Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Sima 22:08, 18 lis 2017


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Gardenarium napisał(a)


W tych warunkach należy poprawić sytuację dla drzewa. Nie można go narazić na glinę/piasek i smażenie i patelnię. Przynajmniej warunki glebowe koniecznie popraw. Wzbogać glebę dużą ilością kompostu + łopata obornika spróchniałego, żeby nieco uzdrowić życie glebowe. Wtedy wybór drzew będzie większy, a teraz to ja nie doradzę niczego. Chyba, że zwykłą brzozę.

Magnolia odpada. Nie znosi takich warunków.


Będę poprawiać glebę - tak jak radzisz, ale nie uda mi sie pod całym przyszłym obrysem korony :/ Do tego dodam nawodnianie.
Nad brzozami sie zastanawiałam, ale... nie do końca jestem przekonana (mam ich już sporo w ogrodzie) i chyba szukam jakiegoś parasola. Zawsze przypomina mi sie podwórko pewnego starego domu który miał na froncie poskręcane chyba z 70 / 80 letnie magnolie - były piękne, eleganckie i takie azjatyckie - jak maxi bonsai. Ale w tym miejscu magnolia nie ma szans.

Ps. Tam gdzie będzie magnolia mam drewnianą fasadę i jest już materiał na oczko z wodą. Oraz mam nawiezioną dobra ziemię (wkopana koparką) I jest też ocieniona przez kształt budynku. Może uda sie ją utrzymać tym bardziej, że marzy mi się zimozielona wiec zakładam, że będzie to loteria (pomimo dobrego osłonięcia przed zimnymi wiatrami przez budynki).

____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
Izabela36 09:18, 21 lis 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Witam,w tym roku wzielam sie za zmiany na moich rabatach. Zostala mi jeszcze rabata frontowa, ale z nia mam najwiekszy klopot, gdyz rosna tam nasze pierwsze rosliny, ktore sadzilismy. Mianowicie rosnie tu swierk Bialobok, ma jakies 7 lat, wiec jego bym zostawila i wobec niego dorabiala ta rabate. Z tylu rosna 3 akacje Umbraculifera, 2 duze plozace jalowce i z nich bym chyba zrezygnowala na rzecz nowych roslin, tylko jakich? Jest tam tez migdalek, trawy, hortensje funkie. Wiem, ze rabaty robi sie pod katem calego ogrodu, ale moze tak na szybko co wam sie nie podoba , co zmienic? Podoba mi sie niski zywoplot z bukszpanow , moze dac go na rabacie z przodu, wyciac jalowce, pod plotem wsadzic cisy na zywoplot wyzszy, dosadzic hortensje?
Nie mam pomyslu na ksztalt nasadzen. A moze z jalowca zrobic tu niwaki?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 09:34, 21 lis 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
A tak wygladaja pozostałe rabaty.

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Ewaa_91 10:49, 21 lis 2017

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
Hej. Chciałam prosić o poradę w sprawie "zaprojektowania" ogrodu. Na pierwszy rzut poszedł by taras a dokładniej jego obsadzenie. Taras jest na lekkiej skarpie która obecnie obsadzona jest zywoplotem z ligustru. Zywoplot jednak zostanie usunięty na wiosnę i chciałabym jakoś ładnie, niechaotycznie obsadzić to miejsce. Taras jest od strony wschodniej i zacieniony jest przez leśne drzewa rosnące przy granicy działki. 
(Obecnie na tarasie rosną przypadkowe rośinki)

W drugiej kolejności chciałabym zagospodarować przedogrodek. 
I ewentualnie teren pod drzewami lesnymi. 

Byłabym wdzięczna za wszelkie wskazówki. 
 
frezja 10:54, 21 lis 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Pszczelarnia napisał(a)
Grill emituje ciepło? Choiny w strefie przebywania i wypoczynku dadzą taki nastrój ciężki. Jak je poprowadzisz wysoko jak grill, to dopiero będzie słup. Ja bym dała lżejsze trawy a po grillu puściła hortensję pnącą, przywarkę japońska, winnika zmiennego. Można drzewko niższe posadzić Może jarząba 'Lutescens' - można ciąć. ładnie gra z bylinami i formami geometrycznymi.


Ewo, czy przywarka szybko rośnie i czy nada się na obsadzenie maty bambusowej?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
ANKAg 16:06, 26 lis 2017

Dołączył: 02 maj 2014
Posty: 81
tak to wyglada na rysunku mojego autorstwa. w miejsce pomiedzy murem a kraweznikiem posadzilabym molinie variegata bedzie to mialo sens? chce cos posadzic w tym miejscu, bo teraz widok z okien z wykusza nie jest za ciekawy- chcialaby aby byly widoczne przez okno powiewajace wiechy prosze o podpowiedz.
____________________
sama juz nie dam rady
Izabela36 08:12, 27 lis 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
ANKAg może warto rozwazyć rozplenice hameln lub moudry, jezeli to maja być wiechy. Mozna tez pomyśleć o hortensjach tylko trzymać je nisko z wiekszym kwiatem, albo zimozielony różanecznik niski np. Blue Tit.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
ANKAg 10:49, 27 lis 2017

Dołączył: 02 maj 2014
Posty: 81
Izabela36 napisał(a)
ANKAg może warto rozwazyć rozplenice hameln lub moudry, jezeli to maja być wiechy. Mozna tez pomyśleć o hortensjach tylko trzymać je nisko z wiekszym kwiatem, albo zimozielony różanecznik niski np. Blue Tit.



a dlaczego nie magic?
____________________
sama juz nie dam rady
Gardenarium 10:59, 27 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może byc i Magic. Skoro się upierasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ANKAg 11:17, 27 lis 2017

Dołączył: 02 maj 2014
Posty: 81
Gardenarium napisał(a)
Może byc i Magic. Skoro się upierasz.




nie upieram, ale mam juz je posadzone.

skoro mowicie ze inne beda wygladac lepiej to wsadze inne.... Wy sie lepiej na tym znacie!




w wezszej opasce, pomiedzy sciana domu a kraweznikiem myslalam wlasnie o molini , posadzilabym ja od ryynny wzdluz okien, druga strona - odbicie lutrzane, bedzie zle?


wzucilabym zdjecia. ale strasznie dlugo sie laduja
____________________
sama juz nie dam rady
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies