Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

MagdaLenka 21:41, 20 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 803
AndrzejQ napisał(a)
No tak Coś co przykryje ten teren i nie będzie wymagało zbyt dużo pracy W końcu jest to za moim ogrodzeniem. Najlepiej jakąś bylinę odkrywkową. Myślałem o barwinku pospolitym bo robi ładny dywan i kwitnie. Ale z tego co wyczytałem posadzić łatwo ale trzymać to w ryzach to już nie bardzo


A brałeś pod uwagę bodziszki? One też bardzo ładnie zadarniają, znoszą cień, długo kwitną, nie są ekspansywne (poza nielicznymi odmianami) i ogólnie nie sprawiają problemów.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
mamabeea 10:18, 23 sie 2023

Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 3
Czesc, nie mam zupelnie pomyslu na te grzadke przed domem od strony wjazdu. Te dwie tuje do przesadzenia, czyli pelna dowolnosc w sadzeniqch. Myslalam o jakichs iglakach, hortensjach, trzmielinie, zeby latwiej bylo utrzymac, to domek letniskowy na wsi, strona polnocna, pod oknem bedzie wkopany betonowy stopien, widac go na zdjeciach. Jaką kompozycję polecacie? Zeby ladnie wygladala caly rok, bo to od strony wjazdu, nie wiem jakie proporcje zachowac, z ktorej strony cos wyzszego, z ktorej nizszego. bede bardzo wdzieczna za propozycje. Dziekuje
kasiab 15:38, 23 sie 2023


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
mamabeea napisał(a)
Czesc, nie mam zupelnie pomyslu na te grzadke przed domem od strony wjazdu. Te dwie tuje do przesadzenia, czyli pelna dowolnosc w sadzeniqch. Myslalam o jakichs iglakach, hortensjach, trzmielinie, zeby latwiej bylo utrzymac, to domek letniskowy na wsi, strona polnocna, pod oknem bedzie wkopany betonowy stopien, widac go na zdjeciach. Jaką kompozycję polecacie? Zeby ladnie wygladala caly rok, bo to od strony wjazdu, nie wiem jakie proporcje zachowac, z ktorej strony cos wyzszego, z ktorej nizszego. bede bardzo wdzieczna za propozycje. Dziekuje


Nie ma zdjęcia
____________________
Kasia - tu na razie jest...
bettka 19:20, 28 sie 2023

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 67
Jaka wyższa (szczepiona) roślina by tutaj pasowała (w miejsce tymczasowego berberysa w donicy)? Szukam czegoś kompaktowego, co będzie ozdobne przez większość roku. Rabata sucha i słoneczna (ale mogę pociągnąć nawodnienie kropelkowe). Posadzone perowskie, trzcinnik, jeżówki, niskie zimozielone iglaki, wiosną kwitną tutaj krokusy i tulipany.
Moje luźne pomysły: najmniejszy klon bordowy, mała kompaktowa magnolia, iglak-kulka szczepiona na pniu, róża pienna

Judith 19:27, 28 sie 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9943
Z tego co widać na zdjęciu pasowałoby wszystko poza drzewem o dużej koronie .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
bettka 16:06, 29 sie 2023

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 67
Wiem Na tle jasnej ściany ładnie wyglądałoby coś z bordowymi liśćmi, ale wtedy dekoracyjność zimą mniejsza. Nie potrafię sobie w wyobraźni nic wstawić w to miejsce Chętnie przyjmę doświadczenia (i zdjęcia!) z wyższymi nasadzeniami z rabaty bylinowej/preriowej.
Beata36 08:31, 10 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Czy mogę zadołować cisy w doniczkach na zimę czy bezpieczniej je wsadzić i czy w październiku mogę ewentualnie je wsadzić czy już późno?
Marcin89 08:49, 10 wrz 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2426
Beata36 napisał(a)
Czy mogę zadołować cisy w doniczkach na zimę czy bezpieczniej je wsadzić i czy w październiku mogę ewentualnie je wsadzić czy już późno?
Obydwa rozwiązania są ok. Rośliny w doniczkach można sadzić do momentu, aż ziemia nie zamarznie.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Anda 10:51, 10 wrz 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33495
Beata36 napisał(a)
Czy mogę zadołować cisy w doniczkach na zimę czy bezpieczniej je wsadzić i czy w październiku mogę ewentualnie je wsadzić czy już późno?


Nie jest za późno i lepiej posadzić je jesienią niż wiosną. Ziemia jest jeszcze w miarę ciepła, ubytki wody są mniejsze poprzez mniejsze nasłonecznienie, a rośliny nie muszą się wysilać na produkowanie masy zielonej - mają czas i siły na dobre ukorzenienie się.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Beata36 11:02, 10 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
W takim razie super a czy mogę ziemię przygotować i odrazu sadzić rośliny czy jednak ziemia musi się "uleżeć"?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies