Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Izabela36 09:27, 28 lis 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403


Zrobilam zdjecie z gory,lepiej to widac. Uwazam, ze moze byc tu piekniej. Gleba lesna, wiec kwasna, ale pod trawnik nawozona. Strona polnocna.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 11:14, 28 lis 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
A to reszta ogrodu, bo uwzglednic trzeba całość.

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
magnolia 13:17, 28 lis 2017


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Izabela36 napisał(a)


Zrobilam zdjecie z gory,lepiej to widac. Uwazam, ze moze byc tu piekniej. Gleba lesna, wiec kwasna, ale pod trawnik nawozona. Strona polnocna.


Już lepiej z tym zdjęciem, choć nadal nie wiem czy trafię, czy dobrze ogarniam co tu jest.
Cyprysik za Białobokiem zostaje, tak?
Strona północna, czyli skąd słońce, gdzie jest południe? Jest tam słonecznie?
Za kamieniami= murkiem jest jakiś żwir- to rabata żwirowa?

____________________
magnolia 13:32, 28 lis 2017


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
zakładam że jest tam w miarę słonecznie, ale nie wiem czy to co za murkiem będzie grało z tym co proponuję.


dwie duże elipsy- drzewka, żeby Białobok miał plecy i cała rabata też.
Ja bym dała jakieś niewielkie- może jarzaby magnifica, albo klony tatarskie, czy strzępiastokore...
Kule zielone jaśniej- hortensje
Kula ciemniejsze- może bukszpany,albo inne niewielkie krzewy- tawuła brzozolistna ( dla mnie nawet fajniejsza) czy berberys Atropurpurea Nana.
Patyki za ortensjami- te żółtawe- wyzsze trawy ozdobne- proso rózgowate, molinia Karl Forester jeśli nie jest tam za sucho ( bo będzie skręcać źdzbła jak sucho), albo trzcinnik krótkowłosy.
Patyczki między kulami z przodu- może sesleria jesienna.
Bordowe plamy- żurawki ( bo tam już są), albo inne byliny na brzeg- np bodziszki, zawilec wielkokwiatowy, rudbekia Liitle Goldstrum
Jeszcze możnaby poszerzyć rabatę o ten pas trawnika , wtedy przed hortensje dać rozplenice, a potem z przodu małe krzewy, żurawki i zamiast seslerii Carex morrovi Variegata, albo jakąś bylinę- bodziszek wspaniały może
____________________
Ewaa_91 12:01, 29 lis 2017

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
magnolia napisał(a)


Ewo narysuj planik z wymiarami i opisz jaka masz ziemię.
Skarpa jest nieduża- tak w sumie spadek terenu ok. 50 cm? na długości 1.5 metra? Dobrze szacuję?


Ziemia w moim ogrodzie jest kwasna. Jest to taki troszkę "lesny " ogród. Wymiary skarpy podam wieczorem. Bardzo dziękuję za odzew i chęć pomocy
sadzonkapiec... 14:23, 29 lis 2017

Dołączył: 29 lis 2017
Posty: 1
Bardzo fajny pomysł, ja bym postawiła na magnolie
____________________
Ewaa_91 22:06, 29 lis 2017

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
Hej, przesyłam zwymiarowany taras.
Nasadzenia na nim są przypadkowe, więc wszystko jest do przerobienia. Żywopłot na wiosnę będzie usuwany. Zależy mi jedynie na drzewku widocznym na ostatnim zdjęciu - ciemno fioletowy bez.

Bardzo proszę o pomoc i wskazówki, jak zagospodarować, obsadzić taras. Jak już pisałam ziemia jest kwaśna a taras zacieniony. Taras jest na południowym wschodzie.

Izabela36 09:33, 30 lis 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403


Magnolia dziękuję ci za pomysł, już mam pewne przemyslenia. Z racji tego, ze nie ma już liści na drzewach, krzakach, faktycznie wiele roslin jest tu nie widocznych. Wiec postanowiłam, nanieśc to co sie ukryło. Pod płotem 2 kule zielone na pniu - to akacja umbraculifera, czerwone dwa koła to klony palmowe, większy to atropurpureum ma 1,6m wiec nie chce go ruszać, a mniejszy to garnet. Czerwone kreski to imperata cylindryczna. Plecy tej imperaty stanowi kamień , wiec go nie rusze. Nad kamieniem różowa kula to migdałek na pniu - rośnie tu z 10 lat, ale nie musi, jezeli jest cos co godnie go zastąpi. Z przodu taka zielona elipsa obok impreraty, to 3 letni świerk serbski Bruns. mówią o nim, czesto trąba powietrzna, z uwagi na to jak rosnie. Zielone kreski to jakies trawy nazwy juz nie pamiętam, ale maja jakies 1,5 m. Jasno zielone kółka to hortensje Vanilie Fraise, tam jest ich z 6 szt wsadzone w tym roku. Fioletowa plama to zurawka, a pod nimi na całej dłogosci trawnika funkie Patriot. Na murku jest czarny żwirek, rośnie tam klon,niebieska to plama wydmuchrzycy piaskowej, a zielone kreski to rozplenica Little Bunny.
To na czym mi zalezy to uporzadkowanie tej rabaty, wycięcie tego co nie gra, nowe nasadzenia z tego co juz istnieje, moze wiecej hortensji?
Czego nie chciałabym ruszać ze swojego miejsca ? Swierka Białoboka, klonu palmowego oraz swierka Bruns ale to tylko z uwagi, że boje sie ze sie nie przyjma , gdzies indziej. To co nie jest zaznaczone zadną plama na rysunku to 4 rośliny, które widać i sa to swierk białobok, jałowiec płozący u jego podnoży, z tyłu za nim tez jakis jałowiec chyba tamariscifolia oraz kolumnowy cyprysik.
Wiem jest tego duzo i patrząc na wasze ogrody dojrzałam, aby zrobić porzadek i u mnie.
Zaczynamy
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 09:45, 30 lis 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Ewaa_91 - znajdz w wyszukiwarce ogród Pani Danusi : Zimozielony ogród przy bialym domu. Jest tam skarpa przy tarasie, która projektowała Pani Danusia, z tym, że tam sa donice nie wiem czy ty tez bys chciała. Ale wyglada to przecudnie.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
magnolia 10:53, 30 lis 2017


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Ewaa_91 napisał(a)
Hej, przesyłam zwymiarowany taras.
Nasadzenia na nim są przypadkowe, więc wszystko jest do przerobienia. Żywopłot na wiosnę będzie usuwany. Zależy mi jedynie na drzewku widocznym na ostatnim zdjęciu - ciemno fioletowy bez.

Bardzo proszę o pomoc i wskazówki, jak zagospodarować, obsadzić taras. Jak już pisałam ziemia jest kwaśna a taras zacieniony. Taras jest na południowym wschodzie.


Zakładam że jest tam wszędzie lekki cień/półcień.
I że nie jest tam strasznie sucho,albo że dodasz dobrej ziemi i w razie suszy podlejesz.
Zrobiłam mieszankę stylu swobodnego z porządkiem.
Drzewko lilak zostaje, dodaję mu drugie- będzie taka ścianka osłaniająca, wtedy na tarasie robi się przytulnie.
Rośliny są dość łatwe,a kompozycja polega na fakturach liści, odcieniach zieleni i purpury. Inne kolory jako akcenty
W okolice zawilców można dodać jasne orlilki.

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies