Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pszczelarnia 13:26, 25 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
katarzynkak napisał(a)

Kochani!

Proszę o pomoc w aranżacji podwórza mojej znajomej.


Podwórze jest wybrukowane i nie można tego ruszyć. Można wstawić tylko donice z całorocznymi nasadzeniami.
Jak byście to zaaranżowali?

Dodam, że obok jest lokal gastronomiczny i kościół, a w podwórzu stoi krzyż i mała figurka.



Można poustawiać donice - dałabym wszystkie jednakowe (wymurować albo kupić gotowce) ale takie kwadratowe i prostokątne jak wielkie skrzynie w ciągach pod ścianami i obsadzić: powojnik, róża pnąca, trawy, hortensje, hosty. Można dołożyć jakieś zimozielone miniatury, trzmielinę. W najbardziej słonecznym miejscu można posadzić sukulenty zimujące. Przed sezonem można dosadzić lilie azjatyckie niższe (koło figurki) wraz z paprociami.

Okna osadzone są dość nisko (zabytkowe budynki) więć trzeba wyważyć proporcje w stosunku do placu.

Można zrobić na kolorowo albo utrzymać reżim (np. zieleń, biel, żółty).

Trzeba zadbać o użyźnianie ziemi i podlewanie.

Bardzo ciekawe miejsce.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
wer_a 14:27, 25 sty 2019

Dołączył: 25 sty 2019
Posty: 5
Jak myślicie co ile posadzić Carex morrowii 'Ice Dance'?
Gardenarium 08:56, 26 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co pół metra co najmniej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wer_a 17:53, 26 sty 2019

Dołączył: 25 sty 2019
Posty: 5
A ja myślałam, że nawet co 0,4m. Dziękuję za podpowiedź!
Iwona100 21:19, 28 sty 2019


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Witam. Chciałabym dosadzić przy ścianie domu jakąś roślinę. Przy narożniku posadziłam w zeszłym roku powojnik Ville de Lyon .Są na rabacie też jasnoróżowe róże / jedna z nich to Bonica /, trzmielina i dwie Hakonechloa Aureola. Myślałam o jeszcze jednym powojniku - albo Polish Spirit albo jakimś niebieskim np. The President . Ale po głowie mi też chodzi róża pnąca. Danusiu i inni forumowicze jak myślicie ,co będzie lepszym rozwiązaniem. A może ktoś ma jeszcze inny pomysł. Jest to strona południowa.





____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
AgaMch 00:46, 30 sty 2019

Dołączył: 30 sty 2019
Posty: 4
Witam Wszystkich !

Jestem nowa na tym forum. Przygodę z ogrodem zaczełam nie tak dawno lecz dopiero w tym roku postanowiłam wziaść się za ogród na poważnie.

Mam pytanie dotyczące roślin i ich wymagań.

Chciałabym zaprojektować przedogródek z przodu domu. Jest to strona pólnocna ale.... no właśnie.

Przedogródek jest zacieniony zimą całkowicie z powodu domu, który rzuca cień. Wiosną mam slońce rano od wschodu i filtrowane póznym popołudniem i wieczorem - z powodu dużych drzew na działce sąsiada. Latem gdy słońce jest wysoko przedogródek jest w 3/4 skąpany w słońcu, jedynie w południe jest troszkę cienia od strony domu ale tylko w małym procencie przedogródka.

W zwiazku z tym nie wiem jakie rośliny powinnam wybrac; doc cienia, pólcienia czy słonca.

Czym się kierować w wyborze.

Przedogródek bedzie zimnozielony z dodatkiem cebul letnich i kwiatów jednorocznych. Nie mam płaskiego terenu. Do zaprojektowania mam skarpę 8m na 4m.

Dziękuję za pomoc i poradę.

Agnieszka
Gardenarium 08:15, 30 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Iwona100 napisał(a)






Ja bym tutaj dosadziła różę, tylko czy jest miejsce na wykopanie dużego dołka? bo róża ma wymagania, obornik przede wszystkim. No i zdjęłabym te wszystkie patyki, drabinki, nie wyglądają estetycznie, psują widok. A na ścianie zamontowałabym estetyczną podporę/kratę powyżej podmurówki. Róża w ciemnym kolorze

Więcej Hakonechloa, w każdą dziurę wsadź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:17, 30 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AgaMch napisał(a)

Mam pytanie dotyczące roślin i ich wymagań.

Chciałabym zaprojektować przedogródek z przodu domu. Jest to strona pólnocna ale.... no właśnie.

Przedogródek jest zacieniony zimą całkowicie z powodu domu, który rzuca cień. Wiosną mam slońce rano od wschodu i filtrowane póznym popołudniem i wieczorem - z powodu dużych drzew na działce sąsiada. Latem gdy słońce jest wysoko przedogródek jest w 3/4 skąpany w słońcu, jedynie w południe jest troszkę cienia od strony domu ale tylko w małym procencie przedogródka.

W zwiazku z tym nie wiem jakie rośliny powinnam wybrac; doc cienia, pólcienia czy słonca.

Czym się kierować w wyborze.



Do cienia i półcienia. Ale zapewnij podlewanie.
Poczytaj, bo dobór roślin zależy także od warunków glebowych (wilgotności), która pod drzewami nie jest dobra, a nie tylko od słońca.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/468-urocze-ogrody-w-cieniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwona100 13:02, 30 sty 2019


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Dziękuję Danusiu za rady.Mam zamiar zdjąć z rabaty płytki chodnikowe ,więc miejsce
na wykopanie dołu będzie. Myślę ,że róża będzie faktycznie ładniejsza i elegantsza.Czy możesz mi podpowiedzieć ,którą różę byś wybrała - Louise Odier , Gertrude Jekyll, Laguna. Bardzo mi się podobają ,przynajmniej na zdjęciach ,bo nie widziałam ich na żywo.Będę też mieć ładną podporę. W zeszłym roku mój mąż zrobił mi dwa ładne obeliski właśnie na róże.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Gardenarium 16:10, 30 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gertrude Jekyll.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies