Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

krzysztofszy... 12:18, 18 paź 2022


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Witam wszystkich.

Proszę o poradę co byście polecili na taki skrawek ziemi. Długość ok 20m szerokość 1-1,2m.




Rosną tu tuje chyba naście lat. Nie podoba mi się to i chciałbym to zmienić.
Chciałbym posadzić jakieś drzewka na pniu, brałem pod uwagę katalpę, klon kulisty, wiśnię umbraculifera. Odległość co jakieś 5m. Co byście polecili? Moze być też coś innego oczywiście. Pomiędzy te drzewka chciałem dać np. Miskanta morning light i np. Rozplenicę black Beauty. Tylko czy to połączenie nie będzie trochę '' blade''? Możecie też wyrazić swoją wizję.
LIDKA 19:09, 18 paź 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6884
Krzysztof poszerz porządnie rabateę. I posadź co chcesz. Drzewa szczepione nie będą zbyt duże. Trawy to rośliny jesienne. Posadź coś wiosennego coś letniego i trawy.

Ja bym te tuje zostawiła bo stworzą ładne tło.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Angelika95 21:45, 11 lis 2022


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 920
Proszę o pomoc. Planuję rabatę: z tyłu mam tuje, przed nimi 3 rozplenice naprzemian z miskantem Variegatusem. Przed nimi rozchodnik okazały 3 sztuki, turzyca, rozchodnik 3 sztuki turzyca. Przed nimi niska kosodrzewina. Cała rabata dluga na 15-17metrow.

Moim problemem są odległości między roślinami, jakie mi radzicie? Chociaż mniej więcej. Podoba mi się też połączenie traw z jeżówkami i perowską, ale nie wiem czy uda mi się tu je włączyć. Serdecznie proszę o pomoc, będę wdzięczna za każdą odpowiedź
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Martikaa 17:13, 12 lis 2022

Dołączył: 06 lis 2015
Posty: 1
Witajcie Ogrodomaniacy Proszę o opinie doboru roslin. Mam rabatę 1,5x2m, przy chodniku i wejściu do domu. W środku będzie wiśnia Kiku, z prawej rząd cisa, 2 szt Rozplenica little bunny, Tawula miniatura, pomiędzy nimi myśle o krokusach, może tulipanach? Dziękuje z góry
Angelika95 19:44, 21 lis 2022


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 920
A ja takie pytanie i mam nadzieję, że ktoś mi odpowie: w jakiej odległości od tui mogę posadzić miskanty i hortensje? Jaki zachować odstęp między młodymi sadzonkami, żeby w przyszłości nie były za blisko tui, bo czytałam, że to może spowodowac ich ogołacanie. Będę wdzięczna za pomoc
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
LIDKA 21:05, 21 lis 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6884
Angelika95 napisał(a)
A ja takie pytanie i mam nadzieję, że ktoś mi odpowie: w jakiej odległości od tui mogę posadzić miskanty i hortensje? Jaki zachować odstęp między młodymi sadzonkami, żeby w przyszłości nie były za blisko tui, bo czytałam, że to może spowodowac ich ogołacanie. Będę wdzięczna za pomoc


Ja mam ok 90 cm w przedogródku. Nie mialam wiecej miejsca.tujki mam ze 4 lata. Miscant red chief 2 sezony. Miscany jest z tych mniejszych.

Na razie nie wchodza na siebie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Monika83 07:56, 22 lis 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
Angelika95 napisał(a)
A ja takie pytanie i mam nadzieję, że ktoś mi odpowie: w jakiej odległości od tui mogę posadzić miskanty i hortensje? Jaki zachować odstęp między młodymi sadzonkami, żeby w przyszłości nie były za blisko tui, bo czytałam, że to może spowodowac ich ogołacanie. Będę wdzięczna za pomoc
Hortensje posadź jak naj dalej od tych pijusów tuji z 1,5m
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
veva 12:58, 27 lis 2022

Dołączył: 08 lut 2018
Posty: 100

Witam,

Czy może mi ktoś pomóc przy zaprojektowaniu powyższej rabaty? Chciałabym jakoś zmniejszyć wizualnie tą wielką pustą ścianę. Wymyśliłam, że posadzę jakieś drzewo kolumnowe (jakieś z systemem korzeniowym palowym) i podsadzę je jakimiś krzewami kwasolubnymi. Jak widać na zdjęciu rośnie tu już jedna azalia, nie wiem jaka nazwa, kwitnie na ciemny róż. Chciałabym jej dosadzić jakieś towarzystwo o podobnych wymaganiach glebowych. Ten róg domu to zachód.

Po prawo rośnie orzech włoski i chciałabym go zostawić. Nie wiem co zrobić z tym kawałkiem na lewo od niego? Posadzić jakiś duży krzew, czy też drzewo kolumnowe? Nie mam pomysłu czym je podsadzić- pociągnąć dalej rabatę z kwasolubnymi? Chciałabym żeby było tam coś innego, co kwitnie o innym okresie niż różaneczniki. Ten róg domu jest na stanowisku południowo-zachodnim.
Proszę o jakieś podpowiedzi.
Angelika95 17:24, 22 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 920
Jaka odmiana rozplenicy będzie najlepsza do posadzenia przed szpalerem hortensji limelight? Chodzi mi o wysokość roślin
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
LIDKA 18:51, 22 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6884
Black beaty lub hameln. Ta pierwsza szersza i bardziej rozłożysta.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies