 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Przeszukalam forum, internet przejrzany. Czy ma ktos rabate, w ktorej tlem sa laurowisnie? Co dobrze sie z nimi komponuje?

Bede likwidowac kawalek trawnika miedzy laurowisniami, a chodnikiem. Blad poczatkujacego, trzeba bylo laurowisnie odsunac od plotu...
Niewiele tego miejsca na szerokosc, ale dlugosc spora. Czyli kawalek dlugi i waski. Na drugim boku dzialki dokladnie ta sama sytuacja. Wiec mam dwa takie kawalki do zagospodarowania.

Chcialabym posadzic cos w tym miejscu, raczej w odstepach pomiedzy roslinami. Podloze bedzie wysypane kora. Jakie rosliny by tu pasowaly i sie sprawdzily?
Myslalam o:
-kombinacja nizsze hortensje+berberysy
-tawuly japonskie Golden Princess (choc mam ich juz duzo w ogrodzie), z czym mozna by je zestawic?
-turzyce ice dance, tu cos musialabym wymyslic zeby sie nie rozlazily
-tuje danica, choc mam kilka starszych i juz brzydko wygladaja
-trzcinniki, nie mam zadnego, nie wiem czy tez nie za wysokie beda?
-sesleria jesienna

Zurawki odpadaja, za niskie i walka z ich zjadaczami za duzo mnie kosztuje
Bukszpany odpadaja, cma szaleje co roku...
Miskanty raczej beda za wysokie, choc bardzo je lubie.

Wiem, ze na zdjeciu jest tylko wycinek mojej dzialki i trzeba patrzec na caloksztalt.

Pomimo to bede wdzieczna za wszelkie podpowiedzi.



ajka 20:29, 22 mar 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3963
Bardzo proszę o pomysły na aleję w ogrodzie, myślałam o alei grabowej, ale doczytałam, że to bardzo wysokie drzewa i boję się, że całość źle będzie wyglądała po latach, jestem otwarta na różne propozycje, nie tylko aleję drzew. Chcę by ścieżka wyróżniała się w ogrodzie. Zapraszam na swój wątek

https://www.ogrodowisko.pl/watek/8001-ogrod-ponad-miare-czyli-trudne-poczatki?page=153
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
karo_lina 08:51, 23 mar 2022

Dołączył: 25 kwi 2019
Posty: 4
Dzień dobry wszystkim ogrodnikom!
Przyszła wiosna, a więc i prace ogrodowe ruszyły pełną parą. U mnie również Szukam porady w temacie jednej z moich rabat. Z pewnych względów (zakup robota - kosiarki) jestem zmuszona przekształcić rabatę w kształcie koła, którą mam przed domem tak, aby zniwelować to przejście, które zaznaczyłam na czerwono. Muszę więc połączyć rabatę ze ścieżką żwirową, utworzyć jakiś mniej regularny kształt (może to i lepiej), zrobić jakieś nasadzenia. Szukam pomysłu, może inspiracji. Czy ktoś z Państwa mógłby coś podpowiedzieć? Dołączam mój nieco prymitywny szkic oraz kilka zdjęć zrobionych wczoraj (trawnik po wertykulacji, więc jego stan jest wiadomo jaki, no ale ma być tylko lepiej ). Ogród jest młody, 3-letni. Rośliny na rabacie mają 2 lata. Będę niezmiernie wdzięczna za jakieś podpowiedzi
Pozdrawiam ciepło!
ania_m 11:34, 28 mar 2022


Dołączył: 24 lis 2016
Posty: 74
Proszę o pomoc/inspiracje w zagospodarowaniu długiej rabaty przed ogrodzeniem. Rabata ma długość 12 metrów i szerokość 1 metr. Chciałam żeby była atrakcyjna cały rok, wiec muszą być rośliny zimozielone, jakieś niewysokie bo nie chcę przysłonić ogrodzenia. Oprócz zimozielonych chciałam jeszcze kolor różowy i/lub biały. Chciałam, zeby to była taka elegancka rabata. Myślałam o tujach danica ciętych w kulkę i np berberysy w środku i jakiś akcent rózowy/biały taki wiosenny.

mój pomysł nasadzeń:


Nie jestem do końca przekonana co do mojego pomysłu, może ktoś coś doradzi, żeby było pięknie
____________________
Ania Ogród-moje marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies