Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

koltotki89 14:06, 07 kwi 2023

Dołączył: 29 mar 2022
Posty: 5
Dzień dobry,
Chciałbym się zapytać czy drzewa klony kuliste zielone będą dobrze wyglądać na tle tych iglaków i czy to dobry pomysł żeby drzewa liściaste łączyć z iglakami?
LIDKA 14:40, 08 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7031
koltotki89 napisał(a)
Dzień dobry,
Chciałbym się zapytać czy drzewa klony kuliste zielone będą dobrze wyglądać na tle tych iglaków i czy to dobry pomysł żeby drzewa liściaste łączyć z iglakami?


90 proc ogrodów tutaj tak ma. Pochodź po wątkach i zobaczysz. Tylko zachowaj odleglości żeby za kilka lat korony nie weszły na iglaki. Ja mam platany buki i klony i katalpę na tle tuj.

Jak sie zaweźmiesz to zrobisz ładny ogród. Jak tu trafiłaś to masz szansę zobaczyć że własnymi rękami i bez projektantów i firm można zrobic pięknie zielone otoczenie domu.

Twój Teren ma potencjał. Zakładaj wątek i do dzieła.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Beata36 09:25, 14 kwi 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Witam chciałabym zrobić rabatę z rozplenicą hameln i rozchodnikiem tylko nie bardzo wiem jak rozstawić te rośliny żeby swobodnie podlać trawkę nie szkodząc rozchodnikiom..a może zamienić ten rozchodnik na inną roślinkę?rabata ma 2m głębokosci i 5 m długosci bardzo dziękuję za wszelkie rady
LIDKA 00:42, 15 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7031
Rozplenice co 1m
Ok 50-70 cm przed nimi rozchodniki.
Kupisz lance czyli dlugi pistolet i podlejesz jesli zajdzie potrzeba.

Te 2 m to z żywoplotem?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Beata36 09:42, 15 kwi 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
To miejsce przeznaczone na rozpleniecę bez żywopłotu myślałam sadzić ją co 60cm może być za gęsto?ziemię mam słabiutką ale w tamtym roku poszła mączka i kompost w tym roku planuje dodać korę i myślę że będzie jej u mnie dobrze
tuberculosa 11:14, 16 kwi 2023


Dołączył: 20 paź 2022
Posty: 26
Beata36 napisał(a)
To miejsce przeznaczone na rozpleniecę bez żywopłotu myślałam sadzić ją co 60cm może być za gęsto?ziemię mam słabiutką ale w tamtym roku poszła mączka i kompost w tym roku planuje dodać korę i myślę że będzie jej u mnie dobrze


rozplenica Hameln co 60 cm to odrobinę za wąsko
____________________
Ada Mały ogródek - domeczek na wschodzie
tuberculosa 11:24, 16 kwi 2023


Dołączył: 20 paź 2022
Posty: 26


czarne linie to rabaty obecnie istniejące
białe linie to plan wytyczenia nowej krawędzi rabatek - nie wiem czy pasują, proszę o radę.

Mam pytanie odnośnie w sumie 3 rabatek

Rabata nr 1 - z hortensjami - po prawej. Za hortensjami posiadam dwa wielkie miskanty, z tyłu tuje a w rogu młody dereń biały. Zimą i przedwiośniem jest bardzo pusto. Czy dereń z miskantami dobrze zagra? Czy nie lepiej zrobić eksmisję miskantów i przesadzić hortensje do tyłu żeby zrobiły szpaler?

Rabata nr 2 - po lewej
"Wyspa" z magnolią a za nią długi pas 11 x 1,6 m. Na razie są tam jedynie rozplenice a z tyłu żywopłot z młodych cisków hilli. Były małe i chude posadziłam je co 28 cm - czy to ok?
Plan jest na rozchodniki między rozplenicami a z przodu szałwie na zmianę z selserią. Zastanawiam się też czy nie wcisnąć tam dwóch wiśni osobliwych na pniu (na kostce przy rabacie parkuje auto i niskie rośliny w sumie zasłoniłoby całkowicie, chciałam jakąś to rabatę puścić "w górę"
Czy to ma sens? Czy wszystko się pomieści? Nie chcę nakupić roślin które potem nie będą miały gdzie żyć

I co "wcisnąć" pomiędzy tą "wyspą" z magnolią a podłużną rabatką?
____________________
Ada Mały ogródek - domeczek na wschodzie
Beata36 23:22, 16 kwi 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Bardzo dziękuję za podpowiedzimam również pytanie odnośnie użyźniania ziemi czy popiół z palonego samego drzewa bez węgla jest dobry czy lepiej nie...nie wiem co tam będę sądzić narazie jest kompost,mączka bazaltowa i myślę nad tym popiołem
LIDKA 08:12, 17 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7031
Poiół jest zasadowy. Nie nadaje się pod kwasoluby.

Ciemierniki go lubią i chyba można mieszać go z ziemią pod warzywa. Zapytaj Hani -Gruszki lub Magleski bo one mają piękne warzywniki
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Iza093 10:20, 18 kwi 2023

Dołączył: 18 kwi 2023
Posty: 3
Dzień dobry

Dopiero zaczynam przygodę z ogrodem i szczerze mówiąc jestem kompletnie zielona i będę wdzięczna za poradę

Posiadam taka rabatę, która jest zaraz przy wjeździe do domu oraz widzę ją z okna w kuchni- zależy mi żeby była atrakcyjna cały rok ale szczególnie latem.

Wzdłuż ogrodzenia planuje szpaler z klonu glibosum naprzemian z miskantem morning light (tlem będą tuje sasiada) plus pomiędzy jakiś zimozielony krzaczek (swierk daisy/tuja danica/bukszpan?)

Natomiast nie mam kompletnie pomysłu na samą rabatę. Myślałam o stipie połączonej z szałwią omszona plus coś zimozielonego, raczej to samo co miałoby być pomiędzy klonami ale nie wiem czy to dobry pomysł.

Ziemia w miarę przepuszczalna, miejscamk gliniasta, po deszczach stoi tam woda, ale w ciągu jednego dnia wysycha. Będzie tam dodatkowo nawizione ok 10 cm ziemi z kompostem.

Bardzo proszę o poradę jak mogę wykorzystać te przestrzeń aby było nowocześnie i pięknie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies