Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

zalucha 18:35, 07 kwi 2019


Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 2
Drodzy Forumowicze! Jako początkująca ogrodniczka mam taka oto wąską rabatę do zagospodarowania, na której obecnie z marnym efektem rośnie trawa. Od strony ogrodzenia mam posadzony cis: docelowo ma stworzyć ekran na wysokość ok poltora metra. Ziemia jest na pewno do wymiany: glina. Półcień. Planuje stworzyć minimalistyczny, nowoczesny ogród. Zimozielony, z bialymi akcentami. Bukszpan (tudziez kule bukszpanowe) raczej odpadaja (maz jest "uczulony" na specyficzny jego zapach, ech), a mi osobiście jakoś się opatrzyły. Na końcu rabaty mam starą śliwkę węgierkę, pod którą mam suchy cień. Ale za to jakie pyszne śliwki!

Proszę o poradę, która z opcji jest najlepsza:
- opcja 1: rabata trawkowej. Jeśli tak, to jakie?
- opcja 2: azalie japońskie (np 5 sztuk w rzedzie) bądź tawuły.
- opcja 3: berberysy, jesli tak to jakie?

- opcja 4?
Proszę o poradę

Z góry dziękuję!
Martaka88 13:02, 08 kwi 2019

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
Dzień dobry,

czy możecie doradzić co dobrze pasowało by jako obwódka do tej rabaty? Powtsała ona poprzez usuniecie murowanego tarasu przed domem, betonu było za dużo, więc piłą został usunięty i w to miejsce nasypaliśmy ziemie, korę, są tu rożne trawy ( sciete teraz wiosną), 3 cyprysiki i trzmielina na pniu. Dopóki trawy nie wystartują i tak wczesną wiosną jest smutno, więc pragnę czegoś zimozielonego. To jest strona wschodnia, słońce jest do ok 11:00-max 12:00

czy kupienie kilku małych sadzonek bukszpanu np miałoby sens i przycinać je jakoś na mini mini kuleczki? kupienie jednej kuli 18 cm za 26 zł mnie zrujnuje, więc to drogie chociaż wymarzone rozwiązanie na tyle metrów odpada

chyba że to obłożyć jakąś kostką, kamieniami? bo po prostu takie wcięcie w beton nieładnie wygląda



proszę o jakieś sugestie
Rejzi 16:36, 11 kwi 2019


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Martaka88 napisał(a)
Dzień dobry,

czy możecie doradzić co dobrze pasowało by jako obwódka do tej rabaty? Powtsała ona poprzez usuniecie murowanego tarasu przed domem, betonu było za dużo, więc piłą został usunięty i w to miejsce nasypaliśmy ziemie, korę, są tu rożne trawy ( sciete teraz wiosną), 3 cyprysiki i trzmielina na pniu. Dopóki trawy nie wystartują i tak wczesną wiosną jest smutno, więc pragnę czegoś zimozielonego. To jest strona wschodnia, słońce jest do ok 11:00-max 12:00

czy kupienie kilku małych sadzonek bukszpanu np miałoby sens i przycinać je jakoś na mini mini kuleczki? kupienie jednej kuli 18 cm za 26 zł mnie zrujnuje, więc to drogie chociaż wymarzone rozwiązanie na tyle metrów odpada

chyba że to obłożyć jakąś kostką, kamieniami? bo po prostu takie wcięcie w beton nieładnie wygląda



proszę o jakieś sugestie


Może obwódkę z cisa, suchodrzew lub ilex
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Rejzi 16:39, 11 kwi 2019


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Doradzcie proszę co posadzić w tym rogu za domkiem? Strasznie się ruch za płotem zrobił i chce się tam czymś zasłonić, bo psinka moja szału dostaję gdy kogoś pod ogrodzeniem widzi przez te szpary w płocie.
Sprawe komplikuje dość ciasne miejsce między domkiem a ogrodzeniem i skarpa zaraz za płotem


____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Madlenn 21:28, 11 kwi 2019


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Witajcie, mam posadzy rzad hortensji limelight a przed nimi naprzemiennie kulki bukszpanu i rozplenice moudry- purknie to wygląda ale założenie bylo takie ze w tle beda jeszcze wysokie drzewa o bordowych liściach ( 4-5 szt w rzedzie) myślałam o klonie royal red lub wisni pisardi( one teraz wiosna zachwycają) proszę doradźcie co bardziej nadaje się na szpaler i bedzie bardziej pasować do moich nasadzen. Kolejna prosba jest o polecenie odmiany miskanta ktorego wachlarze powiewaja wysoko nad kępa chce je posadzic pimiedzy te drzewa aby tworzyły tlo dla hortensji zalezy mi aby wachlarze byly widoczne nad hortensjani- jak tu w realizacji Danusi. Licze na Waszą pomoc kochani!

martaw 00:39, 12 kwi 2019

Dołączył: 30 lip 2012
Posty: 22
Mam pytanie dotyczące hortenji i miskantów Jeżeli mamy rabatę z owymi trawami i hortensjami podsadzoną niskimi trawkami np froted curls którą musimy połaczyć w dalszej jej częsci z rabata roślin niskich... to jak zniwelować to przejście? Jaka zasadę obrać?
____________________
Elka 09:53, 12 kwi 2019


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Chciałabym posadzić szpaler z sosen fastigiata. Rabata ma 26 m długości. Czy posadzić jedną na każdy metr? czy ewentualnie jeszcze czymś je podsadzić? Z tyłu w tle jest skarpa, na której posadzone są sosny i świerki srebrne. Drugim pomysłem jest szpaler z grabu fastigiata podsadzony hortensja limelight. Może ktoś mi doradzi która wersja byłaby lepsza?
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Marcin89 16:12, 12 kwi 2019


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Elka napisał(a)
Chciałabym posadzić szpaler z sosen fastigiata. Rabata ma 26 m długości. Czy posadzić jedną na każdy metr? czy ewentualnie jeszcze czymś je podsadzić? Z tyłu w tle jest skarpa, na której posadzone są sosny i świerki srebrne. Drugim pomysłem jest szpaler z grabu fastigiata podsadzony hortensja limelight. Może ktoś mi doradzi która wersja byłaby lepsza?


A ja nie rozumiem po co ten szpaler? Przecież przysłoni to co będzie za nim. Zdjęcie by dużo pomogło
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Andziaber 18:20, 12 kwi 2019

Dołączył: 14 maj 2017
Posty: 5


Dzień dobry,

Czy mogą mi Panswo doradzić czy taki plan ma sens? Ogród jest wąski (7,5m szerokości x 20m dlugosci). Czy te koła to dobry kierunek? Czy one mi nie zweza optycznie dzialki? Przy takim układzie po bokach pozostają dość wąskie rabaty. Zależy mi na tym, żeby optycznie powiększyć ogród, no i na miejscu do jakichś nasadzen, plus zrobienia odrobiny cienia, zacisznego miejsca, bo ogród jest od południa i bez żadnych większych drzew w sąsiedztwie. Jakies inne sugestie?
Jest też koncepcja nr 2, z bardziej podluznymi zakolami, ale nie jesteśmy do niej przekonana, czy nie za bardzo przekombinowana.
Doradzcie pls!

Gardenarium 19:13, 12 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie się środkowy, wydłużony podoba bo tamten ostatni bałwana przypomina. Ale w ogrodzie pewnie tego by nie było widać
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies