Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 12:07, 08 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niesamowita napisał(a)
Dzień dobry, Ogrodowisko pomogło mi w sprawie tujek i rosnął jak szalone i piękne, ale teraz mam kolejny problem z zagospodarowaniem rogu mojej działki. Jest tam studzienka od szamba i chciałabym zagospodarować cały róg, żeby ją przykryć a żeby też mojego dziecka nie ciągnęło do stawania na pokrywę.
Chciałabym żeby róg mojego ogrodu przez cały rok mienił się kolorami, jest to część bardzo nasłonecznioną. Może ktoś ma gotowe rozwiązanie na takie miejsce? Ja niestety nie mam zdolności wizualizacji przestrzennej roślin, wiec mogę polegać tylko na Was. W tej chwili rosną tam maliny (które chce przesadzić) i perulkowiec. Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Gosia


A gdzie jakieś zdjęcie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zieloniutka 17:35, 08 lis 2017

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Gardenarium napisał(a)


Sztuka ogrodowa to bardzo rozległy temat. Nie ma przepisu, ale jesli rabata jest geometryczna to rozsądne wydaje się wybrać na niej 3, 4 czy 5 szt, zalezy od długości. Wtedy fajnie jest aby były równe, jedna wyższa w 5 jednakowych głupio wygląda. Pokaż jaką masz rabatę, a doradzę jakie powinny być.

Gdy są 3 szt. może w środku być wyższa, a dwie równe.

Dwie to do niczego w zasadzie się nie nadają. Zwłaszcza nierówne. W nie nowoczesnym ogrodzie tak, ale w nowoczesnym - nie.


Rabata jest póki co w planach. Ale przedstawię rysunek gdzie myślałam nad kulkami na pniu.


Ale ze względu na dostępność roślin może lepsze będzie kulkowisko z cisów powtórzone pod sumakiem. Rośliny jasnoszare to już rosnące, reszta to plany bądź mikro roślinki.



____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Nallar 21:45, 10 lis 2017


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Wracam jak bumerang ze swoją rabatą. Nadal nic nie wymyśliłam
Im więcej myślę, tym mniej wiem.
Zimozielone i trawy chodziły mi po głowie, ale co i jak...pojęcia nie mam.
Doradzicie?

____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
eVka 11:29, 17 lis 2017


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Witam się w tym wątku, mam dylemat co do jednego miejsca w moim ogrodzie, chciałabym bardzo zasłonić mało urodziwą ściankę grilla murowanego, w tym momecie jest dominantą z perspektywy wjazdu na posesję. Nie wygląda to dobrze... W miejscu, gdzie widać ziemię z chwastami będzie kontunuacja trawnika oraz wzdłuż tarasu mała rabata, planuję stożki, kule cisowe lub buksowe ze stipami, molinią i ew. szałwią.
Czym można zasłonić ten wisok, myślałam o miskantach variegatusach, mam je i są piękne, ale na wiosnę łyso. Może choiny kanadyjskie strzyżone (będzie nawiązanie bo chcę je dać również wzdłuż garażu). Poradzicie coś?


P.S. W tle ta nieurodziwa działkę zachwaszczoną zasłonią posadzone szmaragdy i śliwy wiśniowe.
____________________
Pszczelarnia 14:26, 17 lis 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Grill emituje ciepło? Choiny w strefie przebywania i wypoczynku dadzą taki nastrój ciężki. Jak je poprowadzisz wysoko jak grill, to dopiero będzie słup. Ja bym dała lżejsze trawy a po grillu puściła hortensję pnącą, przywarkę japońska, winnika zmiennego. Można drzewko niższe posadzić Może jarząba 'Lutescens' - można ciąć. ładnie gra z bylinami i formami geometrycznymi.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
eVka 15:39, 17 lis 2017


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Pszczelarnia napisał(a)
Grill emituje ciepło? Choiny w strefie przebywania i wypoczynku dadzą taki nastrój ciężki. Jak je poprowadzisz wysoko jak grill, to dopiero będzie słup. Ja bym dała lżejsze trawy a po grillu puściła hortensję pnącą, przywarkę japońska, winnika zmiennego. Można drzewko niższe posadzić Może jarząba 'Lutescens' - można ciąć. ładnie gra z bylinami i formami geometrycznymi.

Ewa, dzięki za rady. Tak, grill troszkę się nagrzewa, ale nie wiele bo gruby mur jest, raczje nie zaszkodzi roślinom. Hortensje pnące piękne są, reszty wstyd się przyznac nawet nie znam, juz lecę googlować i kombinować. muszę to narysować bo ja wzrokowiec jestem
Teraz jak myślę o tych choinach to rzeczywiście, za wielkie drzewa. Jak to dobrze się poradzić
____________________
eVka 18:18, 17 lis 2017


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Pszczelarnia napisał(a)
Grill emituje ciepło? Choiny w strefie przebywania i wypoczynku dadzą taki nastrój ciężki. Jak je poprowadzisz wysoko jak grill, to dopiero będzie słup. Ja bym dała lżejsze trawy a po grillu puściła hortensję pnącą, przywarkę japońska, winnika zmiennego. Można drzewko niższe posadzić Może jarząba 'Lutescens' - można ciąć. ładnie gra z bylinami i formami geometrycznymi.

Sprawdziłam jak wygląda przywarka i winnik, i zdecydowanie przywarka. Z tych trzech wymienionych pnączy najładniejsza.
____________________
Sima 09:14, 18 lis 2017


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Mam bardzo pojedyncze pytanie bo nie wiem już co posadzić. Pomóżcie - proszę

Jakie drzewo?

Warunki:
Pełne słońce - wybitne południe.
Rozgrzana kostka betonowa w kolorze grafitu
Podłoże rozgrzebane po budowie - raz glina raz piasek.
Zakładam susze bo będzie na pustyni betonowe,j ale na 1 metrze mamy już wysokie wody gruntowe.
Rozgrzana (tak że jajka w lecie można smażyć) ciemna fasada (w odległości 5 m od planowanego drzewa)
Klimat to Wrocław

Miejsce na drzewo:
Front domu
Koło ogrodzenia zewnetrznego i bramy przesuwnej, na wprost drzwi wejściowych
Obok drzewa bede przejeżdżać autem i parkować.
Rabata pod drzewem - wielkość 0,7 na 1,2
Nie daleko ściany budynku

Cel:
Ocienić trochę podjazd
Osłonić widok z drzwi wejściowych na ulicę i przechodniów (i nas też)
Nie zdominować sylwetki domu zbyt wysokim drzewem
Może stołówka i schronienie dla ptaków.

Zastanawiałam sie nad klonem tatarskim, ambrowcem (ale jest za duży).
Planuje posadzić też magnolie (jak by się udało to grandiflore) bliżej drzwi, oraz jakiegoś iglaka (może serbski? - mąż chce miec choinkę, ja uwielbiam serbskie ale są chyba za wysokie w tym miejscu).
1. ? Drzewo na które nie mam pomysłu
2. Magnolia grandiflora edith bogue
3. Iglak
Żywopłot z cisu (docelowa wysokość do 2,5 m). Za żywopłotem z cisu w odległości 3 m zaczyna mi sie warzywnik.
Żywopłot z tuj (docelowa wysokość do 3,5m)

Rysowane z palca wiec przepraszam za formę



____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
ol_a 13:28, 18 lis 2017


Dołączył: 05 lis 2017
Posty: 9


Co moge zmienić na tej rabacie?Założona jest w tym roku.
Gardenarium 13:51, 18 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sima napisał(a)
Mam bardzo pojedyncze pytanie bo nie wiem już co posadzić. Pomóżcie - proszę

Jakie drzewo?

Warunki:
Pełne słońce - wybitne południe.
Rozgrzana kostka betonowa w kolorze grafitu
Podłoże rozgrzebane po budowie - raz glina raz piasek.
Zakładam susze bo będzie na pustyni betonowe,j ale na 1 metrze mamy już wysokie wody gruntowe.
Rozgrzana (tak że jajka w lecie można smażyć) ciemna fasada (w odległości 5 m od planowanego drzewa)
Klimat to Wrocław






W tych warunkach należy poprawić sytuację dla drzewa. Nie można go narazić na glinę/piasek i smażenie i patelnię. Przynajmniej warunki glebowe koniecznie popraw. Wzbogać glebę dużą ilością kompostu + łopata obornika spróchniałego, żeby nieco uzdrowić życie glebowe. Wtedy wybór drzew będzie większy, a teraz to ja nie doradzę niczego. Chyba, że zwykłą brzozę.

Magnolia odpada. Nie znosi takich warunków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies