Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

as1112 14:19, 12 lis 2018

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Pani Danusiu, mam pytanie o trawy z Pani realizacji (np. Elegancki i zadbany ogród), które często sadzi Pani przed czerwone berberysy. Jasna zieleń, wąska kępa. Z góry dziękuję za pomoc
Lika 19:19, 12 lis 2018

Dołączył: 17 kwi 2016
Posty: 36
ana10 napisał(a)
Dziękuje za chęci pomocy i odpowiedzi, ale chyba pójdę za tropem Pani Danusi i poproszę Ją o indywidualną poradę i wycenę bo chyba przeorganizuje całą tę część wschodnią obok domu

.

Aniu pokaż ta rabatę po reorganizacji.
atena13 22:13, 13 lis 2018


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Witam,może coś doradzicie .Chciałabym zakryć kosze na śmieci,nie wiem co mogłabym tam posadzić, żeby dało radę rosnąć pod orzechem włoskim.Fajnie się tam odpoczywa w cieniu na ławeczce,ale denerwuje mnie ten widok koszów.
____________________
atena - Mój ogródeczek
Gardenarium 23:14, 13 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przenieść kosze, zbudować śmietnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
koishii 23:30, 13 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 33
Witam!
Mam niewydarzoną rabatę. Nie wiem co sobie myślałam jak ją tworzyłam... nie ważne, teraz mam motywację na zmiany! Dlatego zwracam się do Was z prośbą.
Załączam 'plan' i zdjecia poglądowe (nieaktualne, ale widać zarys i rozmach rabaty).
Mam naspujące rośliny:
-budleje
-hortensje ogrodowe i bukieowe
-ketmie
-liliowce
-lawendy
- okrywkowe: dąbrówki, bodziszki, trzmieliny
- żurawki
- byliny: pysznogóki, jeżówki, rudbekie, derenie, nachyłki, astry
Lubię styl niefromalny, wiejski. Marzyłam żeby zrobić coś bujnego i zachwycającego, formowane rośliny nie dla mnie.
Błagam!

PS: Do zmiany może być wszystko! Miło jakby się dało wykorzystać moje rośliny.
PS2: Darń jest zdjęta.
koishii 13:26, 15 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 33
Ponieważ powyższa rabata na razie bez odezwu, wzięłam się za planowanie długiej rabaty wzdłuż płota.
Rośliny które już są to Thuja Brabant, Czeremcha pospolita, Piwonie
Część z rododedronami zacieniona. Im dalej tym więcej słońca.
Kolory/odmiany przypadkowe z próbnej wersji programu.

Rośliny na projekcie:
1. Thuja Brabant
2. Różnaneczniki 5 szt
3. Azalie 3 szt.
4. Turzyca do wypełnienia
5. Czeremcha pospolita
6. Hortensje Annabel 5 szt
7. Rozplenica do wypełnienia
8. Piwonie
9. Żurawki
10. Brunnera
11. dereń biały elegantissima



Bardzo proszę o uwagi i wskazówki.
loretta 12:57, 28 lis 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
Dzień dobry, ogród jakoś zaprojektowałam, jednak podczas prac okazało się, że wrósł nam za miedzą dom sąsiada. W ubiegłym roku nie było, nie brałam więc pod uwagę odgrodzenia się od ciekawskich oczu. Mam więc zagwostkę: teren podmiejski, choć okolica bardziej się z wsią kojarzy, nawet dziki odwiedzają nas bardzo często i ryją tam, gdzie nie jest szczelnie ogrodzone . Pytanie dotyczy zachodniego boku działki, a właściwie obsadzenia ogrodzenia po jego zewnętrznej stronie. Miejsca zapytania zaznaczone kolorem czerwonym i niebieskim (jest przerwa, bo jest tam brama wjazdowa ogrodowa). Jest tam już nasadzony paręnaście lat temu klon, któremu ograniczyłam koronę, wiem, muszę cięcie poprawić. Są też mało widoczne lipki posadzone w tym roku przy ogrodzeniu, sztuk pięć. Wiem, że odgrodziłaby nas ściana tui ale nie mogę się do nich przemóc, w mojej opinii pasują tam tylko drzewa liściaste. Chciałabym, by była tam nie lita ściana, dumam nad klonami, by powtórzyć tego wbitego już drapaka, choć liście klona są wielkie i na nie też kręcę nosem. Mąż zaś marzy o totalnym odgrodzeniu, łamię się więc nad świerkami jakimiś, chciałabym tylko, by powiedzmy w ciągu 5 lat te 3 metry zasłony mieć (drzewka chcę kupić tak do 50 zł / szt). Ale jak by się miały świerki do lipek? No tak chyba średnio Może dwa rzędy lipek?? Jeździłam po okolicy w poszukiwaniu weny, ludziska mają różności, zainspirowała mnie wierzba krucha. Ale jak szybko to rośnie? Nie chcę efektu śmietnika cienkich patyczków. A może coś innego? Jakieś inne klony? Myślałam też nad dereniem, który mam na przedogródku, ale sądzę, że zanim on dorośnie do tych 3 metrów i zrobi u góry gęstwinę, to minie z 10 lat. Pomożecie?

loretta 13:32, 28 lis 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
atena13 napisał(a)
Witam,może coś doradzicie .Chciałabym zakryć kosze na śmieci,nie wiem co mogłabym tam posadzić, żeby dało radę rosnąć pod orzechem włoskim.Fajnie się tam odpoczywa w cieniu na ławeczce,ale denerwuje mnie ten widok koszów.


Nic prostszego: jak radzi Danusia: przenieść kosze. Jeśli jednak to nie wchodzi w grę, to zabudować je czymś licującym z kolorem drzwi, czyli ciemny brąz. Nie z kolorem ławki, fajnie, że ona się odcina. Nie ryzykowałabym jakich nasadzeń. Zwykła architektura ogrodowa będzie tu lepsza niż nowa rabatka.
Anda 13:47, 28 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Loretta, na zywoplot nadaje sie Acer campestre. Rosnie szybko, 30-50 cm w sezonie. Ciac go trzeba oczywiscie

Na zywoplot nadaje sie tez Carpinus betulus oraz Fagus sylvatica. Wszystkie te rosliny sa lisciaste i rosna szybko.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
loretta 14:46, 28 lis 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
Anda napisał(a)
Loretta, na zywoplot nadaje sie Acer campestre. Rosnie szybko, 30-50 cm w sezonie. Ciac go trzeba oczywiscie

Na zywoplot nadaje sie tez Carpinus betulus oraz Fagus sylvatica. Wszystkie te rosliny sa lisciaste i rosna szybko.


Hej Anda, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Ja się chyba nieskładnie wyraziłam: nie chcę żywopłotu w sensie litej ściany, chcę odrębne drzewa Graba mam nasadzonego na działce, oddziela nas od sąsiadów, tu poza działką go nie widzę. Chciałabym tam pojedyncze drzewa, które z wiekiem się przeplotą, ale nie by były parawanem. Coś bardziej jak drzewa alejowe, tylko możliwie gęsto posadzone.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies