Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

madeczkam 14:12, 07 maj 2018


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
Visterio napisał(a)
Witam serdecznie,
Przymierzam się do obsadzenia działki szpalerem tui szmaragd. Biorąc pod uwagę kształt działki (prostokąt) w celu urozmaicenia chciałbym w rogach działki posadzić drzewka.

Doradźcie proszę jakie drzewka rekomendujecie.
Zależy mi aby nie były zbyt duże (jako że będzie za nimi szpaler tui, nie chce aby za bardzo śmieciły. Przed przed drzewkiem chce posadzić rządek cisów albo bukszpanów zgodnie z obrysem rabaty. Myślałem o gatunkach "katalpa nana" i "klon kulisty czerwony" bardzo mi się podoba nie wiem czy to słuszny wybór.


https://www.ogrodowisko.pl/watek/4837-lawendowy-zawrot-glowy jako inspiracja tu znajdziesz piekne drzewa
Visterio 14:17, 07 maj 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102
platan, dąb klonolistny to chyba duże odmiany drzew, mnie chodziło bardziej o coś do 2-3 m wysokości max o kulistej formie. Nie wiem czy nie przesadzę. Działka na szerokość ma jedyne 20m.
madeczkam 14:18, 07 maj 2018


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
Visterio napisał(a)
platan, dąb klonolistny to chyba duże odmiany drzew, mnie chodziło bardziej o coś do 2-3 m wysokości max o kulistej formie. Nie wiem czy nie przesadzę. Działka na szerokość ma jedyne 20m.


pod duza korona wszystko sie zmieśći
MartaR 14:41, 07 maj 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
witam serdecznie
proszę o porade: co zrobić z Górka gliny pozostała po budowie fundamentów? Chce założyć duży warzywnik , posiadamy glebogeyzarke, wiec wymyśliłam ze mozna by bylo ją rozplantowac dodać z dwie wywrotki dobrej ziemi i wymieszać to glebogryzarka. Czy lepiej pozbyć się całkowicie tej gliny?
Visterio 14:53, 07 maj 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102
MartaR napisał(a)
witam serdecznie
proszę o porade: co zrobić z Górka gliny pozostała po budowie fundamentów? Chce założyć duży warzywnik , posiadamy glebogeyzarke, wiec wymyśliłam ze mozna by bylo ją rozplantowac dodać z dwie wywrotki dobrej ziemi i wymieszać to glebogryzarka. Czy lepiej pozbyć się całkowicie tej gliny?


Z doświadczenia - nawet sie nie zastanawiaj wywoź.
Anda 14:59, 07 maj 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33434
MartaR, mam gline w ogrodzie i mimo, ze na poczatku jest trudna, to bardzo ja sobie chwale. Jest zyzna, dobrze trzyma wilgoc. Jesli przemieszac ja dobrze z piaskiem, duza iloscia kompostu i obornikiem, to wlasciwie nie ma nic lepszego

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
paolka1004 15:19, 07 maj 2018

Dołączył: 07 maj 2018
Posty: 1
Witajcie ,

jako zupełny laik i świeżaczek w kwestii projektowania ogrodów proszę Was gorąco o radę w sprawie rabaty od frontu domu i przyznam się, że mam z tym ogromny problem . Zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać... jak widać na zdjęciu wzdłuż chodnika posadzone mam już tawułki, podobnie pod oknem ... na zdjęciu zaznaczyłam dwoma kolorami miejsca w których planuję posadzić drzewka - wierzba japońska hakuro nishiki i śliwa wiśniowa Pissardi i to tyle. rabata planowana jest w kształcie trójkąta (na zdjęciu widać troszkę rozciągnięty sznurek który ma wyznaczać jej granice. Powstaje pytanie - co posadzić w sąsiedztwie Pissardi? chciałabym aby to były rośliny raczej niskie i współgrające z drzewkiem ale raczej już nie bordowe, coś z roślin zielonych lub innych jaśniejszych ... i koniecznie dobrze rosnące w słońcu (tu praktycznie przez cały dzień jest słońce ) ... wierzba ma być wierzchołkiem trójkąta więc tam nie planuję już żadnych nasadzeń. całość rabaty planuję pokryć kamieniem (niestety ze względu na alergię syna odpada kora)

ziemia przeciętna ogrodowa (teren niedawno częściowo wyrównany ziemią dobrej jakości)

z góry dzięki za pomoc
Martaka88 15:34, 07 maj 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
Witam witam

pytanie o "rabatke" mam i ja. to co dorysowane to trzecia tawułka japonska oraz 3 hosty. Wszystko to sadzonki z tego roku, więc są jeszcze nieokazałe. Zastanawiam się jak dużo powierzchni zajmą i co jeszcze do tej kompozycji zasadzić. w górnym lewym rogu jest dużo takiej szarej, gliniastej ziemi, tu myślałam o czyms wyższym, najfajniej zimozielonym? bo cały przód mi na zimę zniknie...na samym środku pną się powoli w górę rozowe mieczyki, za berberysem schowało się kilka -chyba- lili

- czy czymś ta glebę zadarnić
- czy dodać coś zimozielonego niskiego
- jaki krzew/ drzewo/ iglak zasadzić w rogu żeby było przyjemnym tłem
- co zrobić zeby całe to poletko było zielone i zagospodarowane

z góry dziękuję za pomoc, bardzo proszę o pomoc jestem w tym nowa

avellan 07:52, 08 maj 2018


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 36
Kochani potrzebuję rady co do tej rabaty. Jestem z niej bardzo zadowolona ale zastananawiam się czy te rododendrony nie rosną zbyt blisko siebie. Jest to odmiana Catawbiense, zatem rośnie bardzo silnie. Mimo, że jest u mnie niecały miesiąc i kwitnie jeden z nich puścił mnóstwo listków. Zastanawiam się nawet aby zostawić tylko jednego.
brzydula 09:07, 08 maj 2018

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Visterio napisał(a)
platan, dąb klonolistny to chyba duże odmiany drzew, mnie chodziło bardziej o coś do 2-3 m wysokości max o kulistej formie. Nie wiem czy nie przesadzę. Działka na szerokość ma jedyne 20m.



nie pamiętam konkretnie odmiany sprawdzę w katalogu i napisze jeszcze ale ten dąb który mam na myśli jest szczepiony na pniu ma koronę ok 1,5. Osobiście widziałam 10 letni egzemplarz. Cudowny !! Zobacz jeszcze Ambrowiec Gumball i Tulipanowiec - Edward Gursztyn
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies