Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

agata76 22:40, 20 sie 2018


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 27
Gardenarium napisał(a)
Agatko, to jest tak nieczytelne, że nie mam tyle czasu na rozszyfrowanie
Zrób rzut z góry, rośliny w formie kółek. Pomaluj na kolory, wtedy ja nie będę musiała tego robić. A tak, no nie mam tyle czasu niestety


Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.
W załączeniu zdjęcie rabaty i dwóch przymiarek do jej zagospodarowania. Jak pisałam na str. 818 to rabata słoneczna. Obecnie rosną na niej trzy hortensje Polar Bear a między nimi płożący jałowiec, który zakrywa wieko studzienki odprowadzającej deszczówkę.
Proszę o wszelkie sugestie i ukierunkowanie do działania.
Pozdrawiam Agata


____________________
Lipka 23:17, 20 sie 2018

Dołączył: 20 sie 2018
Posty: 12
Witam, potrzebuje pomocy-mam duże okno przy stole w jadalni z nieciekawym widokiem. Chciałabym to zmienić. zasadzić coś co wmiare szybko urośnie i odetnie widok na sąsiada. Od budynku do płotu jest 5m,strona zachodnia, gleba gliniasta z wysokim poziomem wód gruntowych.
Myślałam o jakimś żywopłocie z krzewu liściastego np.ambrowiec balsamiczny.
Czekam na Wasza poradę.
Lipka 23:22, 20 sie 2018

Dołączył: 20 sie 2018
Posty: 12

kasia86 08:38, 21 sie 2018

Dołączył: 11 sie 2018
Posty: 3
Pani Danusiu serdecznie dziękuję za odpowiedź. Trochę jestem zawiedziona tym perukowcem - dobrze, że mnie Pani uprzedziła, muszę w takim razie szukać dalej.

Cieszę się, że można tu uzyskać profesjonalne porady.

Co do ściółkowania, podoba mi się pomysł z roślinami okrywowymi zamiast ściółki. W sumie to nawet jest wygodniejsze bo nie trzeba będzie wymieniać kory. Wstępnie myślę o posadzeniu na rabacie tawuły, rozchodnika okazałego, bergenii, krzewuszki, bodziszka kantabryjskiego. Czy w takim układzie mogłabym pomiędzy krzewami posadzić np. barwinka pospolitego czy też płożącą odmianę trzmieliny fortune'a? Co będzie pasowało między bylinami? Wszelkie sugestie są mile widziane

Pozdrawiam
Kasia
BASIA8 08:41, 21 sie 2018


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Kamień w żadnym razie biały nawet do akwarium nie pasuje, a co dopiero na rabatę. Kamień szary lub czarny.



Danusiu dziękuję za projekt Powoli robię zakupy na obsadzenie rabaty - kupiłam tuję miriam szt.5-chyba troszkę za dużo, bo w projekcie są 3szt.ale jeśli zostaną jakieś to kupię i posadzę po drugiej stronie tej rabaty - bo tam też coś tworzę. Zamówiłam na allegro bukszpany małe - chcę od strony domu zrobić z nich żywopłot niski. Na pewno zacznę od dosypania ziemi,wyrównania rabaty - bo widać że jest krzywo. Mąż zmieni odpływ wody na czarny, założy puszkę od odgromienia. Zostanie tylko założenie lampy od oświetlenia - lamy Mąż zrobi lada dzień
Dziękuję Danusiu raz jeszcze. Pozdrawiam Serdecznie.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Eleeri 21:27, 21 sie 2018

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Witam, mam rabatę (długość ok. 10 metrów) dzielącą ogród na dwie części, rabata północ-południe. Posadzone mam tam szmaragdy, przed nimi hortensje, a przed nimi liliowce, na początku rabaty mam trawy.



Po drugiej stronie szmaragdów chcę posadzić hortensje, przed nimi hosty, chcę jeszcze upchnąć tam w kącie azalie, a na początku rabaty turzycę ice dance (mam z przodu dwie kupki)
Czy ma to jakiś wizualny sens?
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Walde 22:01, 21 sie 2018

Dołączył: 08 cze 2014
Posty: 5
Gardenarium napisał(a)


Buk o złocistych liściach lub miłorząb, który przebarwia się na żółto.


Dekuji
Wiaan 13:46, 22 sie 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5191
Gardenarium napisał(a)


Od tego, co posadzisz z przodu zywopłotu/przesłony zależy co zastosować na żywopłot i w jakim celu. Tutaj nie da się doradzić, bo to wymaga głębszej analizy, co może być za płotem, i co i jak będziesz robić z rabatami.

Loteria, co by było gdyby/... ja nie umiem doradzić w tej sytuacji

Danusiu dziękuję za odpowiedź, zajmę się najpierw częścią, którą chcę przysłonić jak najszybciej i wtedy konsekwentnie pociągnę dalej, to będzie wykładnikiem i tutaj oczywiści także prosze o poradę
Prostopadłe ogrodzenie to beton sąsiada i tutaj chciałabym zastosować taki układ roślin jak załączam: cisy, które będą cięte tak aby utworzyły ładną ścianę wysuniętą do przodu i wycofane tuje szmaragd pomiedzy ścianami cisowymi 4-6szt(jak urosna także cięte na równo).Ma być ład i porządek Scianki cisowe będą 3-4szt. na długości 29m, w narożniku na końcu posadzę świerk serbski i tam też będzie rabata iglasto - hortensjowa.
Mam zamysł ogrodu nowoczesnego i stąd takie ścianki. Inny pomysł to tuje i dla przełamnia dodane brzozy zwisające 3-4szt szt na całej długości i podsadzone rzędami wrzosów ściółkowane korą.Załączam zdjecie ogrodzenia z narysowanymi cisami i dwie fotki z pomysłami... Będę wdzięczna za opinie czy wogóle to pasuje.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 18:18, 22 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
agata76 napisał(a)





ten drugi wydaje się lepszy. Trawy możesz przy pniu po dwie posadzić i Bronsita nie takim ciurkiem i rządkiem, bo to niedobrze wygląda. Ale ogólnie super jak na amatora. Gratulacje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:20, 22 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lipka napisał(a)



Posadź świerki serbskie, bo ten dom faktycznie wisi nad waszym ogrodem i nie sposób.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies