Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 14:24, 18 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obie rabaty coś powinno spinać, podobna kompozycja.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agatorek 01:05, 19 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Truskolasy napisał(a)
Jeśli będzie za wąsko to zawsze mogę poszerzyć rabatę, bo nie wytrzymam do czasu kiedy te świerki wyrosną

Zastanawiam się nad niewielkimi drzewami w stylu wiśni piłkowanej Kanzan lub śliwy wisniowej Nigra, ale może jest lepszy pomysł na to?

Lidka, dziękuję za wiarę w człowieka, ale jeszcze nie czuję się na tyle mocną ogrodniczką żeby założyć wątek




Hej

Zamiast kanzana mogłabyś tam posadzić też wiśnię, ale kolumnową, amanogawę. Oczywiście przy założeniu poszerzenia rabaty
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Madziakmadziak 17:43, 20 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Cześć,

W tym roku postanowiłam tak naprawdę zadbać o nasz ogród, który prowadzę (raczej nieudolnie i chaotycznie) od 3 lat. Teraz skupiam się na zdobyciu konkretnej wiedzy, aby ogród w końcu wyglądał pięknie okrągły rok. Mam 3 rabaty, które chciałabym zmodyfikować, jeżeli to możliwe - z Waszą pomocą
Przejrzałam ten wątek od początku (oraz kilka innych), zaczerpnęłam trochę inspiracji i oto co udało mi się stworzyć na jednej z nich.

Rabata przy bramie, słońce zagląda tu raczej po południu. W tym momencie rośnie tu barwinek oraz kilka host - te rośliny przesadzę w inne miejsce. Gdzieś w innym wątku znalazłam sugestię Pani Danusi odnośnie nasadzeń pod starymi tujami, gołymi od dołu.




Z tyłu 2 derenie Ivory Halo, przed nimi na środku rabaty hortensja bukietowa Limelight lub Silver Dollar a na obwódce tawułka astilbe. W zasadzie to połączenie mi się podoba, ale może ktoś miałby jeszcze jakieś propozycje, co mogłabym posadzić na obrzeże rabaty zamiast tawułki? Czy tuje należałoby jeszcze troszeczkę 'podgolić', aby dać przestrzeń dereniom?
Zastanawiam się też czy jedna hortensja wystarczy, czy powinnam coś jeszcze dosadzić po bokach? Czy są jakieś trawy, które wpasowałyby się w tę przestrzeń?

A może ktoś mógłby zaproponować zupełnie inną aranżacje tej rabaty?
Myślałam nad wycięciem tuj i posadzeniem drzewa np. magnolii, ale nie wiem czy to ma sens?

Będę wdzięczna za Wasze rady!
Magda

ps. Ogrodowisko jest moim odkryciem roku - kopalnia rzetelnej wiedzy! Żałuje tylko, że tak późno tu trafiłam
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
MartaCho 14:14, 21 lut 2022

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2139
Tak na oko, to moim zdaniem jest tam za mało miejsca, żeby to wszystko pomieścić, co zaplanowałaś. Zmieści się raczej tylko hortensja i obwódka. Napisz proszę, jakie są wymiary tej rabaty.

Jeśli zdecydujesz się na wycięcie tui- a to świetny pomysł, choć pewnie trudny do realizacji- to wówczas można dać tam coś więcej. Zamiast tui widziałabym tam pięknego kulistego platana Alpens Globe na przykład Albo coś kolumnowego, np. wiśnię Amonogawę lub ambrowca Slender Silhouette.

____________________
Marta Ogród zacząć czas
Madziakmadziak 16:45, 21 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Hej Marta,

Bardzo dziękuję za Twoje propozycje! Szczególnie przypadła mi do gustu opcja z platanem Natomiast, tak jak słusznie zauważyłaś, nie wiem czy uda mi się namówić męża na wycinkę tuj, zwłaszcza, że rosną wzdłuż całego ogrodzenia (a najchętniej pozbyłabym się wszystkich), a na połowie placu za tujami (stykając się z nimi) rosną ogromne, stare świerki i pewnie zrobiłoby się dziwnie 'łyso' bez tuj.

Tak to mniej więcej wygląda:

Lewa strona ogrodzenia - tuje, a za nimi stare świerki, pewnie łyse, tam gdzie stykają się z tujami


Prawa strona ogrodzenia


Prawa strona od wewnątrz, z tą rabatką, którą chcę obsadzić


W poście wyżej podmieniłam zdjęcie, na którym naniosłam wymiary rabatki.

Co sądzicie o pozbyciu się wszystkich tuj i zastąpieniu ich czymś innym? Dodam, że na wiosnę będziemy montować sztachety wzdłuż ogrodzenia i będę chciała zając się przedpłociem - tutaj też propozycje mile widziane
Myślałam o obsadzeniu płotu od zewnątrz trawami - miskantami i sesleriami - zakochałam się w tym połączeniu, gdy zobaczyłam je u jednej z forumowiczek

M.
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Gardenarium 19:07, 21 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Madziakmadziak napisał(a)
Cześć,

W tym roku postanowiłam tak naprawdę zadbać o nasz ogród, który prowadzę (raczej nieudolnie i chaotycznie) od 3 lat. Teraz skupiam się na zdobyciu konkretnej wiedzy, aby ogród w końcu wyglądał pięknie okrągły rok. Mam 3 rabaty, które chciałabym zmodyfikować, jeżeli to możliwe - z Waszą pomocą
Przejrzałam ten wątek od początku (oraz kilka innych), zaczerpnęłam trochę inspiracji i oto co udało mi się stworzyć na jednej z nich.

Rabata przy bramie, słońce zagląda tu raczej po południu. W tym momencie rośnie tu barwinek oraz kilka host - te rośliny przesadzę w inne miejsce. Gdzieś w innym wątku znalazłam sugestię Pani Danusi odnośnie nasadzeń pod starymi tujami, gołymi od dołu.




Z tyłu 2 derenie Ivory Halo, przed nimi na środku rabaty hortensja bukietowa Limelight lub Silver Dollar a na obwódce tawułka astilbe. W zasadzie to połączenie mi się podoba, ale może ktoś miałby jeszcze jakieś propozycje, co mogłabym posadzić na obrzeże rabaty zamiast tawułki? Czy tuje należałoby jeszcze troszeczkę 'podgolić', aby dać przestrzeń dereniom?
Zastanawiam się też czy jedna hortensja wystarczy, czy powinnam coś jeszcze dosadzić po bokach? Czy są jakieś trawy, które wpasowałyby się w tę przestrzeń?

A może ktoś mógłby zaproponować zupełnie inną aranżacje tej rabaty?
Myślałam nad wycięciem tuj i posadzeniem drzewa np. magnolii, ale nie wiem czy to ma sens?

Będę wdzięczna za Wasze rady!
Magda

ps. Ogrodowisko jest moim odkryciem roku - kopalnia rzetelnej wiedzy! Żałuje tylko, że tak późno tu trafiłam


Powiem z praktyki, że korzenie tui tak wyjałowiły glebę, że odradzam tyle nasadzeń, to uschnie, a jak wyciapiesz duże doły to tuje mogą się przewrócić.

Hortensje bedą miały za mało wilgoci, chyba że zamontujesz tam linię kroplującą. Może same derenie ale czy tawułki? one lubią wilgoći dużo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madziakmadziak 19:25, 21 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Pani Danusiu, a co Pani by posadziła przed te tuje, aby to miało sens? Bardzo chciałabym dodać tej rabacie koloru i uroku na cały rok, bo wyglada ona jako tako tylko jak kwitną tulipany na wiosnę. Hosty też nieźle sobie radzą, ale nie zachwycają mnie w tym miejscu

Dziękuję za cenne uwagi! Nie pomyślałam o tym, jak ziemia może być wyjałowiona pod nimi.. Co do nawodnienia, to tę rabatę podlewa zraszacz z trawnika, ale jest też możliwość poprowadzenia oddzielnej linii kroplującej.
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
BASIA8 19:39, 21 lut 2022


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
A może duże tuje wywalić i zrobić na nowo rabatkę? Ogrodzenie jest bardzo ładne wydaje się że osłania dom od ulicy. Jak będą sztachetki to będzie jeszcze ładniej.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Madziakmadziak 00:20, 22 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Basiu, tak właśnie rozmyślam o wycięciu wszystkich tych tuj, z tym że trochę się obawiam, jak to będzie wyglądać, bo one są ogromne.. i co w zamian posadzić? Boję się, że nagle zrobi się pusto i tylko te wielkie, stare świerki będą widoczne z drogi i całe podwórko odsłonimy, bo jakby nie patrzeć troszkę nas oddzielają te tujki.

Marzy mi się na tej rabacie właśnie jakieś drzewo, taki platan albo magnolia
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
BASIA8 09:08, 22 lut 2022


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Nie dziwię się że trochę się obawiasz,zastanawiasz i rozmyślasz. Nie jest łatwo podjąć decyzję - wiem to po sobie - swego czasu mieliśmy duże świerki przed domem które fajnie osłaniały Nas od ulicy - tym bardziej że domek na górce - ale wszystko co było posadzone pod nimi to wcześniej czy później usychało - świerki od dołu nie wyglądały ładnie i przyszedł dzień że je wycięliśmy - uważam że była to bardzo dobra decyzja - przez kilka dni ciężko się było przyzwyczaić - było tak łyso, pusto a dom jak na patelni. Z perspektywy czasu wiem że to była dobra decyzja.
Patrząc na twoje tuje uważam że trzeba je wyciąć - nie wyglądają zbyt dobrze - uważam że jaką byś rabatę nie zrobiła to efektu nie będzie. Zawsze możesz posadzić nowe tuje jeśli Ci się podobają. Są odmiany które szybko rosą - u Nas 2 lata temu sadzonki miały 60cm w chwili sadzenia a teraz mają 1.70. Kora pod nóżki, dużo wody, nawóz i idą jak strzała.
Sporo trzeba się nagimnastykować żeby takie tuje wyciąć, u Nas najgorzej było korzenie wyciągnąć, ale powoli, powoli udało się wyrwać i ładnie wyrównać teren.
Powodzenia życzę w działaniunamawiaj Męża na wycinke
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies