Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

adriano 17:36, 18 lip 2018

Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 7
dzień dobry wszystkim (niestety w innym wątku chyba nie dostanę odpowiedzi),

proszę o radę co posadzić w rabacie w kostce brukowej z pierwszego zdjęcia. na razie "rosną" tuje, ale chcę je usunąć, bo są strasznie marne- w ich miejsce widziałbym coś liściastego, mało wymagającego- tak, żeby posadzić około 3 dorosłe drzewka obok siebie. do wysokości ogrodzenia może być pień, a później korona. co polecacie korzeniącego się w dół, a nie na boki (2m od domu) i rosnącego nie więcej niż 4-5m, może być kolumnowe (mam już np. graby, widoczne na innych zdjęciach). Zależy mi raczej na osłonięciu domu niż na walorach estetycznych, tak jak piałem, chcę kupić duże dorosłe drzewka.

dla porównania poniżej załączam kilka zdjęć mojego "ogrodu"- to głównie trawnik, na rośliny, poza tymi mało wymagającymi niestety nie mamy czasu, więc jest bardzo monotematycznie.

dziękuję za porady.

Gardenarium 20:26, 18 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja to widziałam, ale nie odpisałam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AnnaCh 22:44, 18 lip 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
A nie możesz wyjąc jeszcze paru tych kostek, choć jedną, zawsze to parę cm więcej
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Toszka 14:11, 19 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gdyby wyjąć 3 rzędy kostek pomiędzy rabatką a ogrodzeniem. Oczyścić glebę w głąb, wzbogacić obornikiem i mączką bazaltową to szanse na wzrost mają jakieś drzewa owocowe typu wiśnia/śliwa ozdobna lub jabłonka. Jednak korzeniom trzeba zapewnić przestrzeń i dać dobrej gleby tak by zdrowo rosły.
W tym wąskim pasku i zapewne jeszcze ze złogami cementu nic w obecnym stanie nie ma szans na rozwój.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mal_gosia 17:49, 19 lip 2018

Dołączył: 15 lip 2018
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Ta rabata powinna dolegać do płotu. Jest tam za mało miejsca na jej wcześniejsze zakończenie.

Polecam dobór roślin https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/468-urocze-ogrody-w-cieniu


Zgodnie z podpowiedzią rabata została poszerzona, faktycznie bezsensu było zostawienie takiego wąskiego paska. Dziękuję Jestem na etapie wyboru roślin, mam nadzieję, że wszystko się ze sobą zgra i będzie ok
adriano 17:48, 20 lip 2018

Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 7
Toszka napisał(a)
Gdyby wyjąć 3 rzędy kostek pomiędzy rabatką a ogrodzeniem. Oczyścić glebę w głąb, wzbogacić obornikiem i mączką bazaltową to szanse na wzrost mają jakieś drzewa owocowe typu wiśnia/śliwa ozdobna lub jabłonka. Jednak korzeniom trzeba zapewnić przestrzeń i dać dobrej gleby tak by zdrowo rosły.
W tym wąskim pasku i zapewne jeszcze ze złogami cementu nic w obecnym stanie nie ma szans na rozwój.


w stronę ogrodzenia nie da rady, ponieważ to zakres pracy bramy przesuwnej. no, ale chyba nie mam innego wyjścia i poszerzę w stronę domu, wyjmę ze trzy rzędy i obsadzę na nowo, dobiorę inne rośliny. dziękuję za odpowiedzi.
Gardenarium 18:04, 20 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wybierz sporo ziemi i nasyp kompostu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karolinanie 22:29, 23 lip 2018

Dołączył: 19 mar 2018
Posty: 6
Witam wszystkich, czy ktoś może podpowiedzieć co to za rośliny na pierwszym zdjęciu z linku:
http://dailytips.pl/skarpy-w-ogrodzie/

Tosia 13:12, 24 lip 2018


Dołączył: 28 sie 2013
Posty: 258
Witajcie,

po dłuuugim czasie wracam do tematu ogrodowego i mam pytania:

1) co mogę posadzić pod płotem w tym miejscu (zaznaczone na czerwono) - tuje ze względu na olbrzymie drzewo nie dają rady, sosna która jest w rogu też..nie wiem czy cokolwiek tam wytrzyma:


2)Czy wstawić tutaj (czerwony x) jakieś drzewo? Jeśli tak, to jakie do takiego małego ogrodu?Chciałabym zakryć to miejsce gdzie jest kanalizacja, plus brakuje mi drzew innych niż te średnio udane tuje..
- przed bukszpanami chciałam posadzić żurawki ale zniechęcają mnie opuchlaki..jakieś inne propozyje?

Z góry dziękuję za rady
____________________
Tosia - Weekendowa ogrodniczka
nataliasz 23:18, 24 lip 2018

Dołączył: 22 sie 2017
Posty: 47
Kulki może nie idealne ale jak na pierwsze cięcie to i tak jestem z siebie zadowolona. Czym i jak mogę uzupełnić moje upragnione kulkowisko? Mam do dyspozycji:turzycę bronze form, żurawkę bordową albo hakone. Z lewej jest trochę wolnego miejsca i tam chciałabym dać rozplenicę. Na brązowo zaznaczyłam ścieżkę, która jest tam planowana - raczej ze względów praktycznych a nie estetycznych.

To rabata frontowa i bardzo mi zależy na Waszej pomocy.
____________________
Natalia Ogród Natalii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies