Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Nowa12 10:11, 19 wrz 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Proszę o podpowiedź jak zagospodarować betonowe ogrodzenie a właściwe jego kawałek bo resztę zasłania nasz domek narzędziowy. Za ogrodzeniem sąsiedzi budują garaż. Strona wschodnia - słońce do około godz. 14. Z lewej - skarpa do obsadzenia (to też dla nasz wyzwanie ), z prawej domek narzędziowy + drewutnia.


Pomysłów mam kilka (pewnie nie wszystkie mają sens):
1) posadzić wysokie miskanty np. memory bo te podobają mi się najbardziej - może 2 sztuki by się zmieściły
2) puścić winobluszcz ale nie do końca lubię takie ekspansywne pnącza
3) inne pnącze (powojnik, róża) ale pewnie musiałabym dać przed ogrodzeniem jakieś kratki
4) jakieś dekoracyjne drzewo a w nogach inne rośliny
5) duże donice z wysokimi roślinami?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
frezja 11:21, 19 wrz 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Tutaj to raczej zimozielone rosliny.Trawy piękne przez chwilę.Jedno drzewo nie zakryje muru. Posadzić np.tuje i przed nimi jakieś trawki,jak lubicie.Ile tam jest miejsca ? 2-3 metry?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Nowa12 20:26, 19 wrz 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Masz rację że powinny być raczej zimozielone tylko że tuje mamy wszędzie. Z każdej strony. Z dwóch stron od sąsiadów, z jednej - nasze. Tu wolałabym jednak coś innego. Chyba że jakieś ciekawsze żywotniki żeby nie zwykłe szmaragdy. Myślałam żeby przemalować ten płot ale w sumie co to da. Na płot mam widok z tarasu stąd pomysł żeby go zasłonić. Dokładnie nie zmierzyłam ale ze 2,5 m będzie.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
frezja 21:09, 19 wrz 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Nowa12 napisał(a)
Masz rację że powinny być raczej zimozielone tylko że tuje mamy wszędzie. Z każdej strony. Z dwóch stron od sąsiadów, z jednej - nasze. Tu wolałabym jednak coś innego. Chyba że jakieś ciekawsze żywotniki żeby nie zwykłe szmaragdy. Myślałam żeby przemalować ten płot ale w sumie co to da. Na płot mam widok z tarasu stąd pomysł żeby go zasłonić. Dokładnie nie zmierzyłam ale ze 2,5 m będzie.
Coś wybierzesz Najważniejsze, żeby stanowiły tło dla innych roślin. Mogą to być ulubione trawy, hortensje itp. Chciałabym tak, aby sąsiedzi posadzili mi przy ogrodzeniu tuje . Niedługo będą nowi,to może wpadną na taki pomysł.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Wiaan 21:25, 19 wrz 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Nowa12 napisał(a)
Masz rację że powinny być raczej zimozielone tylko że tuje mamy wszędzie. Z każdej strony. Z dwóch stron od sąsiadów, z jednej - nasze. Tu wolałabym jednak coś innego. Chyba że jakieś ciekawsze żywotniki żeby nie zwykłe szmaragdy. Myślałam żeby przemalować ten płot ale w sumie co to da. Na płot mam widok z tarasu stąd pomysł żeby go zasłonić. Dokładnie nie zmierzyłam ale ze 2,5 m będzie.

Ja bym widziała ładny żywopłot z cisów, nie jest duży kawałek można by posadzic od razu większe blisko siebie i ciąć na równo, a mając takie tło podsadzic tym co chciałabyś oglądać z tarasu
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Nowa12 21:58, 19 wrz 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
frezja napisał(a)
Coś wybierzesz Najważniejsze, żeby stanowiły tło dla innych roślin. Mogą to być ulubione trawy, hortensje itp. Chciałabym tak, aby sąsiedzi posadzili mi przy ogrodzeniu tuje . Niedługo będą nowi,to może wpadną na taki pomysł.




Bo my się ostatni budowaliśmy to wszyscy już mieli tuje posadzone . Nam została jedna strona i padło ..... na tuje .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 22:02, 19 wrz 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Wiaan napisał(a)

Ja bym widziała ładny żywopłot z cisów, nie jest duży kawałek można by posadzic od razu większe blisko siebie i ciąć na równo, a mając takie tło podsadzic tym co chciałabyś oglądać z tarasu



Też fajny pomysł tyle, że nie mam doświadczenia z cisami. Mam tylko dwa chudziutkie Wojtki . Które odmiany są fajne do cięcia i w miarę szerokie?
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
sisula 23:05, 19 wrz 2018

Dołączył: 10 kwi 2016
Posty: 6
Witaj
Wiesz jeżeli ktoś postawiłby mi taki kawałek muru to też jakbym miała stawiać garaż to też tam, bo podejrzewam że wy pierwsi postawiliście ten mur a jeżeli oni to mieli go w planach wcześniej. Cisy są fajną opcją obsadzenia zimozielone niekłopotliwe można strzyc ale trochę miejsca zajmuje ( tui nie znoszę mam 1 szt strzyżoną bo eM chciał posadził dawno więc ją ogoliłam) ,Powojniki można puścić po lince, glicynię itd itp urok i czar gwarantowany. Pozdrawiam
Nowa12 23:23, 19 wrz 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
sisula napisał(a)
Witaj
Wiesz jeżeli ktoś postawiłby mi taki kawałek muru to też jakbym miała stawiać garaż to też tam, bo podejrzewam że wy pierwsi postawiliście ten mur a jeżeli oni to mieli go w planach wcześniej. Cisy są fajną opcją obsadzenia zimozielone niekłopotliwe można strzyc ale trochę miejsca zajmuje ( tui nie znoszę mam 1 szt strzyżoną bo eM chciał posadził dawno więc ją ogoliłam) ,Powojniki można puścić po lince, glicynię itd itp urok i czar gwarantowany. Pozdrawiam



Mur jest bardzo stary i postawiony przez sąsiadów, którzy stawiają teraz w tym miejscu garaż. Nie przeszkadza mi to, bo to tylko garaż a zresztą my niedawno postawiliśmy domek narzędziowy. Wychodzi więc na to, że tak po kawałku z obu stron zasłaniamy z sąsiadami ten mur .
Na wiosnę planujemy obsadzić skarpę po lewej stronie muru i dlatego "urodził się" pomysł, żeby przy okazji zagospodarować ten ostatni widoczny kawałek ogrodzenia.
W sumie to jestem zadowolona, że zastaliśmy tuje sąsiadów bo przynajmniej my nie musimy ich tyle sadzić a szmaragdy nie są takie złe .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Toszka 08:21, 20 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nic nie wiadomo o nasłonecznieniu tego miejsca.

Można na płot zamontować drewniana kratownicę podobną do tej co ścianka altanki. Już płot zmieni wygląd.
Można na płocie zainstalować ściankę wodną.
Można puścić różę.
Można posadzić szpalerek hortensji.

Ekspansywnego pnącza bym nie dawała, bo zaraz rozejdzie się do sąsiadów i po okolicy. I co wtedy?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies