Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

BASIA8 22:40, 21 mar 2019


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
dzika_roza napisał(a)
Wymyslilam ze musze optycznie wyrownac spadek tej rabaty.
Chcialabym tam gdzie to zolte posadzic cos zimozielonego, tylko co? Nie mam pomyslu.
A na calej rabacie dolozylabym carexy zimozielone i zurawki, zeby zagescic.


Rabatka po zmianach niezbyt dobrze wygląda
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
dzika_roza 22:48, 21 mar 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
wyszło mi coś takiego:
te czarne to bukszpany
czerwone berberysy
zielone to moje Varelki, ktore mam nadzieje kiedys urosną
fioletowe to są szalwie
szare to rozplenice Little bunny
brazowe (3x) to zurawki
a te obwodki zielone to carex morrawii
male koleczka to tulipany
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
koishii 16:32, 22 mar 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 33
Kochani!
Planuje taką rabatę, żywopłot już rośnie, czeremcha (czerwone na projekcie) i hortensje ogrodowe to must have.
Długość tego odcinka to ok 7 m
Hortesje są trzy
Jest tam cień/półcień
Ziemia przekopana z kompostem




Pytanie jest następujące :
1. jak szeroka powinna być ta rabata ?
2. czy warto pod różaecznik posadzić azalie?
3. Czy robić jeszcze obwódkę z żurawek czerwonych? (mam sporo)
4. czy te hosty tam pasują? (mam dużo)

Opis planu:
- różaneczniki z białymi kwiatami plus azalie podsadzone hostami
- hortensja ogrodowa kwiaty biale odsadzona rozchodnikiem olbrzymim i żutawkami
- czeremcha pospolita - duży krzew
- pomiędzy trawa turzyca
18:50, 22 mar 2019
dzika_roza napisał(a)
Wymyslilam ze musze optycznie wyrownac spadek tej rabaty.
Chcialabym tam gdzie to zolte posadzic cos zimozielonego, tylko co? Nie mam pomyslu.
A na calej rabacie dolozylabym carexy zimozielone i zurawki, zeby zagescic.

Ja bym to pogrupowała, pod drzewkiem miałam na myśli trzmielinę isko ciętą w okrąg, bordo to żurawki, w kulach (cisowych/ bukszpanowych/ danica/ miriam) carexy np evergold mogą być haconki itp., możesz odwrócić układ
18:51, 22 mar 2019


To tylko moja wizja
dzika_roza 19:37, 22 mar 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Tylko ze ja tam mam 11 szalwi, 10 rozplenic i 8 sosemek Varella... nie mam gdzie tego przesadzic...
Poza tym jak jest w rozkwicie to mi sie podoba... tylko ta wiosna pusta... nie chce robic totalnego misz-maszu, juz tak bylo...
Zobacz:


Na pewno w tym rogu z tylu musze dac cos wyzszego, myslalam o kulach bukszpanowych, zeby ten spadek optycznie zniwelowac. Wiec to co jest tam pojdzie na przod i zagesci.
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
pawel7802 22:19, 25 mar 2019

Dołączył: 20 mar 2019
Posty: 5
Witam,
trafiłem tu z tego chyba z tego powodu co większość ludzi na forum. Wybudowałem dom, wyrównałem teren, ogrodzenie prawie gotowe nadszedł moment by pomyśleć o ogrodzenie. I właśnie z tym planowaniem ogrodu mam największy problem. Działkę podzieliłem na 2 części. Część dalej od domu to ogród owocowo - warzywny (warzywa dopiero będą). On już żyje i na razie nie potrzebuje zmian. Część bliżej domu będzie reprezentacyjna; to miejsce gdzie chciałbym odpoczywać po pracy.
W zeszłym roku zrobiłem taras (50 m2), zbudowałem pergolę i zasadziłem obok niej pnącza. To już sobie fajnie rośnie. Od strony drogi zbudowałem rabatę w której zasadziłem 5 szt. Surmia/Catalpa szczepiona na pniu (wersja nana), a przednią rząd 15 szt. Berberys Thunberga Aurea, została luka między schodami na taras a rabatą. Lukę wypełnia rząd 5 szt Azalea japonica 'Canzonetta'. Tyle udało mi się do tej pory zrobić. Zastanawiam się czy ta rabata nie jest za pusta może coś na niej zasadzić ? Sugestie mile widziane.
Proszę o pomoc z rozplanowaniu reszty ogrodu. Mam do zagospodarowania obszar od rabaty do płotu sąsiada (układ wschód zachód) i od tarasu do części z ogrodem owocowym. W sumie wychodzi 11X11 metrów. W pierwszej kolejności chciałbym zrobić coś od strony sąsiada. Jest tam stary płot i brzydkie tuje, chciałbym to jakoś zasłonić.
Proszę o porady (jakie rośliny, kolejność, układ), Ja jestem bardziej techniczny, nie mam w tym dużej wiedzy.

Ps W ostatnim wpisie zabrakło mapki dlatego dodaje jeszcze raz.



Gardenarium 08:17, 26 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Takie linie rabat proponuję.
Od ulicy, jako tło dla katalp. ekraniki z cisa formowanego w prostopadłościany. W nogach drzew - miskanty np. Variegatus.
Dodatkowy placyk ("P) wysypany grysem, w lewym rogu (na dole).
Dodatkowa rabata np. z kwitnącymi wiśniami Amanogawa - widok ze schodów i od wejścia.

Część ozdobna zamknięta cisem. Przejście po trawniku.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lika 13:19, 26 mar 2019

Dołączył: 19 mar 2019
Posty: 1
Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu różanej rabaty. Planuję posadzić 9 róż ( w jednej lini, ale po łuku) Na środku 1 róża, po obu jej stronach po jednej (w innym kolorze) i dalej po 3 róże również w innym kolorze( czyli będzie 1+2+6+) Kolorystyka jasny róż, plus jakis ciemniejszy akcent. Może są osoby dysponujące czasem, znajomościa róż i wyobraźnią, bo ja 2 tygodnie wybieram i nie mogę nic wymyślić.
Jomaszka 13:26, 26 mar 2019

Dołączył: 26 mar 2019
Posty: 24
W dziale Ogród- Skarpa opisałam swój problem ze skarpa. Może jakaś dobra dusza zerknie i podrzuci fajne rozwiązanie? Prosze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies