Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Iwona100 21:03, 30 sty 2019


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Właśnie wyczytałam w wątku o różach Davida Austina ,że masz Gertrudę Jekyll.Więc masz ją wypróbowaną .Będzie zatem ta różyczka .Dziękuję za podpowiedź.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Iwona100 11:02, 02 lut 2019


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Danusiu i inni forumowicze mam jeszcze jedno pytanie. Będę robiła wiosną rabatę i chcę zamówić róże Lavender Ice .Jak myślicie czy ta różyczka będzie dobrze wyglądała w towarzystwie Pashminy . Nie widziałam tych róż na żywo stąd moje pytanie.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Gardenarium 11:26, 02 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pashminy bym nie łączyła z Lavender Ice. Choć obie są podobnej wysokości, ale Pashmina ma zamknięte pąki i jakby cieniowane. W rozkwicie, w środku rozety ciemnoróżowe, na zewnątrz jaśniejsze. Moim zdaniem do Lavender Ice dopasuj byliny i trawy. Ja tak mam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anda 16:27, 02 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Danusia ma rację. Nie łącz tych róż ze sobą.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Iwona100 17:08, 02 lut 2019


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Zrobię jak mi doradzacie .Lavender Ice z tego co piszą nadaje się do donic ,więc jak jej nie znajdę dobrego miejsca na rabatach ,to posadzę w donicy .Dziękuję kochane.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Gardenarium 19:51, 02 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli nie znajdziesz odpowiedniego miejsca, to je zaaranżuj Szkoda róży do donicy.
Pasują do niej jarzmianki, Stipa, rozchodniki z niebieskawymi liśćmi, tawułki (Astilbe), czyściec o srebrnych liściach, niższe kocimiętki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwona100 10:32, 03 lut 2019


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Danusiu róża w donicy to już ostateczność. Miałam wcześniej miskant w donicy i po jakimś czasie przesadziłam do gruntu. Jarzmianek jeszcze nie mam ,a na wielu zdjęciach widzę je z różami i wyglądają świetnie. Stipę w zeszłym roku miałam pierwszy raz i bardzo mi się podoba. Czyściec mam i będę wiosną odnawiać ,więc mogę wykorzystać do Lavender Ice.Dziękuję za sugestie. Zatem będę zamawiać Lavender Ice i Gertrudę Jekyll Miłej niedzieli.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Gardenarium 13:13, 05 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Alicja169 napisał(a)
Nie jestem pewna gdzie zamieścić moje pytanie, mam nadzieję, że może tu uzyskam odpowiedź.
Otóż mam dwie akebie pokaźnych rozmiarów, zasłaniają mi światło do ogrodu zimowego. Chciałabym je :\
1. obciąć/ skrócić do wys. około 1,5 m
2. wykopać i przesadzić w inne miejsce.
Czy taka oparacja może się udać i ewent. kiedy to zrobić, wczesną wiosną?
Szkoda mi spisać na straty akebię bo ma śliczne pachnące kwiatki i szybko przyrasta. Z tego drugiego powodu mam nadzieję, że jej nie uśmiercę poprzez taką operację Danusiu - uda się?

Edit. znów pomyliłam nazwę, zamiast akebii wpisałam aktinidię
Mam akebię!! Poprawiłam.


Post i odpowiedź odnośnie akebii jest tutaj https://www.ogrodowisko.pl/watek/645-akebia-pieciolistkowa?page=4#post_2
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sima 13:57, 06 lut 2019


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Mam problem - może mi pomożecie.

Mam bardzo wąską, cienistą rabatę na 40 cm pomiędzy murem a kostką brukową (dobro do tej rabaty mam już przygotowane - musi być, bo to taka trochę większa doniczka ;P).
Pas jest długi na 9 mb.
Miejsce ważne, bo widzę je zaraz jak wychodzę z domu (jest naprzeciwko drzwi wejściowych).
Na mur zachodzi brama przesuwna.
Nie mogłam poszerzyć rabaty, bo straciłabym miejsce parkingowe - a to jest deficytowy towar w mieście.

W wersji pierwszej planowałam mur obsadzić bluszczem i w jednym/dwóch miejscach hortensją pnącą a dół obsadzić runnianką japońską i gdzie nie gdzie paprocią - spokojnie, minimalistycznie - taki ekran zimozielony (mur jest paskudny i chce go zasłonić)...

ale...

wersja pierwsza upadła, bo zaliczyłam "zonka" z bliskością przytulenia bramy przesuwnej do muru. Myślałam, że będę miała tam te 11/12 cm odległości a mam 5/7 cm. Czyli bluszcz na murze chyba odpada?

Teraz nie wiem co posadzić by urosło, zasłoniło bramę i paskudny mur a jednocześnie umożliwiło odśnieżenie pod bramą i jej przesuw?
Będę się trzymać pierwotnego planu planu poza obrysem bramy, ale co zrobić przy bramie?

A może nie przejmować się i posadzić ten bluszcz (może jakaś odmiana z małymi liśćmi) i go ciąć? Póki młody to chyba da radę, ale jak zdrewnieje to będzie chyba źle. Co robić? Macie jakieś sposoby na to?

Sytuacja widokowa wygląda tak - 6 mb brama z przeciwwagą, płot wysoki na 1,75m.:
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
mst 11:22, 07 lut 2019


Dołączył: 07 wrz 2015
Posty: 84
Witam! mam dylemat który miskant wybrać czy gracillimus czy morning light który bardziej polecacie?
____________________
Magda-wszystko od zera
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies