Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 14:18, 03 gru 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


1. Na płocie dałabym pnącza, najlepiej zimozielony bluszcz, spełni rolę najtańszego tła i zajmie mało miejsca

2. Klony zostają
3. Robinie zostają, choć ja osobiście nie lubię ich, ale są kuliste
4. Białobok przycięty w stożek, z czasem podetniesz piętra od dołu, aby tam móc jeszcze coś posadzić pod nim
5. Łukiem jednakowe hortensje np. Vanille Fraise lub Bobo
6. Zamaskowanie tego murka spływającą irgą Mooncreeper]
7. kuliste bordowe krzewy np. berberys lekko przycinany wiosną jakaś niewielka odmiana
8. Imperata
9 Hosty zgrupowane, np dwie odmiany tylko zostaw i dokup brakujace.
Przed hostami dałabym jeszcze pola z jakiegoś Carex lub konwalnika a w nim krokusy białe, całe łany.

W hostach tulipany - np. Merlot lub jaśniejszy Cosmopolitan. Pod hortensjami możesz posadzić zimozielone Carex morrowii 'Variegata'a patyki hort, niech wyłażą z niego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izabela36 14:41, 03 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Może lepsze to zdjęcie.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 14:56, 03 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Bardzo dziekuje za pomysł, Pani jak zwykle rach ciach i gotowe
A gdybym zdecydowała sie pójść w kule i tak uporzadkowac to wszystko, bo mam sporo kul w ogrodzie m.in. Daniki 7 letnie, piekne sa, wielkie. Jakbym spróbowała kule z hortensjami wrzucic na przód.

A co tam - moze Białoboka wytne .... patrze w przyszłość, jak Pani pisała
Jakby to Pani widziała?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 15:11, 03 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Odnosnie pierszego Pani projektu :
1. Czy zamiast bluszczu moge posadzić cisy jako ekran? Wiem zajma wiecej miejsca, sa droższe ale elegantsze.
2. Robinie juz tam sa w liczbie 3 szt, ale mam 1 szt catalpy - może sie tam przyda?
3. Białobok, jezeli zostanie to przytne w stozek, jezeli usune to cos tam wstawić czy hortensjami całość wypełnic?
4. Czy zamiast bordowych krzewów może byc bez Palibin - bo mam?
5. Rozumiem, że te niebieskie linie to carex Variegata?

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 07:54, 04 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Słuchajcie a może najlepiej przyjąć, że na tej rabacie nic nie oprócz kamienia, moze tak bedzie najwygodniej. Magnolio, Pani Danusiu macie jakieś koncepcje?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Gardenarium 08:06, 04 gru 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może być cis. Polecam od lat cis. Ale na takim kawałku to nic to nie da, cały ogród będzie oderwany od tego.

Projektujesz chaotyczną wyrywkową rabatę, w dodatku nie wiem, po co jest za nią murek? Skoro za nim dalej jest dalej rabata.

Jak dla mnie cały ten kąt jest bez sensu jednak. Tu dasz kule ale co dalej, jak to się ma do reszty ogrodu?

2. Zarówno robinii jak i katalp nie polecam.
3.Zostawić Białobok i nie robić ogrodu spod linijki w terenie gdzie sosny są przeważającym elementem, a właściwie las
4. Nie może być Palibin, bo jest bez wyrazu i go nie widać, a chodzi o kolor/'
5. Tak to Carex Variegata

Nie przyjmować, że jest pusta, szkoda tych nasadzeń, a i charakterowi ogrodu dotrzymują kroku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:08, 04 gru 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Izabela36 napisał(a)
A to reszta ogrodu, bo uwzglednic trzeba całość.



Za dużo wygibasów, uspokój je.

Ostatnie zdjęcie - przy płocie trawnik dochodzi do samego płotu. Nie ma rabaty. Ja bym zrobiła.

Zbyt mało poglądowe zdjęcia jeśli chodzi o ogród jako całość. Nie ma odniesienia do całości. Są tylko fragmenty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izabela36 08:23, 04 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Pani Danusiu siadam i rysuję moja działkę od reki, co ma byc na niej? Ogólny zarys rabat, trawnika, czy nasadzenia tez?

Ten murek jest tam zbudowany bo jest różnica poziomów na tej wysokosci.
Ostatnie zdjecie tam trawnik jest do płotu, myslałam nad rabata ale tam sa drzewa owocowe - brzoskwinia, czereśnia i grusza. Ja jestem chetna do tworzenia, robienia, bo sama biore szpadel i robie tylko wizji mi brak, bo jak zwykle przy swoim ogrodzie najtrudniej.Wiec jakby Pani rabate tu widziała - to ją zrobie
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 10:10, 04 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Panie Danusiu zrobiłam szkic ogrodu. Z góry przepraszam za bazgroly. Już rysują zauważyłam, że mam dużo roślin, w małych grupach, brak mi plam wyraźnych. Pewne rzeczy były dawno robione, niektóre rabaty gdzie są żywopłoty z bukszpanu robiłam w te lato. Zależy mi na ładnym ogrodzie, spójnym. .. A teraz kiedy mogę liczyć na fachową pomoc, to aż chce mi się przy tym pracować.

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Ewaa_91 09:48, 05 gru 2017

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
magnolia napisał(a)


Ja bym nie dawała tych kul w linii, żeby znowu nie oddzielać się od tarasu rodzajem zielonej ścianki.
lepiej rozsyp te kulki po skarpie. Moga to być tawuły gęstokwiatowe, albo cyprysik Filifera nana czy nawet świerk Nidiformis, albo niską odmianę hortensji wiechowatej. Tak trochę nierówno je rozrzuć. Do nich dodaj dywan wypełniacza- np.lirope spicata i jakieś akcenty - hosty czy hakonehloa

I drzewko- jest już lilak, dodaj drugi, albo jakieś inne drzewko np klon palmowy zielony albo dereń jadalny- nich te dwa drzewka dają rodzaj luźnej osłony z prawej strony, będzie przytulnie na tarasie przez to.


A czy klon palmowy poradzi sobie w kwaśnym środowisku?

Myślałam tez żeby na górę tarasu nad bzem dać kule zimozielone z cyprysik ów, tak na łuku, a na tej dłuższej prostej na górze białe hortensje, deren z czerwonymi lub zoltymi gałązkami, może jakaś trawę z ogonkami, i myślałam tez o kulach z kosodrzewiny. Czy dałoby się to jakoś połączyć?
Podoba mi sue również pęcherznica kalinolistna bordowa połączona z ognistym berberysem.

Jak by to wyglądało? I czy roślinki te poradziły by sobie w takich warunkach ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies