Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Boni 14:26, 24 lip 2015


Dołączył: 21 maj 2014
Posty: 10
W wątku o miskantach nikt mi nie podpowiedział, więc nie pogniewajcie się że zapytam tutaj.
Otów dwa lata temu posadziłam na pròbę Posejdona. Wyrósł już na piękną kępę. Teraz chciałabym rozszerzyć nasadzenie i zrobić pełną rabatę z trawami w roli głównej. Jakie trawy pasowałyby do niego? Myślałam o Zebrinusie i Morning Light plus aster nowo belgijski różowy. Czy todobry pomysł? Jakie niższe trawy tu pasują?
____________________
Monika
Izolda 17:03, 24 lip 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Berolina, brzoza jest piękna tylko trzeba ją podciąć, ja z moją tak robię, i od razu porządniej wygląda. Wtedy można ją podsadzić żółtymi iglakami miniaturowymi np tuja Mirjam, ch. Filifera Nana, limonkowymi żurawkami, jak u Danusi, carex Evergold, małymi kulami z bukszpanu. Kulki na pniu z żółtej trzmieliny dodadzą wysokości i rozjaśnią ten cienisty zakątek. Masz tam jasne kamyki, będzie elegancko. Do tego jednoroczne kwitnące kwiaty, np begonie i już będzie porządniej, jaśniej i weselej. Miskant, klon i całe otoczenie tarasu do wysadzenia. Zostaw tylko palmowy klonik.
____________________
Basienka 12:42, 25 lip 2015

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Witam, wszystkich serdecznie
Mam problem z uporządkowaniem rabaty wzdłuż chodnika prowadzącego do domu. Rabatka ma 6m dlugosci i 65cm szerokośc po obu stronach. Do dyspozycji mam takie rośliny jak:
-kocimietka Walker's Low 10szt,
-przywrotnik ostroklapowy 8szt
-szalwia 4szt
-irysy niskie niebieskie 4szt i źołte 4szt
-rozchodnik okazaly 2szt
-narcyzy.,krokusy.,tulipany i szafirki.
W lecie chcialabym aby królowała kocimietka i przywrotnik. Kompletnie nie potrafie tego ze sobą połączyć, aby od wiosny do jesieni ta rabata wyglądała ładnie.
Przejrzałam wiele watkow na ogrodówisku., niestety nikt nie miał takiego problemu jak ja.

Albo jestem tak nieudolna,ze nie potrafie ustawic roslin, albo faktycznie to nie lada wyczyn. Może będzie ktoś tak miły i pomoze. A może sama Szefowa Danusia zabierze głos. Będę wdzięczna, za każda wśkazowke.
Ozz 15:14, 26 lip 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Basienka - rozrysuj i zwymiaruj rabatę na kartce - długość, szerokość (może być w kratkę, ale żeby np. jedna kratka to 10 cm etc) wtedy będzie łatwiej te rośliny tam wrysować (nawet tobie samej, po prostu wrysowujesz kółko o średnicy takiej jakiej ma zająć roślina, czyli np. kocimiętka ok.60cm itd.)
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Basienka 20:52, 26 lip 2015

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Tak zrobię i projekt podesle jutro do korekty. Tzn. Wybiore któryś z kilku, bo już się tak "bawilam' ☺ tylko bez smiechow, bo to naprawdę kiepskie i mnie się nie podoba.
AgnieszkaKch 23:01, 26 lip 2015

Dołączył: 26 lip 2015
Posty: 30
Witam wszystkich serdecznie
Dopiero rozpoczynam swoją ogrodnicza przygodę. Mam do zagospodarowania spory (jak dla mnie teren), ponad 1100 m kw. Robię to powolutku, kilka zasadzeń za mną, jednak czytając forum, zmieniłam swój tok myślenia i doszłam do wniosku, ze muszę coś zmienić.
Pierwsze zmiany szykują się z tyłu. Przepraszam za rysunek, nie mam zdolności ale mam nadzieję, ze jest w miarę czytelne.
W domu jest uskok jak na rysunku, w tym uskoku planuję następujące roślinki. Dodam jeszcze, ze jest tam słonce dopiero ok 16.


1.berberys red pilar x 2 sztk
2. berperys greeen carpet z 1 sztk
3.trzmielina x 3sztk
4.berberys maria
5.hortensja , myślałam o anabelle, czy może mi ktoś podpowiedzieć, czy będzie ładnie kwitła prawie w cieniu? może inna odmiana, ale koniecznie na tegorocznych pędach
6. Miskant chiński 'Morning Light'x 1 sztk
7. Żurawka 'Berry Smoothie' x 5 sztk
8. Turzyca'Evergold' x 3 sztk
9. rododenrony x 2 sztk (bialy i rozowy-takie 2 sztk posiadam)
10. cyprysik Ivonne

Bardzo proszę o komentarz, czy według Was tak jest ok? czy coś należałoby poprawić, a może całkowicie wygląda to bez składu i ładu. POMOCY !!!!!

Drugie moje pytanie dotyczy strefy zaznaczonej ? przy placu zabaw.
nr 11 to żywopłot. do celowo, myślę, 1,6-1,7m z thuji kolumna. Chciałabym coś przed nią posadzić, myślałam o trawach, ale w sumie to nie wiem, jakoś ładnie by było, gdyby zagospodarować ten zakręt.
W miejscu gdzie zaznaczyłam grubsza linię na niebiesko, oczywiście musi być jakiś "odzielacz" od sąsiadów, nie ma tam jeszcze nic. Gdzie wpisałam "HUŚTAWKA", miałam na myśli taką dużą ławeczkę na żwirku usypanym w koło i wokół jakieś rabatki. Bardzo mi się podobała Pani Danusi rada odnośnie tego typu kółka, gdzie miała stanąć ławeczka, u mnie to będzie huśtawka.
Jednak nie chcę się rozdrabniać i zajmować zbyt wiele Wam czasu.
Byłabym wdzięczna za analizę mojej rabatki przy tarasie, czy jest ok?
plus przy placu zaznaczony znakiem ?

Będę wdzięczna za każdy komentarz
Pozdarwiam ciepło
Agnieszka
katarzynkak 23:17, 28 lip 2015


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Danusiu, Ogrodomaniacy
doradzcie proszę- czym podsadzić pas thuj w kolorze zołtym?

Mi
ejscami jest "goły" od ziemi i niezbyt elegancko to wygląda.

Rabata długa na około 20m.










____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
Karol99 23:36, 28 lip 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Może berberysami?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Toszka 07:18, 29 lip 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
AgnieszkaKch
na cienistej rabacie, gdzie słońce jest od 16 zwłaszcza berberysy i cyprysik będą się męczyć - to słońcolubne rośliny. Także popełniłaś błąd planując tak dużo gatunków na jednej rabacie. Proponuję od tyłu posadzić 3 do pięciu hortensji, przed nimi choinę jeddeloh, żurawki lub hosty o biało obrzeżonych liściach. Z myślą o wiośnie tulipany i czosnki. Prosto, kwitnąco i jednocześnie zimozielono.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Basienka 16:26, 29 lip 2015

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Witam, wszystkich serdecznie
Mam problem z uporządkowaniem rabaty wzdłuż chodnika prowadzącego do domu. Rabatka ma 6m dlugosci i 65cm szerokośc po obu stronach. Do dyspozycji mam takie rośliny jak:
-kocimietka Walker's Low 10szt,
-przywrotnik ostroklapowy 8szt
-szalwia 4szt
-irysy niskie niebieskie 4szt i źołte 4szt
-rozchodnik okazaly 2szt
-narcyzy.,krokusy.,tulipany i szafirki.
W lecie chcialabym aby królowała kocimietka i przywrotnik. Kompletnie nie potrafie tego ze sobą połączyć, aby od wiosny do jesieni ta rabata wyglądała ładnie.
Przejrzałam wiele watkow na ogrodówisku., niestety nikt nie miał takiego problemu jak ja.

Albo jestem tak nieudolna,ze nie potrafie ustawic roslin, albo faktycznie to nie lada wyczyn. Może będzie ktoś tak miły i pomoze. A może sama Szefowa Danusia zabierze głos. Będę wdzięczna, za każda wśkazowke.

Poniżej mój projekt rabaty.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies