Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Beata36 07:48, 14 cze 2022

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Dziękuję LIDKA nie będę ryzykować w takim razie poszukam innego miejsca
Beata36 08:30, 15 cze 2022

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Urzekło mnie te nasadzenie Danusi czy możecie mi doradzić jaki dać tu ćis żeby był taki smukły i czym zaprawiać dołek żeby mu dobrze u nas było?
Beata36 11:16, 15 cze 2022

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Chciałabym żeby to był taki niezbyt formowany żywopłot i jeszcze jedno pytanie jaki dereń do tego?biorę pod uwagę elegantissima,aurea lub sibirica jeśli coś poplątałam w nazwie to wybaczcie z tej części działki mam klon drummondi na zmianę z klonem Crimson king i klon chyba Princeton gold taki zielono żółtawy i nie chciałabym żeby wyszło papugowato
Ivo 17:58, 19 cze 2022


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Front ogrodu od wiejskiej ulicy na razie niezagospodarowany - nie ma ogrodzenia - są wzdłuż Tawuły szare GREFSHEIM (ok 2 lata) i dwa bardzo wysokie świerki (obok siebie). Wschód.

Między świerkami a ogrodzeniem sąsiadów posadziłam głóg pośredni PAUL'S SCARLET
A jakie jeszcze drzewko można obok głogu? Może z bordo liściami?





____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Koralovakora 21:04, 29 cze 2022

Dołączył: 09 kwi 2022
Posty: 9
Łyso mi między tymi kostrzewami, myślicie że szałwia compact deep blue albo crystal pink pomiędzy nimi to dobre rozwiązanie? Czy lepiej pójść w turzyce/ trawy? Wystawa południowo wschodnia, słońce od rana do 15. Ogród "zakłada się" od tej wiosny.
Zastanawiam się też co posadzić z prawej strony od rh, a przed Serbem. Trzeciego rh? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

____________________
Kora
Eressiel 13:28, 30 cze 2022


Dołączył: 30 cze 2022
Posty: 9
Witam wszystkich Od jakiegoś czasu podczytuję sobie ten wątek i wiele innych na forum i szukam inspiracji. Mam do zagospodarowania rabatą przed domem (wychodzi na nią okno z kuchni), na której w większości jest słońce - od samego rana do późnych godzin popołudniowych. I tak kombinuję co by tam wsadzić co by wytrzymało te ekstremalne warunki pogodowe i chyba powoli wybucha mi głowa i mam ochotę się poddać. O ogrodnictwie wiem niewiele, to mój pierwszy ogród, który mam od marca tego roku. Uczę się i czytam, ale nadal to dla mnie czarna magia. Obecnie rabatka to jakieś resztki trawnika/chwastów, wypalone przez słońce i przez robiące na niej koty sąsiadów - tak wyglądała przez ostatnie 10 lat. Całość chciałabym wysypać żwirem/kamieniami (myślałam o frakcji 20-60mm żeby było bardziej naturalistycznie), co by pozbyć się kotów Póki co zdzieramy darń i przekopujemy. Posadziłam lawendę z przodu, w taki sposób jak na szkicu, jako pierwsza linia obrony przez kotami.

Myślicie ze da radę na niej ostnica i szałwia - gdzieś wyczytałam e razem ładnie wyglądają ale może coś mi się pomieszało? Co jeszcze posadzić żeby nie było efektu na baczność stojącego wojska? Chciałabym dorzucić może kilka większych kamieni żeby ta rabatka miała taki mniej „oficjalny” wygląd. Pomóżcie coś wymyślić bo ja już naprawdę wariuję.

Wymiary na szkicu oczywiście w cm

Koralovakora 15:28, 30 cze 2022

Dołączył: 09 kwi 2022
Posty: 9
Eressiel mamy bardzo podobny kształt rabat przed domem, nawet te same strony świata i tak jak Ty zaczęłam pracę w ogrodzie w tym roku umieściłam post przed Tobą i też czekam na sugestie doświadczonych ogrodników.
Stipa i szałwia to piękne połączenie, tylko czy ta stipa z przodu u Ciebie nie będzie zasłaniać szałwi z tyłu? Lawenda jest przy płocie? Jakieś wyższe drzewko/a planujesz na tej rabacie?
____________________
Kora
Eressiel 16:14, 30 cze 2022


Dołączył: 30 cze 2022
Posty: 9
Koralovakora napisał(a)
Eressiel mamy bardzo podobny kształt rabat przed domem, nawet te same strony świata i tak jak Ty zaczęłam pracę w ogrodzie w tym roku umieściłam post przed Tobą i też czekam na sugestie doświadczonych ogrodników.
Stipa i szałwia to piękne połączenie, tylko czy ta stipa z przodu u Ciebie nie będzie zasłaniać szałwi z tyłu? Lawenda jest przy płocie? Jakieś wyższe drzewko/a planujesz na tej rabacie?


U mnie to wygląda tak, że bramka jest tam gdzie posadzona lawenda, więc lawenda rośnie pod płotem, a z kolei drzwi do domu są w tym wyciętym rogu na dole Na razie to wstępny koncept. Za to jeszcze mam pomysł żeby może pobawić się i z tyłu jakiś miskant chiński dać. A po lewej, gdzie krótszy bok rabaty i w sumie kostka brukowa to może jakieś coś niższego, ale co to nie mam jeszcze pojęcia. Jednocześnie ogarniam rabatę za domem. Połowę obsadziłam funkiami i szukam teraz roślinek na drugą połowę. Ale to może ogarnę bo tam i tak nikt nie będzie widział poza mną. Nawet jak coś nie wyjdzie

A co do wyższego drzewka na rabatce to nie bardzo bo boję się, że zasłoni okno z kuchni które tam wychodzi na tę dokładnie rabatkę. Chyba że jakiś niższy krzaczek ale to jest dla mnie jeszcze niezbadane terytorium
MartaKOL 15:13, 04 lip 2022

Dołączył: 13 sty 2022
Posty: 16
Dzień dobry wszystkim,

Jestem w trakcie tworzenia rabaty przy ulicy. Roślinki maleńkie. Wzdłuż ogrodzenia dereń biały jako żywopłot. Od prawej zagajnik z brzozami doorenbos. Następnie ambrowiec amerykański pomiędzy miskantem memory, przed nimi hakonechloa i żurawki. Dalej trzmielina i dereń kousa.
Całkiem nie pomyślałam o zimozielonych. Czy moglibyście mi podpowiedzieć gdzie i jakie iglaczki posadzić, by ta rabata miała ciekawą formę?



Eressiel 20:04, 05 lip 2022


Dołączył: 30 cze 2022
Posty: 9
Trochę pokombinowałam, trochę poszukałam i mam jakieś zarys tego co chce zrobić. Brakuje mi jedynie pomysłu na ten zielony punkt na środku po prawej i co posadzić wzdłuż ścieżki do domu. Jakby ktoś miał jakiś rady, podpowiedzi to byłabym wdzięczna za każdy pomysł

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies