Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

magnolia 11:20, 30 lis 2017


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Izabela36 napisał(a)


Magnolia dziękuję ci za pomysł, już mam pewne przemyslenia. Z racji tego, ze nie ma już liści na drzewach, krzakach, faktycznie wiele roslin jest tu nie widocznych. Wiec postanowiłam, nanieśc to co sie ukryło. Pod płotem 2 kule zielone na pniu - to akacja umbraculifera, czerwone dwa koła to klony palmowe, większy to atropurpureum ma 1,6m wiec nie chce go ruszać, a mniejszy to garnet. Czerwone kreski to imperata cylindryczna. Plecy tej imperaty stanowi kamień , wiec go nie rusze. Nad kamieniem różowa kula to migdałek na pniu - rośnie tu z 10 lat, ale nie musi, jezeli jest cos co godnie go zastąpi. Z przodu taka zielona elipsa obok impreraty, to 3 letni świerk serbski Bruns. mówią o nim, czesto trąba powietrzna, z uwagi na to jak rosnie. Zielone kreski to jakies trawy nazwy juz nie pamiętam, ale maja jakies 1,5 m. Jasno zielone kółka to hortensje Vanilie Fraise, tam jest ich z 6 szt wsadzone w tym roku. Fioletowa plama to zurawka, a pod nimi na całej dłogosci trawnika funkie Patriot. Na murku jest czarny żwirek, rośnie tam klon,niebieska to plama wydmuchrzycy piaskowej, a zielone kreski to rozplenica Little Bunny.
To na czym mi zalezy to uporzadkowanie tej rabaty, wycięcie tego co nie gra, nowe nasadzenia z tego co juz istnieje, moze wiecej hortensji?
Czego nie chciałabym ruszać ze swojego miejsca ? Swierka Białoboka, klonu palmowego oraz swierka Bruns ale to tylko z uwagi, że boje sie ze sie nie przyjma , gdzies indziej. To co nie jest zaznaczone zadną plama na rysunku to 4 rośliny, które widać i sa to swierk białobok, jałowiec płozący u jego podnoży, z tyłu za nim tez jakis jałowiec chyba tamariscifolia oraz kolumnowy cyprysik.
Wiem jest tego duzo i patrząc na wasze ogrody dojrzałam, aby zrobić porzadek i u mnie.
Zaczynamy


Sporo tam się dzieje.
Migdałek- to roślina krótkowieczna, zwykle żyje właśnie w okolicach 10 lat, czasem ciut dłużej. Kwitnie, a potem choruje resztę sezonu. Nie ma co go przesadzać, lepiej zaplanować, że się niebawem skończy jego zywot.
Te umbry mi tam nie grają z Białobokiem i Brunsem, dałabym jakieś mniej geometryczne formy drzew.
jak tu zrobimy taka mocna kompozycje, z na murku jest tak pusto to troche się nie zgraja te przestrzenie. Może na murku zrobić szpaler czy plamę hortensji, przed nimi pas rozplenicy? Nie widzę tej rabaty, więc strzelam.
Albo jakiś zagajnik tam machnąć nieduży ( ale pewnie masz dość już cienia u siebie)
A tu zostawić klona purpurowego, i dodać jeszcze dwa do tego za kamieniem- tu gdzie plama hortek i drugi w prawo obok niego.
jak masz imperatę, zurawki i hosty patriot to dla mnie za dużo jest wyraźnych plam na tym poziomie,jeden z tych gatunków bym wysadziła stąd.
Jeśli klony i takie mocne formy świerków, to już wystarczy wysokich rzeczy, tylko niskie dywany wypełniaczy, i może małe ilości niskich krzewów, albo traw. I tyle, żeby pnie były widoczne i światło między nimi.



____________________
Izabela36 12:48, 30 lis 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Magnolia zobacz jak to wyglądało we wrześniu... Jest tam jeszcze Wiaz wredei. Zgadzam się absolutnie, że jest za dużo i sama nie stworzę dobrego projektu bo próbowałam nie raz. Rozumiem że migdałek i jałowce płozace robia wymarsz stąd.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Ewaa_91 14:28, 30 lis 2017

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
magnolia napisał(a)

Zakładam że jest tam wszędzie lekki cień/półcień.
I że nie jest tam strasznie sucho,albo że dodasz dobrej ziemi i w razie suszy podlejesz.
Zrobiłam mieszankę stylu swobodnego z porządkiem.
Drzewko lilak zostaje, dodaję mu drugie- będzie taka ścianka osłaniająca, wtedy na tarasie robi się przytulnie.
Rośliny są dość łatwe,a kompozycja polega na fakturach liści, odcieniach zieleni i purpury. Inne kolory jako akcenty
W okolice zawilców można dodać jasne orlilki.



Magnolio, chciałam zapytać jakie rośliny zaproponowała byś na ten taras?
Tak, jest on dość zacieniony przez leśne drzewa i brzozy znajdujące się przy granicy działki.


Myślałam żeby na samą górę skarpy w lininobecnego zywoplotu dać jakieś zimozielone roślinki i niektóre formować na kształt kuli?
Ewaa_91 14:47, 30 lis 2017

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
Izabela36 napisał(a)
Ewaa_91 - znajdz w wyszukiwarce ogród Pani Danusi : Zimozielony ogród przy bialym domu. Jest tam skarpa przy tarasie, która projektowała Pani Danusia, z tym, że tam sa donice nie wiem czy ty tez bys chciała. Ale wyglada to przecudnie.


Przepiękny ten ogrod Pani Danusi
ANKAg 17:32, 30 lis 2017

Dołączył: 02 maj 2014
Posty: 81
Magnolia w wolnej chwili zajrzyj do mnie! Dziekuje!
____________________
sama juz nie dam rady
magnolia 14:38, 01 gru 2017


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Ewaa_91 napisał(a)


Magnolio, chciałam zapytać jakie rośliny zaproponowała byś na ten taras?
Tak, jest on dość zacieniony przez leśne drzewa i brzozy znajdujące się przy granicy działki.


Myślałam żeby na samą górę skarpy w lininobecnego zywoplotu dać jakieś zimozielone roślinki i niektóre formować na kształt kuli?


Ja bym nie dawała tych kul w linii, żeby znowu nie oddzielać się od tarasu rodzajem zielonej ścianki.
lepiej rozsyp te kulki po skarpie. Moga to być tawuły gęstokwiatowe, albo cyprysik Filifera nana czy nawet świerk Nidiformis, albo niską odmianę hortensji wiechowatej. Tak trochę nierówno je rozrzuć. Do nich dodaj dywan wypełniacza- np.lirope spicata i jakieś akcenty - hosty czy hakonehloa

I drzewko- jest już lilak, dodaj drugi, albo jakieś inne drzewko np klon palmowy zielony albo dereń jadalny- nich te dwa drzewka dają rodzaj luźnej osłony z prawej strony, będzie przytulnie na tarasie przez to.
____________________
Izabela36 00:02, 03 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Magnolia mogłabyś zaproponować swoją wizję na rysunku odnośnie mojej rabatki,? Siedzę, układam to w całość, ale twoje uwagi są bardzo trafne. Z twoją pomocą może dam radę.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Gardenarium 09:25, 03 gru 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Izabela36 napisał(a)
Magnolia zobacz jak to wyglądało we wrześniu... Jest tam jeszcze Wiaz wredei. Zgadzam się absolutnie, że jest za dużo i sama nie stworzę dobrego projektu bo próbowałam nie raz. Rozumiem że migdałek i jałowce płozace robia wymarsz stąd.


Co prawda to nie do mnie, ale nie mogę się oprzeć aby nie zwrócić uwagi na kilka istotnych szczegółów.
Ja bym przede wszystkim zlikwidowała ten pasek trawnika, w perspektywie lat, świerki się tak rozrosną, że to wszystko zagłuszą.

Tnij je (albo tego Białoboka) w regularny stożek, będzie bardziej wszystko uporządkowane. Uładzone.

Te kule białe świetlne zabierz z tej obwódki, bo tak w równych odstępach rozmieszczone, nie będą grały z tym co zamierzasz zrobić z roślinami. Potem je rozmieścisz inaczej, w roślinach.

Niech zostanie tylko ten grys po obwodzie krawężników. Rozbudowanie rabaty z przodu da jej oddech i miejsce na średnie i niskie rośliny.

A jeśli te świerki mają zostać w takiej formie jak są, to robienie wszystkiego w kule zupełnie nie pasuje. Świerk psuje cały efekt. Wtedy hosty na przód, zakolem wejdź w środek rabaty hortensjami. Dodaj różnej wielkości tuje o kulistym pokroju i różnych kolorach, zielone i żółte. Przynajmniej nie będą idealnie kuliste co zachowa naturalny charakter innych roślin i będzie z nimi grało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izabela36 13:39, 03 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Pani Danusiu bardzo sie ciesze , że zwróciła Pani uwage na moje pytanie
Wczesniej na całej rabacie była trawa i rosły w niej rośliny. Było cięzko kosić wokół nich, dlatego zrobiłam rabate, wysypałam korą i zostawiłam pas zieleni, bo pomyslałam, ze taka duża rabat bedzie " za duza". Ale w przyszłosci dopuszczam usunięcie trawnika.
Tyle jest tu roslin, że nie moge wybrac co ma zostać a co wywalić.

Uparłam sie na ten białobok, bo jest to jedyny świerk o pokroju choinki w moim ogrodzie, na którym moge zawiesić lampki. Dlatego mogę zadbac o jego bardziej regularny pokrój, w stozek. Kiedy mam go przycinać, jak wczesna wiosną ma te piękne przyrosty kremowe?

Klon palmowy, ma 1,6 m przyjął sie tam idealnie, bym go nie ruszała - Magnolia radzi aby dokupic jeszcze 2 takie same i posadzić obok kamienia. Moge przesadzić wiele roslin z tej rabaty, a dosadzić jeszcze wiecej
Mam sporo funkii u siebie ,moge dosadzić jak bedzie taka potrzeba.

Uwielbiam hortensje i rododendrony, których mam wiele u siebie.
Pani Danusiu czy moge nieśmialo prosić o jakis szkic tej rabaty jakby to Pani widziała, i co mam podświetlić tymi lampami kulami? Albo moze w jakiejś Pani aranzacji jest coś co mogłabym przenieśc do siebie.



____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Gardenarium 13:57, 03 gru 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Izabelo, w przyszłości, jak świerk się rozrośnie, to zacieni to, co pod nim. Raczej trzeba wybiegac w przyszłość W moim starym ogrodzie mam świerka, co prawdą kłującego, ale on teraz tak zacienia wszystko, ze normalnie - masakra.

Dlatego uważam, że on najbardziej przeszkadza, choć jest dla ciebie cennym drzewem.
Przycinasz go wiosną, zanim zacznie puszczać "pączki".

Fajnie, że godzisz się na usunięcie trawnika.

Zrób szerokie zdjęcie, na tym "pionowym" słabo się rysuje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies