Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

madeczkam 13:58, 15 maj 2018


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
KamilaTr napisał(a)
Witam serdecznie!
To mój pierwszy post, jeżeli piszę w złym miejscu, z góry przepraszam. Forum przeglądam regularnie, ale absolutnie nie czuję się na siłach, żeby samodzielnie i bez konsultacji zaprojektować ogród. Ponieważ nie bardzo się na tym znam, bardzo proszę o ocenę wstępnego pomysłu (projekt to byłoby zbyt wiele powiedziane ).
Do rzeczy, mam kawałek ogrodu do zagospodarowania, 20 x 4 m. Betonowe ogrodzenie, szpaler z tuji (malonyana lub ellwangeriana), co przed szpalerem? Chciałabym tam posadzić jakieś ładne drzewa, na pewno magnolie i chyba coś zamiast tego świerka z projektu. Czy projekt nie jest "za krótki"? Myślałam o "Conicach", rododendronach, jałowcach, trzmielinach, bukszpanach, hortensjach, może jakaś choina kanadyjska? W większości o roślinach zimozielonych.
Bardzo proszę o rady, sugestie, poprawki. Czy ma to sens, czy za dużo namieszane?
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam ciepło!



moze 3 identyczne drzewa a pod nimi hortensje bardzo ładny projekt mozna by jakies miskanty tam wcisnąc moze rozplenice bukszpany lubią chorować
KamilaTr 17:45, 15 maj 2018

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 4
madeczkam, bardzo dziękuję za pochwałę! Tyle się naczytałam na forum, że koniecznie musi być w grupach i co najmniej po 3, że starałam się tego trzymać . Rozplenice i miskanty też bardzo chętnie dołożę. Jak kupię roślinki, to zobaczę ile mi to zajmie wszystko miejsca, czy coś się jeszcze zmieści. Nie umiem tak jeszcze ocenić, ile czego potrzeba.
Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam serdecznie!
magduska85 17:48, 15 maj 2018


Dołączył: 12 kwi 2017
Posty: 24
Plisssss pomóżcie bardziej doświadczeni i rozgarnięci Ogrodowisko-fajni
Rabata przy tarasie, wystawa to absolutne południe...marzą mi się trawy...ale coś poza trawami na pewno powintam znaleźć....pomóżcie....

W tej chwili rośnie tam gracillimus i morning lighty....
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7596-nieciasny-i-wlasny
dzika_roza 14:39, 16 maj 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
A co myślicie o takim nasadzeniu?
Krasawica Moskwy prowadzona bardziej piennie. Na krótszej ścianie co 2 metry, na dłużej co 2,90.


a może spróbować wypełnić miejsce na dłuższej ścianie Kaliną Bodnanteńską Dawn, wtedy mniejsze krzewuszki i ewentulanie jakieś niższe trawy między nimi?
http://encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=1835

Co myślicie?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
dzika_roza 12:16, 18 maj 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Tak to wygląda w rzeczywistości:
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Pszczelarnia 12:19, 18 maj 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
dzika_roza napisał(a)
A co myślicie o takim nasadzeniu?
Krasawica Moskwy prowadzona bardziej piennie. Na krótszej ścianie co 2 metry, na dłużej co 2,90.


a może spróbować wypełnić miejsce na dłuższej ścianie Kaliną Bodnanteńską Dawn, wtedy mniejsze krzewuszki i ewentulanie jakieś niższe trawy między nimi?
http://encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=1835

Co myślicie?


Ja bym tych dereni tak nie rozrzucała tylko w jednym - dwóch blokach obok siebie posadziła.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
dzika_roza 12:32, 18 maj 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
dereni? ivory halo są w jednym rzędzie narysowane, 6 sztuk
chyba że myślisz o krzewuszce? (te ciemne kolka na drugim rysunku)
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
alis 12:50, 18 maj 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
magduska85 napisał(a)
Plisssss pomóżcie bardziej doświadczeni i rozgarnięci Ogrodowisko-fajni
Rabata przy tarasie, wystawa to absolutne południe...marzą mi się trawy...ale coś poza trawami na pewno powintam znaleźć....pomóżcie....

W tej chwili rośnie tam gracillimus i morning lighty....


Witaj, witaj, okolice Zamościa to już prawie moje okolice
Ja dobrze na projektowaniu się nie znam, ale same trawy to za mało Zimą trawy można powiązać, ale wiosną łyso będzie. A co powiesz na kule (bukszpanowe/ cisowe) poprzeplatane ML? Tylko nie wiem czy ML nie będą za wysokie.
Jak tutaj
albo lizaki na pniu/stożki z trawami/żurawkami w nogach
jak tutaj ostatnie zdjęciaczy tutaj trzmieliny na pniu

To tylko kilka propozycji z cudnych ogrodów jakie są na O.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
dzika_roza 12:56, 18 maj 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Pszczelarnia, o to Ci chodziło?:
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Pszczelarnia 13:38, 18 maj 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
dzika_roza napisał(a)
Pszczelarnia, o to Ci chodziło?:


Nie, nie rządkiem i nie szeregiem. Chodzi o to, żeby nie robić takich monotonnych, przewidywalnych przeplatanek i linii. Ja bym tego derenia posadziła jeden koło drugiego i w 2,3 rzędach jakby i cięła w prostopadłościan na większej powierzchni. Fajnie będzie wtedy wyglądał z niepoukładanymi lilakami (bardzo odważny i ciekawy pomysł z tymi lilakami - kibicuję) - niepoukładanymi, dlatego, że te pnie przecież nie będą rosnąć od linijki ale takie pogięte i z czasem grubsze.

Hortensja może też być Bombshell, jak nie znajdziesz. Lepiej, żeby to były niskie hortensje (i tak lilaki lubią bardziej zasadowo - są jednak tolerancyjne a hortensje kwaśno). Limelight będzie za wysoka do lilaków.


Niestety, nie umiem narysować tego.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies