Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

pawelkowa 08:22, 07 lip 2018

Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 1
Witam serdecznie,
Jestem początkująca w temacie zakładania ogrodu, z początku wydawało mi się że to żadna sztuka kupić rośliny które mi się spodobają, powsadzać i po sprawie. Rzeczywistość okazała się być jednak inna. Zakupy co prawda zrobiłam, część dostałam w prezencie od znajomych no i... od kilku miesięcy mam myślenice co tu zrobić żeby to miało ręce i nogi. Teren jest dość trudny bo jest to dość dluga skarpa przechodząca w plaski trojkąt. Trochę nasadzeń zrobiłam ale dochodzę do wniosku że bez sensu to wygląda, jestem gotowa na zmiany. Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie bo chyba osiwieje od tego myślenia.
adamj84 22:42, 08 lip 2018

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 15
Proszę o pomoc w zaprojektowaniu rabaty. Z tego co tam rośnie planuje zostawić tylko trzmielinę. W ogrodzie dominują hortensje, trawy, lawenda, trzmielina, bukszpany, czerwone berberysy, żółte żurawki. Zamiast jałowca planuje posadzić jakieś czerwone drzewo. Rabata ma cały dzień słońce. Dalej nie mam pomysłu
Gardenarium 22:11, 13 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak wsadzisz czerwone drzewo tu już rabata będzie wypełniona. Może trawy jeszcze w wolne miejsce pod drzewem.
No i mam nadzieję, że zniknie plastiko-szmata w rabat. Masakryczna jest.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
as1112 09:54, 14 lip 2018

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Jakie zimozielone drzewko pasowało by na środek wystającej części rabaty wyniesionej? Wokół będą hakonehloa macra aureola i bukszpanowe kule. Wcześniej była magnolia Genie ale nie przetrwała


Mal_gosia 10:26, 15 lip 2018

Dołączył: 15 lip 2018
Posty: 2
Witam
Od jakiegoś czasu przeglądam forum w poszukiwaniu inspiracji, większością ogrodów jestem zachwycona, jednak mam problem z zaaranżowaniem swojej rabaty, stąd moja prośba o pomoc w doborze roślin i ich usytuowaniu na poniższej rabacie. Dodam, że jestem początkującą ogrodniczką Do tej pory zakupiłam 2 Rh białe madame masson, 2 Rh czerwone wilgens ruby (ich docelowa wysokość z dołączonej etykiety to 1m), 2 pierisy japońskie katsura, 1 azalia japońska kermesina alba (prezent, wsadzona na szybko) i 10 szt. wrzosów, poza tym mam zamówione 4 szt. sosny varella i tu już mi zabrakło pomysłu co jeszcze posadzić, myślałam o większej ilości wrzosów, rozplenicach japońskich, kolumnowych jałowcach i może jakiś innych karłowych iglakach ale nie jestem pewna czy to by się razem zgrało. Na rabacie, w lewym górnym rogu, znajduje się "dekiel" od studni na deszczówkę i również nie mam za bardzo pomysłu czym by go można zasłonić. No i co pod płot, dodam że sąsiad za tą matą z trzciny ma posadzone tuje i gdy osiągną odpowiednią wysokość zamierza ją ściągnąć więc wydaje mi bezsensu żebym ja również sadziła po swojej stronie rząd iglaków ale co innego w takim razie? Myślałam o laurowiśni ale z tego co czytałam na forum to dość ryzykowne. Z istotnych informacji dodam jeszcze, że rabata znajduje się za domem - starona północna, słońce jest większość dnia tylko wzdłuż przedniego obrzeża, poza tym półcień. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki i na tym etapie jestem jeszcze wstanie zmienić koncepcję
Gardenarium 17:16, 15 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ta rabata powinna dolegać do płotu. Jest tam za mało miejsca na jej wcześniejsze zakończenie.

Polecam dobór roślin https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/468-urocze-ogrody-w-cieniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marta90 23:14, 17 lip 2018

Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 1
Witam,
Od paru lat staram się śledzić wątki na Ogrodowisku, tak aby znaleźć swój klucz do sukcesu. Niestety nie obyło się bez błędów -> w tym wypadku brak tła rabaty (dł. ok. 30 m), który teraz chcę naprawić.
Proszę o opinię czy pokusić się o zupełną rewolucję: poszerzyć rabatę o ok. 50 cm, przesadzić większość roślin i w tle posadzić wąski żywopłot grabowy, czy też sytuację zdoła uratować clematis puszczony na siatkę (myślałam o clematisie montana 'Rubens')
Gardenarium 23:26, 17 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej tło niekwitnące np. bluszcz a powojnik tylko miejscami ze dwa miejsca. Po całości odradzam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 23:29, 17 lip 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6682
Mal_gosia napisał(a)
Witam
Z istotnych informacji dodam jeszcze, że rabata znajduje się za domem - starona północna, słońce jest większość dnia tylko wzdłuż przedniego obrzeża, poza tym półcień. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki i na tym etapie jestem jeszcze wstanie zmienić koncepcję



Zobacz ogród Izy - UrsyMajor https://www.ogrodowisko.pl/watek/4564-ogrod-pod-lasem i Gosi - Malgol https://www.ogrodowisko.pl/watek/4564-ogrod-pod-lasem (mają bardzo podobne nazwy) obydwa cieniste ale jakie śliczne i klimatyczne
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 23:31, 17 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ursy major to akurat mój projekt
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies