Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

AgulaD 08:19, 26 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9
Hej, planuje posadzić przed domem bez, poradzicie jakie krzewy sadzić z nim? Co do lilaka pasuje? Znalazłam na forum, że piwonie będą ok, ale czy krzewy inne będą pasowały? Myślałam o tawule, ale już sama nie wiem?
LIDKA 09:41, 26 mar 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6634
Nie wiadomo jaki dom, jaka gleba ile miejsca itp. lilaki kwitna kilka dni w maju pitem to zielone krzaczorki tylko. Moim zdaniem do mocnego przemyślenia.

Przedogeródki maja byc piękne i eleganckie cały rok.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
AgulaD 10:51, 26 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9
Dzięki za odpowiedź, ziemia piaszczysta przepuszczalna. Miejsca jest dużo. Chciałam je dać przy tarasie żeby osłonić się od drogi i żeby pachniało. Ale właśnie że względu na krótkie kwietnienie chciałam je połączyć z innym krzewem kwitnącym dłużej i później. Ale wlasnie już mam wątpliwości czy to do ty pomysł, czy nie posadzić tych bzów gdzieś za domem
Anda 11:41, 26 mar 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Skoro masz taras przed domem i chcesz się osłonić to jasne, że możesz posadzić bez. Skoro miejsca dużo, to możesz posadzić wiele roślin i poprzeplatać takie swojskie z bardziej eleganckimi. Zdjęcie by się przydało
Do bzów możesz dodać pachnące kaliny, piwonie, róże. Jeśli nie ma tam zbyt dużo cienia to powinno im się tam podobać. Skoro ziemia przepuszczalna, to dodałabym tam dużo kompostu i obornika.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
kami 11:41, 26 mar 2023

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 562
bez a dokładniej palbin bo chyba o niego Ci chodzi nie pachnie tak intensywnie jak stare duże bzy.
AgulaD 12:18, 26 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9
Dzieki za odpowiedzi, marzy mi sie ogorod nowoczensy ale jednak serce mam romantyczne i nie moge zdecydowac.. planowalam bzy tutaj, ale teraz mysle ze bzy sa duze i zaslonia okno, znowu dawac je tylko tam gdzie jest taras, to jakos chyba balagan sie zrobi..no i oczywiscie z czym ten bez laczyc. dzieki za podpowiedz o piwoniach i rozach tez lubie bardzo
Anda 13:13, 26 mar 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Nie poddawaj się tak szybko z tymi bzami Można je prowadzić wielopniowo jak tu:
https://www.pinterest.de/pin/14003448822083156/
https://www.pinterest.de/pin/50735933290205616/
One mają bardzo ładne liście. Podsadzone innymi krzewami będą robiły za gwiazdę
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
LIDKA 14:08, 26 mar 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6634
A ja proponuje założyć wątek. Zlecą się dziewczyny i zrobisz plan na cały ogród. A rabata z bzami może być pierwszą zrealizowaną w pięknym ogrodzie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
AgulaD 14:32, 26 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9
Dzieki wielkie, tak zrobie!
monikamit 23:33, 29 mar 2023

Dołączył: 14 mar 2022
Posty: 4
Dzień dobry,
czy byłaby tu dobra dusza trochę mnie poratowała radą?
Parę lat temu założyłam sobie żywopłot liściasty mieszany, nieformowany. Rośliny: kalina koralowa, jaśminowiec wonny, pęcherznica kalinolistna diabolo i tawuła szara (trochę z przodu).
Był jeszcze lilak pospolity ale padł (zalało ogród, awaria sączków, lilaki nie wytrzymały), świerk serbski (padł też od zalania pewnie) i różna pomarszczona - jej akurat się pozbywam, piękna, ale za bardzo ekspansywna, zamiast niej pewnie dorzucę tawułę szarą.
Trochę mi się dziur porobiło przez to zalanie i chcę to jakoś zagęścić. Marzy mi się coś zimozielonego, myślałam żeby co jakieś 5 metrów wsadzić świerka serbskiego ale czy to nie będzie zbyt duzo już gatunków? Czy to ma jakiś sens?
Czy może po prostu zagęścić już istniejącymi gatunkami (kalina, jaśminowiec, tawuła)?
Czy da się ten żywopłot jeszcze uratować? Przed żywopłotem nie planuję innych nasadzeń, nie ma to być tło dla rabaty, tylko odgrodzenie się.
Najgorsze na koniec - gleba kwaśna, wilgotna/mokra, wysoki poziom wód (kalina, jaśminowiec, pęchęrznica, tawuły i róża (póki jeszcze jest) rosną bardzo pięknie. Lilaki i serby - do czasu "awarii" - też rosły ładnie.
Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek rady i sugestie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies