Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

anuska2507 15:07, 18 kwi 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Iza093 napisał(a)
Wzdłuż ogrodzenia planuje szpaler z klonu glibosum naprzemian z miskantem morning light (tlem będą tuje sasiada) plus pomiędzy jakiś zimozielony krzaczek (swierk daisy/tuja danica/bukszpan?)

A jaką szerokość (=odległość miedzy kostką a ogrodzeniem) będzie miała ta rabata?
Obawiam się, czy tam nie jest zbyt wąsko na drzewa.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Iza093 21:57, 18 kwi 2023

Dołączył: 18 kwi 2023
Posty: 3
anuska2507 napisał(a)

A jaką szerokość (=odległość miedzy kostką a ogrodzeniem) będzie miała ta rabata?
Obawiam się, czy tam nie jest zbyt wąsko na drzewa.


1.5m - szczepienie ma być na 2m, jesteśmy dogadani z sąsiadami że nie będzie im przeszkadzać "przechodząca" na ich stronę korona drzew

W najszerszym punkcie, tam gdzie zastanawiam się nad stipą i szałwią jest ok 4m
LIDKA 22:17, 18 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7028
Tuje sąsiadów wejdą ci w koronę. One po ok 10-12 latach będą mieć 3-4 m
Przemyśl drzewa kolumnowe. Na kule to tam masz zbyt wąsko.
Buki sobie poogladaj. Bordowe bedą się ładnie odbijac od tui.




____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Mary 06:56, 19 kwi 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Czemu służy ta siatka na ogrodzeniu i co jest za siatką? Czy rośliny mają rosnąć na tle siatki? To może lepiej zimozielony żywopłot posadzić.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Iza093 08:05, 19 kwi 2023

Dołączył: 18 kwi 2023
Posty: 3
Mary napisał(a)
Czemu służy ta siatka na ogrodzeniu i co jest za siatką? Czy rośliny mają rosnąć na tle siatki? To może lepiej zimozielony żywopłot posadzić.


Siatka jest sąsiada- od tej strony ma ogród z tarasem i chce się trochę od nas odgrodzić mimo przyjaznych stosunków ma już zasadzone tuje, więc jak tylko trochę podrosną siatka będzie zdjęta. Skoro sąsiad ma tuje, to po swojej stronie chciałabym posadzić na ich tle coś ozdobnego aby zdobiło mój wjazd na działkę
Mary 18:36, 19 kwi 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Zanim napiszę coś dalej wypada się przyznać, że nie lubię tuj.

Te tuje rosną bardzo blisko siatki, więc niezależnie jak sąsiad będzie dbał o ich wygląd to od Twojej strony sąsiad nie zadba, bo nie ma jak się dostać do nich od strony siatki.

U mnie tuje po stronie sąsiada wyglądają tak. To trochę inna sytuacja, bo u mnie jest ogrodzenie i duże drzewa zacieniające. Pokazuję to, bo myślę, że warto się zastanowić czy chcesz, aby wygląd Twojego ogrodu zależał od Twojego sąsiada. Teraz tuje sąsiada są jeszcze małe i żywopłot po Twojej stronie ma jeszcze szansę. Im większe będą te tuje tym trudniej będzie wyhodować coś po swojej stronie. U siebie posadziłam cisy i choiny kanadyjskie. Jest ciężko. Rosną bardzo wolno. Ale mam nadzieję, że kiedyś doczekam się pięknej zielonej ściany zamiast tych "paskud".
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
kami 17:15, 22 kwi 2023

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Mam siedem stożków z cisa 0,5m.
Z jakimi roślinami je posadzić. Ma ktoś pomysł na rabatę, którą muszę stworzyć usuwając darń z trawnika więc koncepcja ogólna w trójkącie, kole lub kwadracie
Ktoś coś?
Beata36 10:07, 25 kwi 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Kochani mam do Was mądrych ludzi pytanie odnośnie szczepienia drzew..konkretnie ich wzrostu.mysle nad kupnem klonu.W jednej szkółce miły Pan twierdzi,że urośnie on na ok 5-6m mimo,że szczepiony na wysokości ok 120cm a w drugiej,że już rośnie tylko korona i to na kilkadziesiąt cm a podobny punkt szczepienia i komu wierzyć
agapant 11:01, 25 kwi 2023


Dołączył: 03 lip 2014
Posty: 1290
kami napisał(a)
Mam siedem stożków z cisa 0,5m.
Z jakimi roślinami je posadzić. Ma ktoś pomysł na rabatę, którą muszę stworzyć usuwając darń z trawnika więc koncepcja ogólna w trójkącie, kole lub kwadracie
Ktoś coś?


Podaj wymiary rabaty, jak jest z nasłonecznieniem. Ważne czy jest to środek trawnika i będzie widoczna z każdej strony. Może jakiś rysunek lub zdjęcie tego co już jest. Jakie lubisz rośliny.
____________________
Pozdrawiam Aga Daleki od ideału, Wizytówka - Daleki od ideału
unynus 16:20, 25 kwi 2023

Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 10



Co posadzić na tej rabacie, myślałem o iglakach, krzewach? Może jakieś pomysły. Dł 15m szer w najmniejszym miejscu 2 m. Obwód koła 3m.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies