Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Angelika95 19:55, 22 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 932
LIDKA napisał(a)
Black beaty lub hameln. Ta pierwsza szersza i bardziej rozłożysta.


Dzięki LIDKA :*
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Marcin89 20:08, 18 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2301
Pozwolę sobie zacytować post z mojego wątku, liczę po cichu na pomoc

"Zmienię trochę kolejność, bo miała być mapka z zagospodarowaniem terenu, a będzie teren z boku domu i koło tarasu.

Muszę pomyśleć nad rozmieszczeniem chodników i ścieżek koło domu i nad samym tarasem. W sumie lepiej tak, niż tracić czas na planowanie rabat, gdy nie ma punktu odniesienia.

Liczę na uwagi. Może jakieś aspekty praktyczne?

Problemem jest tutaj szerokość działki, bo do granicy jest około 5 m, a chcę zmieścić też jakiś żywopłot, a nawet ze 3 drzewka kolumnowe, by zasłonić się od wejścia do domu sąsiada.
Dodatkowo granica nie jest równolegle do ściany budynku, co mnie drażni .
Kolejna sprawa to odległość do budynku gospodarczego (tylko 5,40 m), więc taras wyjdzie blisko tego budynku. Warunkiem jest zostawienie swobodnego przejścia na tył ogrodu i kawałka ziemi by obsadzić budynek bluszczem (jedyne dojście na tył działki). Ale też nie kosztem powierzchni tarasu.


Uwagi do mapek:
- ścieżki wybrukowane i żwirowe, jeszcze można pokombinować. Wiadomo, że te koło domu z kostki. Ścieżka podpisana jako ogrodowa wzdłuż budynku będzie na pewno żwirowa.
- na tarasie planowane dwie donice w kształcie litery L
- budynek gospodarczy będzie miał drzwi z tej strony i musi być też dojście
- 1 mała kratka to 0,5 m
- z boku domu drzwi balkonowe (dodatkowe wyjściowe) i małe schodki
- zejście z tarasu na utwardzony chodniczek lub ścieżkę żwirową

Legenda:
Kolor jasnozielony - tereny zielone i trawniki
Kolor ciemnozielony - donice na tarasie i bluszcz na ścianie budynku
Kolor szary - kostka brukowa, schody z palisady
Kolor biały z czarnymi kropkami - kamień/żwir ozdobny"

Wersja 1
Chodnik wzdłuż budynku, ścieżka wzdłuż krótszego boku tarasu

Wersja 2
Chodnik wzdłuż budynku, ścieżka wzdłuż krótszego boku tarasu, ale oddalona od niego

Wersja 3
Chodnik oddalony od budynku, dodatkowe dojścia do schodków bocznych i schodków z tarasu. Pomiędzy nimi rabaty żwirowe + rośliny ozdobne
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
AlicjaMa 15:47, 21 lut 2023

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 93
Cześć, a ja z pytaniem czy mogę podsadzić 3 ambrowce Gumball hortensją Bobo i tawułą japońską Goldflame na zmianę w dwuch rzędach (zygzakiem)?
Rabata ma jakieś 2 m na 6 m.

Ambrowce sa co 2-2, 5 m od siebie.

Danusia radzi pod ambrowce hortensje Bobo i tak uczynię.
Ale mam też sporo pięknej tawuły Goldflame i może taką przeplatankę zrobić z Bobo?
Ewik 22:46, 21 lut 2023


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Specjalistką nie jestem ale dałabym hortensje w jednym rzędzie,z przodu. Tawuly jak mają tam być to w drugim rzędzie za hortkami .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
AlicjaMa 16:46, 22 lut 2023

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 93
Dziękuje Ewik.
Tak spróbuje, a jak będzie zbyt pstrokato na jesień to znowu poprzesadzam
grelos 20:49, 11 mar 2023

Dołączył: 19 paź 2016
Posty: 1
Witam,
Mam pytanie/dylemat co dalej posadzić przy tujach?? Myślałem o trawach ( rozplenica japońska połączona z red baro, Turzyca Buchanana lub lawendą). Od wjazdu posadzone są po trzy szt. lawendy oraz trawy wysokie (nie pamiętam rodzaju
SylwiaBe 10:41, 12 mar 2023


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 852
Cześć, czy możecie mi doradzić w jakiej odległości sadzić od siebie jeżówki? Oraz jeżówki od rozplenic i rozchodnika okazałego, żeby wyszedł efekt wow ? Planuję nową rabatę a nijak nie wiem, jak się za nią wziąć na pewno chcę sadzić jeżówki plamami, tj po kilka sztuk w 1 odmianie i tak dalej, ale co z tymi odległościami,bo z tym mam zawsze problem...
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
SylwiaBe 10:44, 12 mar 2023


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 852
grelos napisał(a)
Witam,
Mam pytanie/dylemat co dalej posadzić przy tujach?? Myślałem o trawach ( rozplenica japońska połączona z red baro, Turzyca Buchanana lub lawendą). Od wjazdu posadzone są po trzy szt. lawendy oraz trawy wysokie (nie pamiętam rodzaju

Cześć, ja bym pod tujami dała same wyższe miskanty a lawendy przesadziła przed nimi, miałoby to chyba większy sens? Albo rozplenice i przed nimi lawendy.
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Angelika95 17:03, 12 mar 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 932

Czy ktoś powie mi co to za odmiana rozplenicy?

Marzy mi się taki duet
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
kami 17:25, 12 mar 2023

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
rozplenica hameln i werbena
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies