Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pszczelarnia 10:31, 25 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Balea, brzóz się nie tnie, bo zostają inwalidami z protezami (to co odrasta wygląda jak proteza u ręki lub nogi). One się rozchylą do słońca, mając miejsce. I zawsze będą się jakoś uginać pod wpływem wiatrów (ale drzewa są mądre i budują silne korony, a wiatry koronom brzóz nic nie robią, mogą ew. złamać w pniu).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Balea 15:18, 25 lut 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Dziekuje slicznie Ewo.
Tez juz czytalam, ze brzoz sie nie powinno ciac, ale myslalam ze chodzi o strasze drzewa.

No coz, to zostawie je tak jak sa i zobacze jak to bedzie jak dostana liscie, choc juz teraz wiem, ze korona u tej jednej brzozy napewno nie bedzie gesta a bardzo mi na tym zalezalo, bo chcialam sie nimi troche od sasiadow odslonic

daroool 18:30, 27 lut 2019

Dołączył: 27 lut 2019
Posty: 10
Witam, na forum jestem całkiem nowy ale już od jakiegoś czasu zachwycam się waszymi boskimi ogrodami niczym z bajki, każdy jest piękny i wyjątkowy, ale chciałbym was prosić o pomoc ponieważ na O trafiłem nie dawno i zasad zestawiania różnych roślin się dopiero uczę.
Chciałbym żebyście pomogli mi coś zrobić z tym kawałkiem ziemi:



W miejscu patyczków będzie altana. Myślałem już o nasadzeniach ale w głowie mam jeden wielki mętlik. Z początku chciałem aby po bokach altany posadzić hortensje które poszczę na większe krzaczki a pod nimi rozchodniki.
Tuje po lewo krzyżują moje plany ale nie chciałbym już ich ruszać.




anet36 22:10, 27 lut 2019

Dołączył: 27 lut 2019
Posty: 3
Witam wszystkich. Droga Danusiu z podziwem patrzę na Twoją pracę, nie tylko w ogrodach, ale także na tym forum. Tylu osobom pomagasz. Ja też potrzebuję pomocy w mojej nowej przygodzie z ogrodem, albo raczej jego namiastką.
Rabatka przed domem w kształcie półkola ma ok 4 m długości i 2,5 m szerokości w najszerszym punkcie. Jest od strony zachodniej. Słońce jest od godz. 13 do wieczora.
Chciałabym, żeby znalazła się na niej róża rosarium uentersen na pniu, berberysy admiration i tuje danica na obrzeżu naprzemiennie. Jakie rośliny do tego? Czy te się nadają?
Pomysły innych użytkowników też mile widziane
Nie mam aktualnie fotki rabatki przed ogrodzeniem, więc w jej kwestii będę nękać później
Gardenarium 00:01, 28 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Narysuj tę rabatkę jako rzut z góry i podaj wymiary. Ważna wystawa słoneczna i jak i co jest na domu (okna?) więcej info bo będzie kulą w płot.
Na przemian w tym wypadku odradzam, będzie pstrokato i nieładnie.

To takie tam będzie projektowanie, jak nie wiadomo co dokoła
Za mało informacji.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agnieszka8601 14:18, 28 lut 2019

Dołączył: 28 lut 2019
Posty: 1
Witam potrzebuje pomocy w zagospodarowaniu tego kawałka ziemi obok i przed tarasem, wymiary tarasu dl 6m x4 m oraz dl ściany z oknem 3m. Stanowisko od południa. Moja myśl to może jakaś hortensja bukietowa, trawy a co do reszta brak pomysłu. Proszę o pomoc


Grafit 17:33, 28 lut 2019

Dołączył: 28 lut 2019
Posty: 1
Witam
Domek dopiero w budowie ale to nie przeszkadza by zacząć powoli urządzać ogród
Dzisiaj skończyłem budować pierwszą dużą rabatę o której marzyłem już od dawna
Niestety moja wiedza ogrodnicza jest bardzo uboga dlatego proszę was teraz moi kochani o pomoc w jej zagospodarowaniu xD

W centralnej części rabaty chciałbym wsadzić sadzonkę niedużego drzewka.
Mam 4 typy:
1 Magnolia
- Rustica Rubra
- Theodora
- Winelight
2 Judaszowiec
3 wiśnia ROYAL BURGUNDY
4 Klon palmowy ognisty

Wszystkie te drzewka mi się podobają ale nie wiem które będzie najlepsze dla mnie.
Drzewko musi pasować do tego miejsca. Musi się ładnie komponować z budynkiem. Obwódka rabaty jest z granitu ale fundament budynku będzie obłożony cegłą klinkierową (kafelki) jak na zdjęciu elewacji. Elewacja będzie miała na pewno inny odcień niż szary. Kolejna sprawa to forma drzewka. Chciałbym nadać mu rozłożysty, nieregularny kształt. Myśle że wszystkie cztery drzewka się do tego nadadzą. Nie chodzi mi o przycinanie gałęzi tylko prowadzenie ich w odpowiedni sposób

To tyle jeśli chodzi o drzewko. Ale jak wypełnić resztę rabaty ? Nie mam na to żadnego pomysłu? Jakie rośliny tam polecacie ?

Rabata ma 3 metry średnicy. Uzupełnię ją odpowiednią ziemią dopiero po wybraniu roślin. Dodam jeszcze że na działce mam wysoki poziom wód gruntowych. W sezonie wiosennym i jesiennym woda stoi na głębokości nawet 50 cm. rabata jest podniesiona na 30 cm wiec mamy 80cm w najbardziej mokrym sezonie. W ciepłe lata woda opada do 1,5 metra. Część rabaty jest osłonięta od domu wiec może to ograniczyć opady. Rabata jest od południowej strony budynku ale palonce słońce hamują trochę brzozy. Ogólnie trawa w tamtym miejscu rosła bardzo ładnie bez przypalania. Na całej działce ziemie mam lekko kwasową i bardzo żyzną ale to raczej nie ma większego znaczenia bo rabatę wypełnię taką ziemią jaka będzie potrzebna. Nie wiem co jeszcze mógłbym dodać ;p Proszę o komentarze, pytania i porady
Jak widać dom jest podniesiony względem projekty z racji wód gruntowych a fundamenty zabezpieczone opaską ziemi
PLAN DZIAŁECZKI
anet36 11:19, 04 mar 2019

Dołączył: 27 lut 2019
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)
Narysuj tę rabatkę jako rzut z góry i podaj wymiary. Ważna wystawa słoneczna i jak i co jest na domu (okna?) więcej info bo będzie kulą w płot.
Na przemian w tym wypadku odradzam, będzie pstrokato i nieładnie.

To takie tam będzie projektowanie, jak nie wiadomo co dokoła
Za mało informacji.

1.Stara jabłoń
2. Tuja (nie wiem jaka, wysoka na ok 3 metry)
3. Grusza
4. Wierzba płacząca
5. Orzech włoski
Między domem a ogrodzeniem, przy jabłoni jest skalniak/rabatka do ponownego obsadzenia bądź zlikwidowania (nie ma tak regularnego kształtu koła jak na szkicu).
Mam nadzieję, że teraz coś więcej będzie można doradzić.
Na rabatce III od strony zachodniej planuję posadzić śliwę nigra 4 szt a między nią hortensję limelight. Rabatka ma długość ok 10 metrów i szerokość 1,5 metra. Jak już wcześniej wspomniałam chciałabym,żeby na rabatce w kształcie półkola znalazła się róża rosarium uentersen na pniu, berberysy admiration lub tuje danica (podążając za radą, że naprzemiennie będzie zbyt pstrokato).
Rabatka III jest przy ogrodzeniu. Szerokość 1,5 i 11 metrów długości, nie wiem w jaki sposób ją zagospodarować.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
anet36 11:39, 04 mar 2019

Dołączył: 27 lut 2019
Posty: 3
Może trochę wyraźniejszy szkic. Zapomniałam dodać, że przed domem tam gdzie skalniak
i jabłoń jest trawnik.
A_gawa 15:00, 07 mar 2019


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Czy macie pomysły jakie rośliny wybrać do sali lekcyjnej z wystawą na południe? Chciałabym, żeby się pięknie komponowały kolorami i kształtami.
Jest tam bardzo dużo miejsca. Czy jest ktoś chętny pomóc? Niestety nie mogę hodować tam kaktusow. Moja wielka kolekcja została eksmitowana...
Miałam 4 lata żałoby, ale nie umiem żyć bez roślin...

Zatem próbuję ponownie. Co proponujecie?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies