Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Iwona100 13:25, 22 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Dzień dobry.Mam szpaler 6 szt. hortensji i pomiędzy nimi 3 drzewka. Za nim jest posadzony miskant Variegatus ,którego jeszcze nie widać. Przed hortensjami będzie turzyca Carex morrowi Variegatus ,którego doradziła mi Danusia. Chciałam posadzić między hortensjami różowe jeżówki .Czy dać je też przy samych drzewkach po obu jego stronach , czy będzie wówczas ich za dużo i będzie przesyt. Mam jeszcze pytanie po ile sadzonek jeżówek sadzić przy jednej hortensji żeby je ładnie było widać? Nie mam jeszcze jeżówek i nie wiem jak się szeroko rozrastają.

____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Wiolka5_7 13:31, 22 sty 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20499
Iwona100 napisał(a)
Dzień dobry.Mam szpaler 6 szt. hortensji i pomiędzy nimi 3 drzewka. Za nim jest posadzony miskant Variegatus ,którego jeszcze nie widać. Przed hortensjami będzie turzyca Carex morrowi Variegatus ,którego doradziła mi Danusia. Chciałam posadzić między hortensjami różowe jeżówki .Czy dać je też przy samych drzewkach po obu jego stronach , czy będzie wówczas ich za dużo i będzie przesyt. Mam jeszcze pytanie po ile sadzonek jeżówek sadzić przy jednej hortensji żeby je ładnie było widać? Nie mam jeszcze jeżówek i nie wiem jak się szeroko rozrastają.



Jeżówki musisz trochę posadzić przed hortensjami ,bo ci hortensje je zjedzą.Ja bym posadziła ciagiem pomiedzy hortensjami i przed śliwami też...po 1 sadzonce,bo jeżówki się rozrastają
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
lindsay80 11:55, 23 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
sylwai napisał(a)

Wrzucam fotke


Ja jak zobaczyłam to zdjęcie to w ogóle inna koncepcja tej rabaty do głowy mi przyszła.
Pewnie już jesteś zafiksowana na ten pin co wrzuciłaś wcześniej, ale nie myślałaś, żeby zrobić wąską rabatę przy płocie z grabami Fastigiata podsadzonymi seslerią jesieną, na przykład?
A tam gdzie chcesz tego buka to może ujednolicić ten kwadrat, żeby w środku nie był ten inny kamyczek tylko na całości to samo i dać jakiś duży stożek cisowy albo bonzaja jak po drugiej stronie domu, dołożyć traw, zlikwidować ten jeden uskok gdzie są evergoldy i powiększyć o ten fragmencik ten prostokąt?
Tak głośno myślę
____________________
Tu ma być ogród :)
lindsay80 13:17, 23 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
awoya napisał(a)
Witam. Nikt, nic nie pomoże.....?Jest aż tak beznadziejnie.....?Nieśmiało się przypominam-zapytanie str. 746. Może chociaż jakieś małe sugestie....


Nie jest dobrze - masz niezły misz-masz na tym zdjęciu
Zrób planik działki, zaznacz wymiary, strony świata, budynki - opisz sąsiedztwo i Twoje oczekiwania - wtedy prościej będzie coś powiedzieć.
____________________
Tu ma być ogród :)
awoya 14:36, 23 sty 2018

Dołączył: 06 mar 2017
Posty: 19
lindsay80 napisał(a)


Nie jest dobrze - masz niezły misz-masz na tym zdjęciu
Zrób planik działki, zaznacz wymiary, strony świata, budynki - opisz sąsiedztwo i Twoje oczekiwania - wtedy prościej będzie coś powiedzieć.




Witam. Dzięki za zainteresowanie

No właśnie misz masz....Oczekiwania....Przede wszystkim kolor-jeśli chodzi o kolor to na froncie domu mam posadzone żurawki w kolorze bordo, żółte trawy, hortensje Vanilki, bukszpanowe kulki, żółte berberysy (tu już widać wpływ OGRODOWISKA) Podoba mi się ten kontrast pomiędzy bordem, fioletem i żółtym. Podobnie chciałabym, aby tył był też w podobnych kolorach. Ale mam już tu rośliny-nie chciałabym wyrzucać wszystkich, część mogę się pozbyć, a pozostałe poprzesadzać i dosadzić coś nowego.
Strony świata- wschód-południe, ale drzewa zacieniają. Akacja i brzoza częściowo, ale klon daje już na prawdę duży cień. Drzewa są duże i stare, więc nie chciałabym ich wycinać. Sąsiedztwo-stare osiedle poniemieckich domów, na granicy ze mną wysokie iglaki, a od strony klonu u sąsiada, wzdłuż ogrodzenia leszczyny
Wklejam plan, który robiłam na potrzeby instalacji zraszającej ( to tak na szybko-wymiary i odległości-rzeczywiste).


Jeszcze zdjęcie tarasu z etapu budowy. W okrągłym gazonie posadziłam thuję spiralkę, a dokoła niej lawendę, przeplecioną białym dzwonkiem karpackim. Prostokątny gazon to różowa róża pienna z lawendą i dzwonkiem.



Bardzo proszę o jakieś wskazówki
sylwai 14:43, 23 sty 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 511
lindsay80 napisał(a)


Ja jak zobaczyłam to zdjęcie to w ogóle inna koncepcja tej rabaty do głowy mi przyszła.
Pewnie już jesteś zafiksowana na ten pin co wrzuciłaś wcześniej, ale nie myślałaś, żeby zrobić wąską rabatę przy płocie z grabami Fastigiata podsadzonymi seslerią jesieną, na przykład?
A tam gdzie chcesz tego buka to może ujednolicić ten kwadrat, żeby w środku nie był ten inny kamyczek tylko na całości to samo i dać jakiś duży stożek cisowy albo bonzaja jak po drugiej stronie domu, dołożyć traw, zlikwidować ten jeden uskok gdzie są evergoldy i powiększyć o ten fragmencik ten prostokąt?
Tak głośno myślę

Dziękuję,że przybyłaś Nie chcę sadzić drzew wzdłuż płotu,bo od domu do płotu jest bardzo wąsko tylko 4m,a nie chciałabym żeby drzewa zasłaniały okna na dole,dlatego też chciałam posadzić drzewo tuż przy domu,tam gdzie jest wolna ściana,czyli mniej więcej tam gdzie wypada ten kwadrat z dużym bukszpanem.
____________________
sylwia
Iwona100 18:22, 23 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Wiolka5_7 napisał(a)


Jeżówki musisz trochę posadzić przed hortensjami ,bo ci hortensje je zjedzą.Ja bym posadziła ciagiem pomiedzy hortensjami i przed śliwami też...po 1 sadzonce,bo jeżówki się rozrastają


Dziękuję Ci Wiola za radę .Widziałam u Ciebie jeżówki z hortensjami i masz rację. Posadzę je tak jak mówisz. Ty masz różne odmiany jeżówek. Czy ze wszystkich jesteś zadowolona? Ja chcę kupić je wiosną ,ale chcę takie żeby się nie pokładały. Jeszcze mało wiem o tych roślinach.
Metamorfoza Twojego ogrodu wspaniała.
Pozdrawiam
Iwona
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Wiolka5_7 18:45, 23 sty 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20499
Iwona100 napisał(a)


Dziękuję Ci Wiola za radę .Widziałam u Ciebie jeżówki z hortensjami i masz rację. Posadzę je tak jak mówisz. Ty masz różne odmiany jeżówek. Czy ze wszystkich jesteś zadowolona? Ja chcę kupić je wiosną ,ale chcę takie żeby się nie pokładały. Jeszcze mało wiem o tych roślinach.
Metamorfoza Twojego ogrodu wspaniała.
Pozdrawiam
Iwona


Dzięki za miłe słowa! Ja z hortensjami mam posadzone Southern belle i z drugimi hortensjami Pink sensation.Te 1 są wysokie i musiałam trochę je podwiązać, a te 2 jeżówki są niższa i stoja sztywno...te odmiany u mnie rosną najszybciej i zdrowo
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
KasiaBawaria 20:39, 23 sty 2018


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Nie wiem czy pytanie w dobrym watku..Na fotkach w necie czesto widac jezowki z trawami. Takie preriowe rabaty. Jak to sie ma do tego, ze trawy wymagaja raczej piaszczystych gleb a jezowka zyznych? Czy wystarczy dolki pod te rosliny roznie przygotowac?
____________________
Zapraszam na kawe
Iwona100 21:49, 23 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Wiolka5_7 napisał(a)


Dzięki za miłe słowa! Ja z hortensjami mam posadzone Southern belle i z drugimi hortensjami Pink sensation.Te 1 są wysokie i musiałam trochę je podwiązać, a te 2 jeżówki są niższa i stoja sztywno...te odmiany u mnie rosną najszybciej i zdrowo


Dzięki Wiola za informację. Będę śledzić Twój wątek. Z tego co zauważyłam ,to u Ciebie wszystko rośnie super. Masz uroczego psiaka.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies