Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 06:28, 10 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
EwciaK napisał(a)
Kochani pomóżcie proszę. Na załączonym zdjęciu widać kawałek działki wzdłuż wjazdu na posesję. Nie ukrywam, że jest to moja zmora i służy trochę za przechowalnik. Jak widać po lewej stronie rosną różne przypadkowe rośliny, które bądź kupiłam sama, bądź dostałam i nie wiedziałam gdzie je utknąć. Mam na ten kawałek pewien pomysł, ale potrzebuję dobrej, mądrej rady, a jak wiadomo po takie rady tylko tutaj można się zgłosić. Od dawna planowałam "przebudowę", ale teraz będę zmuszona wykopać roślinki ponieważ mój M będzie zakopywał rury odwadniające działkę tak żeby podlewały żywopłot z tuji i jest okazja żeby coś pozmieniać.


O, o to mi chodzi, widać że jest jakaś komunikacja, ale jak ona leci??

Linia rabaty jest chaotyczna, poszarpana, a powinna być jasno określona i odcięta. Ale ma mieć sens w stosunku do linii nawierzchni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 06:34, 10 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
EwciaK napisał(a)

Dalszą część planuję następująco. Czerwona linia wyznacza rabatę z hortensjami limelight. Tutaj mam 9 metrów i planuję wsadzić 10 szt, przed nimi coś do wsparcia, może thuja danica, a pomiędzy trawa red baron i żurawki. I tu moje pytanie czy takie zestawienie ma sens i jak szeroka powinna być rabata żeby wszystko się zmieściło. Na zdjęciu zaznaczyłam migdałka, który jest do przesadzenia i może być wykorzystany przy placyku, tylko nie mam na niego pomysłu.


Rabata powinna dla tego co planujesz mieć co najmniej 2 metry szerokości.
Ale jak leci linia nawierzchni? TRzeba ją ująć w jakieś krawężniki. I patrząc w lewo, zaczyna już stykać się, a tak nie powinno być, a więc całość do zaplanowania.

Drzewa nie wścibiulaj tak w sam kąt, powinno być wysunięte na środek rabaty. A narysowałaś w samym kącie



Wniosek:

narysuj plan. Zaznacz strony świata, podaj odległości.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwciaK 08:17, 10 sie 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78
Się zrobi Szefowo . Dziękuję
____________________
Ogród na Kurpiach
brysia 10:56, 11 sie 2019


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Danusiu, nie mogę się zdecydować, proszę cię pomóż.

Przed płotem, wymyśliłam sobie rabatę żwirową, która ma się łączyć ze żwirowym podjazdem.

Przede wszystkim co myślisz o planowanych roślinach, czy możesz mi zasugerować też kształt tej rabaty? Kształt mają wytyczać berberysy Admiration. Czy zrobić linię prostą, czy tak jak na zdjęciach lekko po łuku, czy linia prosta pod kątem?

W planie posadzić chcę: pod płotem rozplenice Hamlen (mam 4 szt.), z przodu berberysy Admiration (mam 13 szt.) a pomiędzy lawendę (mam 10 szt.), wszystko będzie wysypane kamieniem jak podjazd.

Jako coś wyższego chcę dać trzmielinę na pniu, takim oto okazem dysponuję


i tu pojawia się mój problem, gdzie ją posadzić? Na środku przęsła, czy z boku?

Na widocznej kratce (będzie ładnie pomalowana) chciałabym dać dwie sztuki białego powojnika.

Wymiary rabaty:









Czy możesz też mi doradzić ile sztuk i w jakiej odległości posadzić berberysy - chciałabym, żeby to były kulki, nie chcę z nich robić żywopłociku, i ile lawendy posadzić? mam 10 szt.

Gdybyś miała chwilkę i mogła mi coś "szkryfnąć" byłoby super.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
EwciaK 12:05, 11 sie 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78

Danusiu narysowałam. Mam nadzieję, że dobrze widać. To jest stan obecny.

Tutaj zaznaczyłam tylko hortensje pod tujami i żwirowy placyk z ławeczką, ale co dalej nie wiem.
____________________
Ogród na Kurpiach
ilkaZ 16:48, 11 sie 2019


Dołączył: 16 wrz 2018
Posty: 8
Kochani, proszę o pomoc w dobraniu roślin do wąskiej rabaty przy tarasie.

Rabatka znajduje się pomiędzy chodnikiem a tarasem, i składa się z 2 części przedzielonych schodkiem na taras.

długość: 2 x 270 cm
szerokość: 60 cm
strona: zachodnia



____________________
ilkaZ
Tombo 19:56, 11 sie 2019

Dołączył: 22 kwi 2018
Posty: 3
Proszę o pomoc jakie drzewa i ile posadzić wzdłuż ogrodzenia - 13mb. Słonecznie. Podobają mi się klony kuliste i katalpa. Niebieska linia przyszłe rabaty i tu pytanie jaką ją zrobić szeroką. W jakiej odległości od płotu i od siebie posadzić te klony lub katalpy?
aniaod 08:06, 15 sie 2019

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Ogrodomaniacy doradzcie. Planuję założyć rabatę przy podjeździe ale mam dylemat co do jej ksztaltu, która wersja lepsza? Na ostatnim zdjęciu jest mniejsza wersja tej rabaty
Planuję tam trawy, hortensje kulki cisowe szalwie i sezonowo to tulipany i jezowki.
Co jeszcze można tam dosadzic?
Czy szalwie chowacie jakoś za innymi roślinami żeby nie było widać brzydkiego dołu? Czy mogłaby tu być hortensja Bobo czy będzie za mała? Czy moznaby tam włożyć niewielkie drzewko typu nisko szczepiona śliwa nigra? Chodzi o to miejsce gdzie napisałam wiąz
aniaod 08:08, 15 sie 2019

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
EwaMa 20:42, 15 sie 2019

Dołączył: 06 sie 2019
Posty: 2
Dzień dobry,
W nowo zakładanym ogrodzie mam do zagospodarowania rabatę 3.5x5m (słońce umiarkowane). Na rabacie jest już brzoza Doorenbos i hortensje.
Będę wdzięczna za pomoc. Temat przerósł nowicjuszkę
Z góry ogromnie dziękuję!

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies