Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Wiolka5_7 20:51, 05 lip 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Eressiel napisał(a)
Trochę pokombinowałam, trochę poszukałam i mam jakieś zarys tego co chce zrobić. Brakuje mi jedynie pomysłu na ten zielony punkt na środku po prawej i co posadzić wzdłuż ścieżki do domu. Jakby ktoś miał jakiś rady, podpowiedzi to byłabym wdzięczna za każdy pomysł



Lawenda jest przy ogrodzeniu,dobrze rozumiem ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 20:57, 05 lip 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
MartaKOL napisał(a)
Dzień dobry wszystkim,

Jestem w trakcie tworzenia rabaty przy ulicy. Roślinki maleńkie. Wzdłuż ogrodzenia dereń biały jako żywopłot. Od prawej zagajnik z brzozami doorenbos. Następnie ambrowiec amerykański pomiędzy miskantem memory, przed nimi hakonechloa i żurawki. Dalej trzmielina i dereń kousa.
Całkiem nie pomyślałam o zimozielonych. Czy moglibyście mi podpowiedzieć gdzie i jakie iglaczki posadzić, by ta rabata miała ciekawą formę?





Jaka hakone posadziłaś ,ile ma tam słońca? Na pewno by pasowało dać zimozielone przed Memory i ambrowcem ,bo wiosną będzie łyso, jesienią dosadzić tulipanów, czosnków ozdobnych . A zagajnik czym podsadzony ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Eressiel 21:24, 05 lip 2022


Dołączył: 30 cze 2022
Posty: 9
Wiolka5_7 napisał(a)


Lawenda jest przy ogrodzeniu,dobrze rozumiem ?


Tak, lawenda jest przy ogrodzeniu.
Wiolka5_7 22:12, 05 lip 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Eressiel napisał(a)


Tak, lawenda jest przy ogrodzeniu.


Acha. Moim zdaniem to lawendę wypada posadzić z drugiej strony a przy ogrodzeniu wysokie rośliny, sadząc piętrowo. Od najwyższych do najniższych roślin
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Eressiel 07:21, 06 lip 2022


Dołączył: 30 cze 2022
Posty: 9
Wiolka5_7 napisał(a)


Acha. Moim zdaniem to lawendę wypada posadzić z drugiej strony a przy ogrodzeniu wysokie rośliny, sadząc piętrowo. Od najwyższych do najwyższych roślin


To jest dobra zasada. Ja jednak tutaj najwyższe trawska dałam pod ścianą domu. Wynika to z tego, że tam wzdłuż tej lawendy jest po prostu droga osiedlowa, na której spotykamy sąsiadów, czasami bawią się nasze dzieciaki wspólnie i generalnie nie chciałam się od niej odgradzać wysokimi roślinami. Więc u mnie trochę spadek idzie to w drugą stronę zaczynajac od ściany domu. Wzdłuż ścieżki po lewej tez chciałam coś niskiego. Ot taki ogród do góry nogami
Anda 11:21, 06 lip 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Eressiel napisał(a)
Trochę pokombinowałam, trochę poszukałam i mam jakieś zarys tego co chce zrobić. Brakuje mi jedynie pomysłu na ten zielony punkt na środku po prawej i co posadzić wzdłuż ścieżki do domu. Jakby ktoś miał jakiś rady, podpowiedzi to byłabym wdzięczna za każdy pomysł



Hej Tworząc rabaty żwirowe miej na uwadze wymagania glebowe roślin. Do szałwii, lawend, ostnic, trzcinników pasują jeszcze rozchodniki wysokie i niskie, Agastache, Euphorbia myrsinites, Anthericum liliago, Dianthus, Festuca, Achillea, Spiraea nipponica, Spiraea cinerea, Caryopteris clandonensis, Calamintha nepeta, ale nie miskanty. Jeśli posadzisz tam odpowiednie rośliny, to nie będziesz musiała często ich podlewać. Ba, po jakimś czasie nie będziesz musiała podlewać ich wcale.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Eressiel 11:34, 06 lip 2022


Dołączył: 30 cze 2022
Posty: 9
Anda napisał(a)


Hej Tworząc rabaty żwirowe miej na uwadze wymagania glebowe roślin. Do szałwii, lawend, ostnic, trzcinników pasują jeszcze rozchodniki wysokie i niskie, Agastache, Euphorbia myrsinites, Anthericum liliago, Dianthus, Festuca, Achillea, Spiraea nipponica, Spiraea cinerea, Caryopteris clandonensis, Calamintha nepeta, ale nie miskanty. Jeśli posadzisz tam odpowiednie rośliny, to nie będziesz musiała często ich podlewać. Ba, po jakimś czasie nie będziesz musiała podlewać ich wcale.


Oh, dziękuję Ci pięknie za tę listę. Już sobie wklepuję w Google i szukam co to i jakie to starałam się wybierać póki co takie mniej wodnolubne roślinki. Ten miskant to tak z rozpędu tam jakoś wpadł Te jego wiechcie mnie zauroczyły i że może się jakoś utrzyma. Ale chyba nie ma sensu rzeczywiście na sile i latać potem z konewką Dziękuję raz jeszcze. Już sobie szukam. ♥️
MartaKOL 11:09, 07 lip 2022

Dołączył: 13 sty 2022
Posty: 16
Wiolka5_7 napisał(a)


Jaka hakone posadziłaś ,ile ma tam słońca? Na pewno by pasowało dać zimozielone przed Memory i ambrowcem ,bo wiosną będzie łyso, jesienią dosadzić tulipanów, czosnków ozdobnych . A zagajnik czym podsadzony ?


Hakone ma cały dzień słońce.
Szukam czegoś zimozielonego, ale nie bardzo wiem co, najlepiej coś stożkowego i niezbyt ogromnego.
Myślałam żeby dosadzić jałowca płożącego blue chip.
W zagajniku posadziłam stipę i cisy, które chciałabym formować w kule.
Wiolka5_7 12:59, 07 lip 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
MartaKOL napisał(a)


Hakone ma cały dzień słońce.
Szukam czegoś zimozielonego, ale nie bardzo wiem co, najlepiej coś stożkowego i niezbyt ogromnego.
Myślałam żeby dosadzić jałowca płożącego blue chip.
W zagajniku posadziłam stipę i cisy, które chciałabym formować w kule.


A jaka to odmiana ? All gold ? Bo ją będzie przypalać na patelni. Myślałam właśnie o kulach z cisa ale już posadziłaś obok. To jeśli chcesz stożki to coś baccata też się nadaje
Jałowca płonącego bym nie sadziła ,one są krótkowieczne.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
MartaKOL 13:18, 07 lip 2022

Dołączył: 13 sty 2022
Posty: 16
Wiolka5_7 napisał(a)


A jaka to odmiana ? All gold ? Bo ją będzie przypalać na patelni. Myślałam właśnie o kulach z cisa ale już posadziłaś obok. To jeśli chcesz stożki to coś baccata też się nadaje
Jałowca płonącego bym nie sadziła ,one są krótkowieczne.


Tak, all gold. Czyli radzisz przesadzić ją w bardziej cieniste miejsce?
Kule w brzózkach, a stożki koło ambrowca i z drugiej strony starej jabłoni.
Polecona została mi jodła compacta, ale cena trochę zgasiła mój entuzjazm.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies