Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Anda 11:27, 10 wrz 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Beata36 napisał(a)
W takim razie super a czy mogę ziemię przygotować i odrazu sadzić rośliny czy jednak ziemia musi się "uleżeć"?


A co tam chcesz dodać do tej ziemi? Jeśli świeży obornik to tak, najpierw musi się przekompostować.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mary 11:33, 10 wrz 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3515
W ubiegłych latach sadziłam cisy we wrześniu i październiku
2021-09-25 6 szt.
2021-10-16 4 szt.
2021-10-24 1 szt.
2022-09-03 6 szt.
2022-10-01 1 szt
Wszystkie się przyjęły.

Odnośnie tego czy ziemia musi się "uleżeć" to moim zdaniem zależy jak głęboko kopiesz.
Kopiesz duży dołek czy przekopujesz wszystko na np. pół metra?
Jeżeli głęboko kopiesz całą rabatę to obawiam się, że jak posadzisz odrazu to jest duże ryzyko, że to Ci potem opadnie.
Jeżeli bardzo Ci zależy, żeby posadzić w tym roku to proponuję po przygotowaniu rabaty czy dużego dołka, położyć podlewaczkę przy każdym dołku i wlewać tam małą ilość wody przez kilka godzin. Ma być bagno. I to już powinno trochę osiąść. Niech to z tydzień poleży i pozwoli Ci ocenić czy ilość podłoża jest odpowienia, a potem już tylko wykopiesz w tym mały dołek na wsadzenie cisa.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Beata36 12:24, 10 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Z Tego co wyczytałam to ma być kora,mączka dolomit i obornik ale ja to tylko granulowany mam niestety sądzić będę dołki tak myślę przekopać metr szeroko na metr głęboko.Kupilam 3 sztuki myślałam je zadołować z doniczkami ale może lepiej właśnie posadzić jednak.Narazie sadze 3 sztuki zobaczymy jak mi z tym pójdzie hi hi .Chciałabym żeby rósł naprzemian z dereniem elegantissima jako żywopłot tylko jaka zachować odległość między roślinami tak myślę co 2metry sądzić ...będzie dobrze?
Anda 12:48, 10 wrz 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Do wykopu ziemi na dołki moich cisów nie dodawałam ani kory, ani dolomitu, jedynie kompost i chyba obornik granulowany właśnie. Dodawałam na pewno mączkę bazaltową.

Jeśli chcesz tam dużo ziemi przekopać, metr na metr, to zrób jak pisze Mary. Jak ziemia osiądzie, to będziesz wiedziała jak sadzić. Cisy nie lubią zbyt głębokiego zakopania.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Beata36 13:07, 10 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
U mnie to piach i miejsce w pobliżu brzozy chce dać im dobry start ale może za głęboko co...ja to mam zdolności do uśmiercania roślin właśnie nadopieką hi hi
Anda 13:11, 10 wrz 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Jeśli piach to dodaj kory i dolomitu. Ważne, żeby za kwaśno nie miały. Wg mnie 50 cm głębokości wystarczy, nawet na piachu
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Beata36 13:23, 10 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Ok to nie będę nadgorliwa hi hi 50 cm i sądzę a rozstaw co 2 na zmianę z dereniem będzie ok?
Beata36 13:25, 10 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Dołek pod cisy zleje przez kilka dni żeby obsiadło i dopiero sadzonki wsadzę żeby siadła dobrze ziemia
Anda 14:50, 10 wrz 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Beata36 napisał(a)
Ok to nie będę nadgorliwa hi hi 50 cm i sądzę a rozstaw co 2 na zmianę z dereniem będzie ok?


Ja akurat nie lubię takich regularnych nasadzeń, ale jeśli tobie się podobają to 2 m powinno być ok. Derenie na piachu chyba aż tak szerokie nie urosną... A jakie cisy chcesz sadzić?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Beata36 15:27, 10 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
W szkółce kupiłam 3 cisy hilli już mam po tej stronie sadzone derenie elegantissima to pociągnę dalej naprzemian z cisem tylko musze ponegocjować z sąsiadem o wycięcie stada śliwek bo strasznie zacieniają i do tego masa szerszeni w tym roku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies