Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

becker3 16:53, 25 kwi 2023

Dołączył: 25 kwi 2023
Posty: 1
Cześć wszystkim, mam do zagospodarowania dwie rabatki o długości 380cm, jedna szeroka na 70cm, druga na 180cm. Jest to miejsce bardzo cieniste, północna ściana domu, zamknięte również od wschodu garażem. Wybrałem trochę roślin które mogą mieć szansę tu przeżyć, ale nie potrafię z nich skomponować nic co by mi się podobało, może poradzicie jak je ułożyć?

Do dyspozycji na miejscu mam różne odmiany funkii, żurawek, tawułki, trzmieliny, barwinka, dąbrówkę, brunerę, bergenię. Oprócz tego kilka drobnych iglaków na które fajnie byłoby w zimie popatrzeć z okna, chociaż nie wiem jak zniosą tamtejsze warunki.

Nie upieram się żeby wykorzystać to wszystko, jestem otwarty na inne pomysły.

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki!



kami 08:05, 29 kwi 2023

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
agapant napisał(a)


Podaj wymiary rabaty, jak jest z nasłonecznieniem. Ważne czy jest to środek trawnika i będzie widoczna z każdej strony. Może jakiś rysunek lub zdjęcie tego co już jest. Jakie lubisz rośliny.


Wymiary rabaty jak najmniejsze aby zmieścić 7stożków. Miejsce nasłonecznione, rośliny dowolne, widok z każdej strony.
Głównie mi chodzi o to żeby mi stożki nie wyłysiały od spodu od roślin lub trawek.
Agni_78 09:26, 29 kwi 2023


Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 153

Witam mam dylemat co posadzić po obydwu stronach furtki.Laurowisnia się nie sprawdziła?
____________________
Aga Aga w ogrodzie
Agni_78 09:27, 29 kwi 2023


Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 153

Witam mam dylemat co posadzić po obydwu stronach furtki.Laurowisnia się nie sprawdziła?
____________________
Aga Aga w ogrodzie
kasiab 19:28, 30 kwi 2023


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Agni_78 napisał(a)

Witam mam dylemat co posadzić po obydwu stronach furtki.Laurowisnia się nie sprawdziła?


Ile tam jest słońca? Na czym Ci tak właściwie zależy na tych rabatkach? Jakie mają wymiary?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
agal452 19:45, 01 maj 2023

Dołączył: 29 maj 2018
Posty: 25
Cześć, doradźcie proszę, chcę posadzić szpaler hortensji Anabele a przed nimi tuje kulki Danica (razem 9 m długości). Czy z przodu w jednej linii dać same tuje kulki czy np. na zmianę z rozplenicą hameln (odstęp ok 75 cm?)? I czy głębokość tej rabaty 130 cm wystarczy?
Wiaan 23:29, 01 maj 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5139
agal452 napisał(a)
Cześć, doradźcie proszę, chcę posadzić szpaler hortensji Anabele a przed nimi tuje kulki Danica (razem 9 m długości). Czy z przodu w jednej linii dać same tuje kulki czy np. na zmianę z rozplenicą hameln (odstęp ok 75 cm?)? I czy głębokość tej rabaty 130 cm wystarczy?


Ja mam przeznaczone 170 cm szerokości na Annabelle, z przodu hakonechloa All gold. Jeśli chodzi o kulki Danica to też mam taką kombinację przed hortensjami Limeligh. Kulki na przemian z rozplenicą hameln gold Jakie masz stanowisko na tej rabacie?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
agal452 08:19, 02 maj 2023

Dołączył: 29 maj 2018
Posty: 25
Rabata ma być pod ogrodzeniem od strony wschodniej, słońce będzie miała od południa i zachodu. Kurcze 170 cm to trochę za dużo u mnie, czy też masz posadzone w jednej linii hortki a przed nimi kule, ile od płotu sadzić hortensje?
Wiaan 14:25, 03 maj 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5139
agal452 napisał(a)
Rabata ma być pod ogrodzeniem od strony wschodniej, słońce będzie miała od południa i zachodu. Kurcze 170 cm to trochę za dużo u mnie, czy też masz posadzone w jednej linii hortki a przed nimi kule, ile od płotu sadzić hortensje?


Tak hortensje mam w jednej linii a kulki na mijankę, wrzucam fotkę. Trzeba zachować spore odległości bo zobacz jak hortki zajęły dużo miejsca.

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
agal452 21:40, 04 maj 2023

Dołączył: 29 maj 2018
Posty: 25
Ale ślicznie u Ciebie wyglądają, limelight są chyba wyższe od Anabel, cudnie .
Trudno u mnie jakoś będą musiały się pomieścić, na wiosnę będą kulki a latem hortki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies