Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 20:14, 14 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest tak smętnie i tak smutno, że nic tego nie ożywi, żadne stojaki, żadne palety, a lustro to sine igły będą się odbijały Jedynie może pomóc całkowite przearanżowanie tego miejsca, nasadzenie masy roślin, które stworzą jednolite plamy koloru. Takie punkciki kilka roślin nie dadzą nic w tym miejscu. Musisz się zastanowić, co się podoba, ile tam jest światła, dać w doły dobrej ziemi, podlewać i nasadzić ile wejdzie

Na pień sosny też bluszcz, żeby była bardziej malownicza.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zuzka25 20:40, 14 lut 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Pszczelarnia napisał(a)


Ja bym posadziła jabłonkę rajską.


Dziękuję za propozycję, ale coś nie mogę przekonać się do rajskich jabłonek a mój mąż do jarzębów Podoba mi się Amanogawa, ale nie wiem czy zawsze tak pięknie kwitnie jak na zdjęciach w necie
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 20:45, 14 lut 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Gardenarium napisał(a)
Prunus cerasifera Nigra, zawsze super wygląda z dereniami. Na pniu musi być.


Dziękuję Pani Danusiu, ale śliwę Pisardii mam już posadzoną w ogródku i jeszcze miłorzęba. Nie ukrywam, że podoba mi się ambrowiec i dąb błotny kolumnowy, graby i buk Dawyck Gold, ale nie wiem czy nie będą za duże za kilka lat, nawet jakbyśmy przycinali?
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
seattle 21:35, 14 lut 2019


Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 21
Gardenarium napisał(a)
Jest tak smętnie i tak smutno, że nic tego nie ożywi, żadne stojaki, żadne palety, a lustro to sine igły będą się odbijały Jedynie może pomóc całkowite przearanżowanie tego miejsca, nasadzenie masy roślin, które stworzą jednolite plamy koloru. Takie punkciki kilka roślin nie dadzą nic w tym miejscu. Musisz się zastanowić, co się podoba, ile tam jest światła, dać w doły dobrej ziemi, podlewać i nasadzić ile wejdzie

Na pień sosny też bluszcz, żeby była bardziej malownicza.


Tego właśnie nie potrafię - duże ilości jednakowych roślin by tworzyły grupy i piętra. Bardzo dziękuję za ukierunkowanie i pokazanie konkretnie jak to powinno wyglądać.
____________________
Gosia - Zwykły ogród
Sima 21:51, 14 lut 2019


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Mam krótkie pytanie

Chce stworzyć gęsty zagajnik z brzóz i posadzonych już jodeł koreańskich - musimy się zasłonić przed deweloperką.
W jakiej odległości od szpalerku z trzech jodeł koreańskich posadzić brzozy Doorenbos?
1,5m - 2 m wystarczą?
Brzozy nie będą zasłaniać koreankom zbytnio światła, bo planuje je (czyli brzozy) posadzić od południowo-zachodniej strony koreanek.
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
frezja 22:28, 14 lut 2019


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Gardenarium napisał(a)
Jest tak smętnie i tak smutno, że nic tego nie ożywi, żadne stojaki, żadne palety, a lustro to sine igły będą się odbijały Jedynie może pomóc całkowite przearanżowanie tego miejsca, nasadzenie masy roślin, które stworzą jednolite plamy koloru. Takie punkciki kilka roślin nie dadzą nic w tym miejscu. Musisz się zastanowić, co się podoba, ile tam jest światła, dać w doły dobrej ziemi, podlewać i nasadzić ile wejdzie

Na pień sosny też bluszcz, żeby była bardziej malownicza.



Szefowa to się zna.Pięknie może być
____________________
Ewa - Ogrodowy song
ElaBy 11:52, 19 lut 2019

Dołączył: 25 paź 2018
Posty: 1
Dzień dobry oglądam forum Ogrodowisko od ponad roku, marzę o pięknym ogrodzie, ale samej ciężko mi się zdecydować, jakie linie zrobić i co zasadzić, żeby nie popsuć. Zaczęłam obsadzać pustą działkę 3 lata temu. Posadziłam z 3ech stron świata szmaragdy i trochę świerków serbskich. W mojej okolicy są prawie same pola i wiatr hula. Sąsiadów mam przede wszystkim od strony zachodniej i płd zachodniej, od południa nie będę mieć nigdy sąsiadów i chciałabym trochę osłonić się od południowego wiatru, ale jednocześnie mieć tę przestrzeń widoczną. Poza tym widzę u siebie ogród z prostymi liniami, z zakamarkami, a jednocześnie taki, żebym dała radę sama go ogarnąć. stałe rabaty jakie mam w tym momencie to od wschodniej strony domu, przy schodach wejściowych (ale bez stałych nasadzeń, sadzę raczej jednoroczne rosliny, nie umiem zdecydować, co mogłabym posadzic na stałe i czy kształt oraz wielkośc tej rabaty jest w porządku) i mam jeszcze 1m szerokości rabatkę wzdłuż podjazdu, obecnie były tam trawa sina i szałwia.
Moja działka ma wymiary:32 m szer. x 69 m dł. Od drogi do domu jest 25 m. Na załączonym przeze mnie rysunku 1 kratka odpowiada 1 m2.
Bardzo proszę o pomoc w rozplanowaniu linii w moim ogrodzie i ewentualnie zasugerowanie jakichś soliterów.
pozdrawiam serdecznie
Ela
Martaka88 14:05, 19 lut 2019

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
Dzień dobry Ogrodnicy, budzimy się powoli do życia ogrodowego cały rok chodze obok tego miejsca i wiele rzeczy w ogrodzie zmieniłam, a przy tej jednej rabatce się głowię i zamiast od początku zrobić jakiś projekt to podosadzałam trochę bez namysłu roślinki które mi się podobają, a które razem nie do końca dobrze tu grają, a możne grają ale czegoś im brak.
Sprawa dotyczy rabaty po lewej stronie od wejścia do domu. Zobrazowałam to rysunkami, a zdjęcie mam tylko takie małe obecnie z oddali.
Technicznie, miejsce przez poprzednich właścicieli oddzielone chodnikiem i krawężnikami, stąd kształt był gotowy. Rosła tu krzewuszka, mahonia, 2 rododendrony, całość w trawie, azalia z większymi kwiatami. Dosadziłam w ubiegłym roku:
- 3 żurawki lime
- hakonechloa
- obok 2x rozplenica japonska
- modrzew japonski na pniu
- po lewej stronie 3 funkie
- calosc wysypana korą




Pomiędzy tymi rododendronami, które są wymiarów ok 40x40 jest jakos pusto. Myślałam czy nie przesadzić stamtąd tej krzewuszki - chyba mi tam nie pasuje dos tylu. chciałabym zakryć te obrzeża chodnikowe - czy obsadzić je trawami, czy funkiami? Strona wychodnia. słonce pełne do ok. południa
Marzy mi się rabata, elegancka, nieprzesadzona, niby minimalistyczna, ale żeby była dopracowana. naprzeciwko schodów jest rabata z trawami ozdobnymi, trzmielina na pniu i cyprysikami nana tu widać kawałek

Martaka88 13:46, 21 lut 2019

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
dodam jeszcze dokładne zdjecie tego miejsca liczac na Wasze spojrzenie
Balea 20:17, 24 lut 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Witam,

kupilam wczoraj 3 brzozy doorenbosy.
Niestety jedno drzewo ma o wiele mniej galezi niz te 2 inne i sie w dodatku u gory ugina na jedna strone.
Jak bym moga je podciac, zeby korone troche zagescic?

Natomiest te 2 inne doorenbosy maja moim zdaniem az za duzo galezi, ktore wchodza jedna na druga. Nie wiem jak to bedzie wygladac jak dostana liscie. Moze je tez jakos poopcinac, zeby sie tak do siebie nie kleily?

Doorensosy beda sadzone co 3 metry.

Pozdrawiam.
Balea



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies