Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 18:26, 22 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiaan napisał(a)

Danusiu dziękuję za odpowiedź, zajmę się najpierw częścią, którą chcę przysłonić jak najszybciej i wtedy konsekwentnie pociągnę dalej, to będzie wykładnikiem i tutaj oczywiści także prosze o poradę
Prostopadłe ogrodzenie to beton sąsiada i tutaj chciałabym zastosować taki układ roślin jak załączam: cisy, które będą cięte tak aby utworzyły ładną ścianę wysuniętą do przodu i wycofane tuje szmaragd pomiedzy ścianami cisowymi 4-6szt(jak urosna także cięte na równo).Ma być ład i porządek Scianki cisowe będą 3-4szt. na długości 29m, w narożniku na końcu posadzę świerk serbski i tam też będzie rabata iglasto - hortensjowa.
Mam zamysł ogrodu nowoczesnego i stąd takie ścianki. Inny pomysł to tuje i dla przełamnia dodane brzozy zwisające 3-4szt szt na całej długości i podsadzone rzędami wrzosów ściółkowane korą.Załączam zdjecie ogrodzenia z narysowanymi cisami i dwie fotki z pomysłami... Będę wdzięczna za opinie czy wogóle to pasuje.


Ja bym posadziła drzewa, ale to moje nie jest nowoczesne.
Ale pomimo to, pokażę


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lipka 20:47, 22 sie 2018

Dołączył: 20 sie 2018
Posty: 12
.
Lipka 20:50, 22 sie 2018

Dołączył: 20 sie 2018
Posty: 12
Gardenarium napisał(a)


Posadź świerki serbskie, bo ten dom faktycznie wisi nad waszym ogrodem i nie sposób.


Dziękuję za odpowiedź. Tylko moje pytanie- czy chodzi o jednego świerka serbskiego czy o cały żywopłot z niego. Jeśli chodzi o pojedyncze drzewo- czy to nie będzie za blisko budynków? Myślałam jeszcze o grujeczniku japońskim jako krzewie, tylko tam chyba nie będzie się ładnie przebarwiać (brak pełnego słońca).
agata76 21:28, 22 sie 2018


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 27
Gardenarium napisał(a)


ten drugi wydaje się lepszy. Trawy możesz przy pniu po dwie posadzić i Bronsita nie takim ciurkiem i rządkiem, bo to niedobrze wygląda. Ale ogólnie super jak na amatora. Gratulacje.


Dziekuję raz jeszcze za odzew. Mam takie pytanie, czy z lewej strony rabaty - przed rozplenicami zmiescilabym jedna katalpę (bardzo mi się podobają!) lub wiąz Werdei? Czy Bedzie tego za dużo? Czy na słońcu poradzą sobie begonie? Ewentualnie co mogłabym posadzić obok Bronsity całorocznego?
____________________
Gardenarium 08:37, 23 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
agata76 napisał(a)





ten drugi wydaje się lepszy. Trawy możesz przy pniu po dwie posadzić i Bronsita nie takim ciurkiem i rządkiem, bo to niedobrze wygląda. Ale ogólnie super jak na amatora. Gratulacje.


agata76 napisał(a)


Dziekuję raz jeszcze za odzew. Mam takie pytanie, czy z lewej strony rabaty - przed rozplenicami zmiescilabym jedna katalpę (bardzo mi się podobają!) lub wiąz Werdei? Czy Bedzie tego za dużo? Czy na słońcu poradzą sobie begonie? Ewentualnie co mogłabym posadzić obok Bronsity całorocznego?


Pomiędzy hortensjami nie sadź jałowca, bo hortensje go zabiją i spowodują że nie będzie rósł. Cień itd, zagęszczenie.
W tym właśnie miejscu posadź katalpę.

Z turzycą Bronsita ładnie się komponują niskie rozchodniki o ciemnofioletowych listkach.

Link do zdjęć

Bronsita jest niższa od Carex buchananii, do tego z kolei pasują jeżówki np. 'Delicious Candy'. Wtedy nie dawaj czerwonych jeżówek przy perowskii, w oggóle nie pasują do perowskii.Do perowski pasuje Aster x frikartii 'Monch' - inny odcień niebieskiego albo Salvia nemorosa 'Caradonna'- ciemniejsza.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agata76 12:32, 23 sie 2018


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 27
Gardenarium napisał(a)


ten drugi wydaje się lepszy. Trawy możesz przy pniu po dwie posadzić i Bronsita nie takim ciurkiem i rządkiem, bo to niedobrze wygląda. Ale ogólnie super jak na amatora. Gratulacje.




Pomiędzy hortensjami nie sadź jałowca, bo hortensje go zabiją i spowodują że nie będzie rósł. Cień itd, zagęszczenie.
W tym właśnie miejscu posadź katalpę.

Z turzycą Bronsita ładnie się komponują niskie rozchodniki o ciemnofioletowych listkach.

Link do zdjęć

Bronsita jest niższa od Carex buchananii, do tego z kolei pasują jeżówki np. 'Delicious Candy'. Wtedy nie dawaj czerwonych jeżówek przy perowskii, w oggóle nie pasują do perowskii.Do perowski pasuje Aster x frikartii 'Monch' - inny odcień niebieskiego albo Salvia nemorosa 'Caradonna'- ciemniejsza.


Dardzo dziękuję za te wskazówki. Jeszcze nam pytanie czy zostawić zywotnik Aurea Nana między wiśniami? I czy od wiśni Amanowawa nie byłyby lepsze jakieś drzewa kolumnowe o bordowych lisciach?
____________________
gosiacz22 12:42, 23 sie 2018


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Chciałabym wzdłuż kostki posadzić berberysa admiration z berberysem Bonanza Gold albo z berberysen Goldalita, nie wiem który byłby pokrojem zbliżony bardziej do Admiration. Czy będzie to dobrze wyglądało?
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
BASIA8 13:10, 23 sie 2018


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Lipka napisał(a)


Dziękuję za odpowiedź. Tylko moje pytanie- czy chodzi o jednego świerka serbskiego czy o cały żywopłot z niego. Jeśli chodzi o pojedyncze drzewo- czy to nie będzie za blisko budynków? Myślałam jeszcze o grujeczniku japońskim jako krzewie, tylko tam chyba nie będzie się ładnie przebarwiać (brak pełnego słońca).



Witaj Lipka, Danusia pisze "posadź świerki serbskie" więc na pewno nie chodzi o jedną sadzonkę - tylko cały szpaler. Jeśli uważasz że świerk jest nie odpowiedni to posadź coś innego -może tuje np. szmaragdy, brabanty, kórnik, aureospicata.
Wszystko zależy od tego co Ci się podoba.I jakiego efektu oczekujesz.
Ja u siebie w ogrodzie z jednej strony mam świerki a z innej strony tuję brabant - bardzo szybko rośnie, pięknie się rozkrzewia i w bardzo szybkim tempie nie widać co na posesji się dzieje. Ja w tym roku kupiłam w doniczkach tuję brabant - wysokości około 110, dbałam o nie - były bardzo często podlewane - urosły na + 30cm. Pięknie osłoniły podwórko od gapiów. Czekają mnie jeszcze dwie strony do obsadzenia i na pewno wybiorę tuję brabant.
Pozdrawiam.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Wiaan 17:27, 23 sie 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5191
Basia8 czy tuja brabant jest tak soczyscie zielona jak szmaragd?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
BASIA8 19:16, 23 sie 2018


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Wiaan napisał(a)
Basia8 czy tuja brabant jest tak soczyscie zielona jak szmaragd?


Ładnie wygląda, choć wydaje mi się że to inny odcień zieleni. Ma tez inny pokój niż szmaragd. Natomiast w suchym okresie występują u niej nasiona na łodygach, które niekoniecznie ładnie wyglądają. Wszystko rzecz gustu....
Zdjęcia z przed chwili. Myślałam że ładniej wyjdzie- zdjęcie niestety robione aparaapara - telefonem.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies