Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

joanna36b 09:18, 09 sie 2018

Dołączył: 27 cze 2018
Posty: 16
Wiolka5_7 napisał(a)

U mnie Hakonechloa Aureola ładnie rośnie w słońcu


No właśnie. Dlatego posadziłam i ja. Może przetrzymam ją ten sezon, w końcu w tym roku mamy tego słońca aż nadto. Zobaczę w przyszłym, rośliny się ukorzenią, trochę rozrosną. Może nie będzie tak źle.
joanna36b 09:21, 09 sie 2018

Dołączył: 27 cze 2018
Posty: 16
pawel2806 napisał(a)
Z moich doświadczeń wynika że większość roślin o żółtych liściach nie przepada za południowym słońcem które przypala jasne liście.
U siebie na rabacie poł-zach ( słóńce od 12 do końca dnia) calkiem nieźle radzi sobie zwykła zielona hakonechloa Beni Kaze


Ja również mam takie spostrzeżenia. Mam żurawki o jasno zielonych liściach, które w słońcu są powypalane, natomiast w cieniu pięknie wyglądają. Mój ogród dopiero raczkuje i cienistych miejsc u mnie jak na lekarstwo, a jak na złość podobają mi się rośliny najczęściej cieniolubne.
Wiolka5_7 12:18, 09 sie 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
joanna36b napisał(a)


No właśnie. Dlatego posadziłam i ja. Może przetrzymam ją ten sezon, w końcu w tym roku mamy tego słońca aż nadto. Zobaczę w przyszłym, rośliny się ukorzenią, trochę rozrosną. Może nie będzie tak źle.

Ale ja polecam ci Hakone Aureola a ty piszesz,że posadziłaś All Gold...All gold to i u mnie przypala a Aureoli nie
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
joanna36b 17:37, 09 sie 2018

Dołączył: 27 cze 2018
Posty: 16
Wiolka5_7 napisał(a)

Ale ja polecam ci Hakone Aureola a ty piszesz,że posadziłaś All Gold...All gold to i u mnie przypala a Aureoli nie

Nie dopatrzyłam się dokładnie. Przetrzymam All Gold do następnego sezonu, najwyżej wymienie w przyszłym roku na Aureola.
Balea 22:58, 10 sie 2018


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Witam Danusiu,

mam pytanie do ciebie.

Mam w ogrodzie ekran z tuji brabant na 10m dlugosci, ktory jest trzymany na 2 metrach wysokosci.
Przed tym ekranem mam zamiar posadzic 2 laurowisnie na 2 metrowym pniu (ktore juz kupilam)

Pomiedzy laurowisnie chiclam posadzic 3 sztuki czegos czerwonolistnego, rowniez na 2 metrowym pniu.

Sliwa Nigra i Pissardi beda za duze i nie beda pasowaly do laurowisni.

Szukajac w internecie trafilam na wisnie cistena i na czerwonego perulkowca.
Obydwa krzaki, moglabym zamowic w szkolce, ale nie widzialam tych roslin jeszcze nigdy wyrosnietych na pniu.

Wiec moje pytanie by bylo, ktora z tych roslin bys mit bardziej radzila posadzic pomiedzy te laurowisnie?

Chcialam jeszcze dodac, ze nie chce tych roslin ciac na kule, tylko rzeby mialy korony w krztalcie drzewa, poprostu zeby sobie rosly bez zadnego ciecia.

Jezeli masz jakas calkiem inna propozycje, to bym sie rowniez bardzo cieszyla.

pozdrawiam
balea









Gardenarium 07:04, 11 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Prunus cistena wybierz. Perukowce często zamierają. Wiśnia kwitnie ładnie.

Wysokość pni dobierz do tych laurowiśni, żeby nie były na jednakowym poziomie. Wiśnie wyższe powinny być, ale Prunus cistena jest z reguły na niskim pniu. Więc nie wiem, jak to się ma do laurowiśni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Balea 14:21, 11 sie 2018


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Dziekuje bardzo za ta szybka odpowiedz.

Prunus Cistena dam rade zamowic w mojej szkolce na 2 metrowym pieniu.
Ale dziwie sie troche, ze mi odradzasz sadzenia na jednakowym poziomie.

Uwazasz ze to nie bedzie pasowalo?

Jest to moj pierwszy ogrod ktory sama projektoje i nie znam sie za bardzo na tych wszystkich roslinach, wiec dopytuje, zyby pozniej nie zalowac

Zrobilam taki rysunek z tego kata. (narazie jest tam tylko ten ekran z tuji brabant)

Co ty na to? Posadzila bys takie cos u twoich klientow? )
Jesli tak, to jak bys mr radzila je posadzic? Jak na przykladzie A czy na B?

Chodzi mi o to, zeby sie na wysokosci 4-5 metrow odslonic od sasiadow (wyzej nie moge, bo bym musiala conajmien 3 metry odsep od sasiada trzymac)







kasia86 15:59, 11 sie 2018

Dołączył: 11 sie 2018
Posty: 3
Dzień Dobry,

W związku z tym, że po zimie stanę przed wyzwaniem zakładania ogrodu, a niestety jestem laikiem w kwestiach uprawy jakichkolwiek roślin, już teraz szukam informacji w internecie i staram się zaprojektować mój ogród, wyszukując głównie rośliny mało wymagające.
Bardzo spodobał mi się perukowiec - myślałam, że idealnie wpasuję go w moją piaszczystą glebę i będzie sobie rósł bezproblemowo, a tu Pani Danuta pisze, że perukowiec często zamiera. Może Pani napisać jakie są przyczyny zamierania perukowca? Chodzi mi o to, czy jako osoba początkująca powinnam dać sobie z nim spokój, czy mam szansę stworzyć mu jednak dobre warunki, żeby rósł zdrowo?

Jeszcze jedno pytanie, na które jeszcze nigdzie nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi mi o ściółkowanie rabaty. Bardzo podoba mi się kora sosnowa, bo wygląda naturalnie i wolałabym nie sypać żadnych żwirków, ale w związku z tym, że ma właściwości zakwaszające, nie jestem pewna czy będzie się nadawała na rabatę złożoną z roślin lubiących gleby o odczynie obojętnym do lekko zasadowego?

Z góry dziękuję za wszelkie porady
Pozdrawiam
Kasia
marcin_adamczyk 23:12, 11 sie 2018

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
Dobry wieczór wszystkim,

Mam takie pytanie do Was.
Posadziłem żywopłot z Cisa Hicksii i nie wszystkie się przyjęły.



Pierwszym planem było uzupełnić na jesień ale teraz zastanawiam się, czy nie warto byłoby wykorzystać powstałą lukę, przesunąć jeden z krzaczków i w miejsce po tym narożnym posadzić drzewko, które rzuci cień od strony południowo-wschodniej.



Czy Waszym zdaniem to dobry pomysł aby przedzielać w ten sposób szpaler żywopłotu? A jeżeli tak, to jakie drzewko tam posadzić? Nie może być zbyt duże, bo to narożnik, w którym docelowo stanie pergola/altana. Póki co jest parasol i drewniane meble ogrodowe.



Ostatnia kwestia, to czy cisy nie będą zbyt blisko, bo około 70cm, a z drugiej strony czy wystarczająco blisko, aby docelowo stworzyć w miarę zwarty i zamknięty narożnik?
agata76 07:19, 13 sie 2018


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 27
Dzień dobry.
Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu rabaty przed domem. Ma kształt lekkiego półokręgu, jest długa na ok 10 m (licząc od wsadzonych w rogu hortensji, których nie chciałabym przesadzać), a w najwęższym miejscu ma 2.20 m (nie licząc tuj). Jeśli chodzi o doświetlenie to pada na nią nieustanie słońce, ale nie ma problemu z wodą, gdyż w ogrodzie mamy założone podlewanie kropelkowe i zraszacze.
Tło rabaty stanowią tuje Szmaragd, przed którymi chciałabym wsadzić jakieś drzewka (mój wybór padł na katalpy)szczepione na pniu lub kolumnowe... Mam wątpliwości tylko, czy zmieszczę na takim odcinku 3 drzewka...
w załączeniu przestawiam zdjęcie rabaty i moje nieudolne plany kreślone ołówkiem. Z góry przepraszam za mój brak profesjonalizmu i proszę o jakieś podpowiedzi, czy w ogóle idę w dobrym kierunku...

PS. ostatnia propozycja jest najbliższa moim oczekiwaniom
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies