Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Walde 11:12, 13 sie 2018

Dołączył: 08 cze 2014
Posty: 5


Dzień Dobry. Proszę jakie drzewo posadzic w tym miejscu? Słońce świeci tam do 16 godziny. W pobliżu rośnie sliwa nigra. Z góry dziękuję za wszelkie porady. Przepraszam za to tłumaczenie. Jestem z Czech.
Wiaan 14:46, 13 sie 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5155
Danusiu chciałam posadzić przy ogrodzeniu z tyłu domu na długości 30m świerk serbski lub choinę kanadyjską, boję się jednak aby nie wyszło tak monumentalnie, czym można przełamać te iglaki. Nie chcę ciasno ich sadzić, może po między nimi co jakiś czas coś podsadzić. Na tą chwilę nie potrzebuję całkiem się odgradzać ale wiadomo kto zamieszka jako sąsiadjeszcze do tego mam tam orzecha 2, 5m od ogrodzenia. Cały czas jest tam słońce, a że to północna strona iglki nie będą dawały cienia na działce, mają być zasłoną. Prostopadły płot sąsiadów obsadzę tujami bo zależy mi na szybkim wzroście i formowaniu w przyszłości.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
nawigatorka 17:07, 13 sie 2018


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
pawel2806 napisał(a)
Już się odnoszę sądzę że jest bardzo dobry.
Prawda że miskanty zasłonią pnie(mimo że proste nie są to nie chcę ich zasłaniać), ale myśląc chwilę chyba zdecyduję się na takie wyjście tylko boję się że wiosną bez hakone będzie pusto chociaż są cebulowe później jeżówki i naparstnice? nawigatorka co ty na to?


H hakone
B bukszpan
B/C bukszpan lub cis
R runianka
ps zdecydowałem zostawić 2 kule bukszpanowe ( jedna ma 60cm druga 30 a nie mam już na nie miejsca w ogrodzie- uroki małej działki

W sumie fajnie mam tylko dwie wątpliwości - czy dasz rade utrzymac taka małą plame runianki w ryzach, dla ten zawijas z RH przy bukszpanie - jakoś jego kształt nie wydaje mi sie możliwy w końcu to nie roślina zywopłotowa
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
pawel2806 20:29, 13 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
dzięki nawigatorka za obecność, przy Rh runianka będzie miała 2x1m ten zawias był tylko po to żeby nie zasłonić graba na planie
Jak wszystko się rozrośnie nie będzie mi przeszkadzało żeby rośliny przenikały się, ale to daleka przyszłość.
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
MalgosiaW 22:48, 18 sie 2018


Dołączył: 20 lip 2018
Posty: 650
Potrzebuję porady. Zdjęcie z czerwca: róże 2 x Minerva i 2 x Bonica

W górę od Minerwy rosły żurawki. Zdjęcie z wczoraj

Ponieważ żurawki źle rosły pod tujami, nastąpiła zmiana. Zdjęcie z dziś

Od lewej rozchodnik, róża Pashmina (posadzona przez przypadek), 2 x Minerva, Bonica

Pierwszy pomysł dosadzić rozchodnik do róży Bonica, a pozostałe róże wykopać. Drugi
wykopać róże Minerva, a dosadzić drugą różę Pashmina. Całość uzupełnić brązowymi turzycami. Na róże Minerva czeka gdzie indziej James Galway.


nawigatorka 23:24, 18 sie 2018


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
pawel2806 napisał(a)
dzięki nawigatorka za obecność, przy Rh runianka będzie miała 2x1m ten zawias był tylko po to żeby nie zasłonić graba na planie
Jak wszystko się rozrośnie nie będzie mi przeszkadzało żeby rośliny przenikały się, ale to daleka przyszłość.
mysle ze to bardzo dobry plan gdyby cos nie zagralo to zmiany będą już raczej kosmetyczne
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
agata76 07:20, 19 sie 2018


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 27
Dzień dobry.
Ponawiam swoją ogromną prośbę o pomoc ze str. 818. Czy ktoś może wypowiedziedzieć się na temat moich planów i coś doradzić?
Panu Danusiu, Panią również uprzejmie proszę...
____________________
Katarzyna13 20:55, 19 sie 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 522


Kochani poradzcie proszę jakie drzewo będzie pasowało na zaznaczonym miejscu? Wg projektu była zwykła wierzba ale po zeszłorocznej wichurze niestety połamaną musielismy wyciąć. Po prawej stronie rośnie tulipanowiec. A po lewej jest zaplanowane miejsce na hustawkę. Pomiędzy drzewami na wiosnę chcemy posadzic rododendrony. A pod samym brakującym drzewkiem pennisetum. Myślałam o ambrowcu, fagus purpurea. Ale nie upieram się przy tym wyborze. Jestem otwarta na nowe propozycje. Dodam jeszcze że jest wystawa południową czyli dużo słoneczka
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6711-gliniasto-skarpiasto-i-wietrznie
Gardenarium 09:29, 20 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kasia86 napisał(a)
Dzień Dobry,

W związku z tym, że po zimie stanę przed wyzwaniem zakładania ogrodu, a niestety jestem laikiem w kwestiach uprawy jakichkolwiek roślin, już teraz szukam informacji w internecie i staram się zaprojektować mój ogród, wyszukując głównie rośliny mało wymagające.
Bardzo spodobał mi się perukowiec - myślałam, że idealnie wpasuję go w moją piaszczystą glebę i będzie sobie rósł bezproblemowo, a tu Pani Danuta pisze, że perukowiec często zamiera. Może Pani napisać jakie są przyczyny zamierania perukowca? Chodzi mi o to, czy jako osoba początkująca powinnam dać sobie z nim spokój, czy mam szansę stworzyć mu jednak dobre warunki, żeby rósł zdrowo?

Jeszcze jedno pytanie, na które jeszcze nigdzie nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi mi o ściółkowanie rabaty. Bardzo podoba mi się kora sosnowa, bo wygląda naturalnie i wolałabym nie sypać żadnych żwirków, ale w związku z tym, że ma właściwości zakwaszające, nie jestem pewna czy będzie się nadawała na rabatę złożoną z roślin lubiących gleby o odczynie obojętnym do lekko zasadowego?

Z góry dziękuję za wszelkie porady
Pozdrawiam
Kasia


Wszystkie perukowce, jakie miałam w życiu swoim, w każdym ogrodzie, także w Mojej Anglii - zrobiły kaput. W ten gatunek wprost wpisana jest choroba grzybowa o nazwie Verticillium - czyli werticilloza, zamierają całe pędy. pomimo przycinania i tak po jakimś czasie roślina zamiera. I nie zależy to od warunków ani pielęgnacji, ja wszystko zapewniłam. Tego się nie da zwalczyć ani zapobiec. Roślina odbija ale to i tak nic nie pomoże.

O ściółkowaniu poczytaj tutaj https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

i są to porady jednoznaczne. Ważne jest - nie kładź żadnej szmaty pod korę.

Ale najważniejsza zasada jest taka: W ogrodzie rabaty powinny być tak obsadzone aby każdą wolną przestrzeń wypełniały rośliny, wtedy żadne ściółkowanie nie będzie potrzebne (rośliny wyższego piętra, średniego i niskiego, a po ziemi - rośliny okrywowe). Wtedy jest taka konkurencja dla chwastów, że nie mają one w ogóle racji bytu z powodu zacienienia i braku składników pokarmowych do wzrostu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:36, 20 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marcin_adamczyk napisał(a)
Dobry wieczór wszystkim,

Mam takie pytanie do Was.
Posadziłem żywopłot z Cisa Hicksii i nie wszystkie się przyjęły.



Pierwszym planem było uzupełnić na jesień ale teraz zastanawiam się, czy nie warto byłoby wykorzystać powstałą lukę, przesunąć jeden z krzaczków i w miejsce po tym narożnym posadzić drzewko, które rzuci cień od strony południowo-wschodniej.


Czy Waszym zdaniem to dobry pomysł aby przedzielać w ten sposób szpaler żywopłotu? A jeżeli tak, to jakie drzewko tam posadzić? Nie może być zbyt duże, bo to narożnik, w którym docelowo stanie pergola/altana.


Ostatnia kwestia, to czy cisy nie będą zbyt blisko, bo około 70cm, a z drugiej strony czy wystarczająco blisko, aby docelowo stworzyć w miarę zwarty i zamknięty narożnik?


Moim zdaniem nie stworzyłeś dla cisów optymalnego środowiska. Kamień kiepsko Lepsza byłaby ściółka, a jesli jeszcze pod kamieniem jest szmata, no to masz już przyczynę zamierania. Jeśli szmata jest - usuwaj ją koniecznie.

Czy za blisko czy za rzadko posadzone: kwestia czasu. Gęściej posadzone szybciej wypełnią luki i powstanie zielony ekran, rzadko posadzone- poczekasz z 10 lat
Drzewko polecam śliwę wiśniową 'Nigra' na wysokim pniu, powyżej płotu, czyli 200-250 cm. Pieniek oczywiście, a korona nad płotem. Wtedy docelowa wysokość cisa - to wysokość płotu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies