Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Beata36 13:27, 10 cze 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
jak traktować stanowisko w którym słońce jest od godz ok 10 do 13 czyli najbardziej palące?czy jest to pół cień i np funkie dadzą radę?
Beata36 09:29, 16 cze 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Mam pytanie do posiadaczy rodgresji kasztanowcolistnej czy jest to rzeczywiście bylina atrakcyjna tylko wiosna i wczesnym latem?planowałam dla niej miejsce od strony południowo wschodniej przy tarasie ale wyczytałam gdzieś że właśnie później traci na urodzie i wygląda mało atrakcyjnie...może ktoś ma ja u siebie i jak u Was z tą roslinka ?
anuska2507 10:42, 16 cze 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Wg mnie te kilka godzin słońca można potraktować jako półcień. Myślę, że funkie są w sam raz.

Co do rodgersji - wpisz w wyszukiwarkę forum "rodgersja" i zaznacz "pokaż posty". Wyszuka Ci kilka wątków osób, które mają tą roślinę. Możesz bezpośrednio u nich w wątkach podpytać, pewnie szybciej uzyskasz wyczerpującą odpowiedź popartą zdjęciami. Widziałam też tematyczny wątek poświęcony rodgersji.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Beata36 15:10, 16 cze 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Dzięki wielkie ten tematyczny przeczytałam już to poszperam po ogrodach i popytam pozdrawiam
mielona 18:33, 18 cze 2023

Dołączył: 29 cze 2020
Posty: 5
Cześć,
Jestem początkującą ogrodniczką i jak pewnie większość nowicjuszy, wszystkie rośliny posadziłam za gęsto...
Zastanawiam się czy nie jest zbyt duża ilość drzew jak na tak mały obszar.
Czy po czasie wszystkie rośliny, będą ze sobą konkurowały o "pożywienie"?

Wymiary Rabaty( 5m długości, 2,75m głębokości)

Na rabacie idąc od końca jest:
- laurowiśnia ( będzie formowana na żywopłot),
- 3 wierzby hakuro nishiki,
- 2 platan alphen's globe szczepione na 200m
- 3 miskanty gracillimus
- 2 perovskia
- i cała drobnica która docelowo będzie przesadzona albo usunięta( ostnica, goździki, rozchodnik olbrzymi, szałwia, werbena patagońska)



Co jest w tym wypadku lepsze?
1. Zostawić laurowiśnie a przed nią 2 platany a pomiędzy nimi miskanty gracillimus i usunąć całą drobnice?

2. Zostawić laurowiśnie, przesadzić tylko 3 wierzby hakuro, między 2 platany i usunąć drobnice?







GrassGarden 10:19, 20 cze 2023

Dołączył: 16 cze 2021
Posty: 42
Witam,


proszę o podpowiedź jak zaprojektować rabatę?

kocimiętki, bodziszek, szałwie, trzcinniki,

Zastanawiam się czy dać na około grzadki niskie rośliny, czy tylko z przodu a z tyłu wysokie trawy...


LIDKA 22:58, 20 cze 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7141
1. Wywalić szmate. Rośliny cierpią kiedy w niej rosną.
Kartony i kora i gęste nasadzenia to jest to.

2. Zaplanowac rabatę piętrową. Drzewko, trawy , kwitnące. Obwódka doda szyku i elegancji.

Jaka to gleba, ile słońca, czy to środek działki?

Chcesz ogród?
Zakładaj wątek, rysuj plan, pomożemy zaplanować.

Nie wiemy co lubisz? Jaki Twój styl, ile masz czasu na pielegnację, czy będziesz podlewać?

Pozdrawiam
I życzę złapania bakcyla ogrodniczego.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
GrassGarden 12:39, 21 cze 2023

Dołączył: 16 cze 2021
Posty: 42
Witam,
szmata będzie wywalona, jest tymczasowo póki roślin nie ma.
Gleba przepuszczalna, strona południowa cały czas w słońcu.
Lubię grzebać w ogrodzie.
To moja inna grządka.
Tu ma być rabata fioletowa.
Czy dawać kocimiętki, szałwie bodziszki w około?
Czy tylko z przodu, teren jest na górce.
Podlewany w razie potrzeby z węża.


GrassGarden 12:57, 21 cze 2023

Dołączył: 16 cze 2021
Posty: 42
Chciałbym jeszcze tu wpleść gdzieś irysy syberyjskie, bo mam dostęp do sadzonek za darmo.
Tylko nie wiem jak je połączyć z trawami...
i w której linii...
GrassGarden 09:47, 23 cze 2023

Dołączył: 16 cze 2021
Posty: 42
Kasia1980 napisał(a)
proszę o poradę
działka za domem jest duża szer. 30m na ok 50 m . Przy ogrodzeniu jest taka skarpka wąska na ok 1-1,30 , żeby lepiej było traktorkiem kosić trawę. Chce wydzielić miejsce na ognisko i zagajnik brzozowy z hamakiem mi się marzy i szklarnie trochę zasłonić .Koło altanki mam posadzone hortensje i trawy rozplenice .A może znacie kogoś kto robi projekty , ale danej części, bo przed domem mam już obsadzone . Jak umiałam tak zrobiłam.


Witam,
ja mam bardzo podobną działkę, i też wystawa południowa.80 m x 40 m
Skupiłam się na najbliższym otoczeniu domu, w otoczeniu. W dole posadziłam zagajnik brzozowy z samosiejek ok. 50 szt. Bliżej domu miejsce na ognisko.
Myślę że po trochę i jesteś sama sobie rozplanować, tylko musisz się zastanowić gdzie chcesz umieścić.
Powodzenia.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies