Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

aniaod 14:14, 04 paź 2019

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Przepraszam może teraz lepiej będzie widać
katarzyna_z_... 14:24, 04 paź 2019

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Witam,
od kilku lat przeglądam forum ogrodowiska, szukając inspiracji do mojego ogródka. Teraz przyszedł czas na zmiany w moim niedużym ogródku, ale jako początkująca chciałabym się poradzić Mam projekt dla ogródka i chciałabym realizować go stopniowo, po jednej rabacie. Obecnie pracuję nad rabatą za tarasem (nie ma jej tutaj). Glebogryzarką zryliśmy całą darń w tamtym miejscu no ale z racji tego, że nie chciałam dwa razy zamawiać firmy z glebogryzarką, to od razu przejechaliśmy glebogryzarką teren z przodu gdzie rabatę miałam tworzyć wiosną.

No ale przez to, że ziemia jest przekopana i jest to z przodu, bardzo nosi się ta ziemia przy wejściu i do domu. Stąd pomysł, żeby zamiast wiosną, zrobić część rabaty teraz jesienią (to ta rabata gdzie jest zaplanowana budleja). Obecnie z tych wymienionych roslin jest tylko klon i forsycja, reszta będzie dosadzona. Przy czym bukszpan będzie przesadzony tutaj z innej częsci ogórdka. Czy te rośliny lepiej jest posadzić teraz jesienią czy wiosną? Czy bukszpan teraz da radę? We wrześniu przesadziłam 3 hortensje bukietowe i jedna nie przyjęła się-uschła po kilku dniach. Martwię się o drugą, bo czasem opadają jej liście jakby więdła, mimo że jest wilgotno bo dużo pada a jak nie pada to podlewam. Dlatego nie wiem, czy rośliny warto teraz przesadzać i dosadzać nowe.

Ten rozryty teren tak mnie denerwuje, że chciałabym już coś z tym zrobić Rabata będzie wysypana żwirem, typu biała marianna, który już mam. Nie mam roślin. Czy stosować agrowłókninę? Czytałam, że jeśli są korzenie drzew i krzewów w tej części, to lepiej nie używać agrowłókniny. A u mnie jest klon, ponadto żywopłot jest z grabu i te korzenie na pewno sięgają w głąb rabaty. Jeśli nie powinnam używać agrowłókniny to czy żwirek typu biała marianna wysypać po posadzeniu roślin bezpośrednio na ziemię? A może lepiej wysypać żwirek teraz aby się nie brudziło, a wiosną rozgrzebać w kilku miejscach i posadzić rośliny? Proszę o wskazówki



____________________
katarzyna_z_... 14:25, 04 paź 2019

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Proszę o usunięcie tego pustego posta, próbowałam dodać zdjęcie, już się udało do poprzedniego postu wkleić.
____________________
Ewab26 14:55, 04 paź 2019

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
aniad napisał(a)


Co powiesz na zimozielone berberysy: Juliany, prostolistny Orange King lub wąskolistny?
Rośliny trzeba dobrać do stylu ogrodu. Poczochrane pasują do stylu swobodnego, a takie o mocnej strukturze do formalnego. Oczywiście pomiędzy jest mnóstwo odcieni szarości, rośliny można formować lub załagodzić ich ostre rysy miękkim towarzystwem Moim zdaniem powinnaś tam wstawić zimozielone krzewy, a w nie ewentualnie jeszcze jakieś drzewa. Duże formaty, bo działka duża i drobnica będzie niewidoczna z odległości domu.
Czy tam mocno wieje? Czy 2-3 m wystarczą by te garaże osłonić, czy muszą być wyższe krzewy? Jaka jest wilgotność gleby? W jakim stylu będzie reszta ogrodu? Nie wiem czy to miejsce jest ciche czy głośne, tak głośno myślę- można by stworzyć tam zagajnik dający cień i ochłodę latem, z jakąś ławeczką czy hamakiem między drzewami. Pytanie czy to jest miejsce, w którym można się zrelaksować i czy chcesz mieć aż tak dużo drzew. Na oko lepiej by to wyglądało z lewej strony, by zasłonić ten duży budynek. Do tego krzewy zasłaniające garaże. Dokąd sięga Twoja działka- czy aż za to okazałe drzewo z prawej? Czy to właśnie na nim się kończy?
To wielkie drzewo to też super miejsce na huśtawkę lub siedzący hamak. Matko, jak ja zazdroszczę ludziom takich wielkich drzew w ogrodach!!!


Hej aniad,

Tak super tylko wszystkiego trzeba w hurtowych ilościach
Więc w odpowiedzi. Chciałabym zachować styl bardziej formalny. Dom nowoczesny z płaskim dachem elewacja szaro biała.
Z roślin to mam posadzone miskant gracillimus


Działka kończy się przed dużym drzewem. A garaże maja ok
3 m.
Chciałabym drzewa ponieważ jest teraz tak łyso. Przy garażach jest raczej wilgotno.
Pozdrawiam.
Ewab26 15:06, 04 paź 2019

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
kasiab napisał(a)
Ewo może derenie? Zobacz u Wioli jak pięknie derenie wyglądają z liatrami i Red baronem wydaje mi się że będą pięknie przesłaniać a zimą masz śliczne kolory gałązek chyba że masz możliwość to jeszcze coś zimozielonego np tuje albo cisy


Może przy granicy świerki serbski a przed nimi derenie.
Bardzo je lubię właśnie za te kolory.
Widziałaś może takie połączenie?
bety 16:08, 04 paź 2019


Dołączył: 29 wrz 2019
Posty: 14
aniad napisał(a)


Ta piórkówka w czasie kwitnienia może dojść do 140 cm średnicy, a Danica dostasta nawet do metra. Razem masz 2,4m, a miejsca 1,9. Te dwie akurat nie powinny się też dotykać, bo by to brzydko wyglądało. Rośliny należy też cofnąć nieco w rabatę, by nie właziły po rozrośnięciu np w trawnik czy podjazd. Tzn. można tak sadzić i jest to stosowana metoda mająca swoje uzasadnienie, ALE bardzo utrudnia koszenie, a przy podjeździe musi być więcej miejsca, by nie deptać/ rozjeżdżać roślin.
Ja bym zostawiła danicę, bo to Ci da zimozielony szkielet. One rosną szybko, chyba że kupisz takie maciupeniusie egzemplarze. No i pytanie- jakie u Ciebie rośliny stanowią zimozielony szkielet? Jeśli np. tuje szmaragdowe to Danica będzie idealna, jeśli cis, dobierzesz niższą odmianę, jeśli sosny to może kosodrzewina?
Jeśli masz luźny styl ogrodu, to dokładając do tego bardziej "sformalizowaną" rabatę uzyskasz efekt kwiatka przy kożuchu. To musi być spójne. Masz piękną kwietną rabatę, cudną! Powtórz roślinki w niej istniejące, ew. zamień lawendę na szałwię (kwitnie dłużej, masz większy wybór kolorów i rozmiarów), te różyczki w tle bombowe. Można dać też jakąś różę parkową solo, a żeby nie było pusto zimą może jałowiec, nawet pojedynczy. To jest też fajne miejsce na zrobienie choinki, takiej która od jesieni jest podświetlona cudnie lampkami. Pod nią np barwinek, albo irga.
Zamiast rozwiać wątpliwości to tylko dołożyłam pomysłów do gara


Masz rację, dołożyłaś pomysłów do gara. Moja działka ma łącznie 40 arów, mam na niej posadzone 100 świerków, małych , od ulicy cisy, są też i szybko rosnące tuje od strony sąsiada. Mam i sosny i trawy i 40 róż Chyba rzeczywiście muszę przemyśleć ta rabatę, nie robić kwiatka do kożucha. U mnie jest kolorowo to niech tak zostanie. Może ostnice i jeżówki bordowe i ewentualnie szałwie, a w wyższym piętrze róże pienną? Daniki kupiłam małe. Lawendę bardzo lubię, ale dość szybko się starzeje, za to mam dużo młodych siewek.



aniad 01:22, 06 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
bety napisał(a)


Masz rację, dołożyłaś pomysłów do gara. Moja działka ma łącznie 40 arów, mam na niej posadzone 100 świerków, małych , od ulicy cisy, są też i szybko rosnące tuje od strony sąsiada. Mam i sosny i trawy i 40 róż Chyba rzeczywiście muszę przemyśleć ta rabatę, nie robić kwiatka do kożucha. U mnie jest kolorowo to niech tak zostanie. Może ostnice i jeżówki bordowe i ewentualnie szałwie, a w wyższym piętrze róże pienną? Daniki kupiłam małe. Lawendę bardzo lubię, ale dość szybko się starzeje, za to mam dużo młodych siewek.




Jeszcze mnie tak naszło, że możesz powtórzyć różę, ale zmienić kolor na biały i do tego dołożyć tę szałwię w różu i fiolecie. Po prostu pozamieniać kolorami już istniejące rośliny. Moim zdaniem będzie spójnie.
____________________
mini ogród Ani D
aniad 01:53, 06 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Ewab26 napisał(a)


Hej aniad,

Tak super tylko wszystkiego trzeba w hurtowych ilościach
Więc w odpowiedzi. Chciałabym zachować styl bardziej formalny. Dom nowoczesny z płaskim dachem elewacja szaro biała.
Z roślin to mam posadzone miskant gracillimus


Działka kończy się przed dużym drzewem. A garaże maja ok
3 m.
Chciałabym drzewa ponieważ jest teraz tak łyso. Przy garażach jest raczej wilgotno.
Pozdrawiam.


Szkoda, że to drzewo nie jest Wasze, oj szkoda. No ale jako tło też się może przydać

Jak dasz drzewa, to za pniami i tak będzie łyso, więc sugerowałabym jednak krzewy, by mieć liście i gałęzie już od dołu.

Masz dużą działkę, więc i ilości niemałe. Kupując małe ilości lub pojedyncze sztuki z danego gatunku zrobisz misz-masz i do tego niewidoczny, wszystko zleje się w chaotyczną plamę.

Zrób ogólny plan co i gdzie ma się w ogrodzie dziać, ustal priorytety, działaj etapami. Zrób projekt i realizuj go nawet przez parę lat, ale spójnie i konsekwentnie. Zacznij od posadzenia drzew, by już rosła gęstwina. Ważne dla mnie byłoby też osłonięcie się przed brzydkimi widokami.

Jeśli styl formalny to drzewa sadzisz w równych odstępach, od linijki, do tego możesz je podświetlić od dołu. Ustawiasz je na punktach siatki wyznaczonej przez dom lub ogrodzenie. Sprawdź jaka wysokość drzew wystarczy, by ten kiepski widok przesłonić. Jeśli np 10m to spoko, sporo ładnych drzew w tej wysokości znajdziesz. Pięknie wyglądałyby np brzozy Dorenboos, ustawione równiutko, tylko trzeba im zrobić kontrastowe tło, by pnie podkreślić. Jeśli byś zdecydowała się np. na śliwę wiśniową to byłby to ekstremalnie mocny akcent w ogrodzie, trudny do ugryzienia, ale wdzięczny wiosną Pod te drzewa dałabym totalnie jednorodne dno "lasu". Będzie tam cień do półcienia, w zależności od drzew, pytanie więc jaka jest gleba- sucha czy mokra no i ph. No i czy w ogóle taki zagajnik Ci pasuje.

Jest jeszcze kwestia tego jak słońce wędruje po ogrodzie i gdzie masz cień. Chodzi o efekt jaki da dosadzenie drzew, czy zacieni ogród czy nie.

Generalnie, podziel tę przestrzeń na strefy, odpowiedz sobie na pytanie co lubicie robić w ogrodzie. Każdą z tych rzeczy robi się w innym miejscu, np ognisko nie może być wśród drzew, może być z dala od domu lub blisko, ALE miejsce do jedzenia posiłków musi być blisko kuchni, bo inaczej można zwariować. Basen czy staw powinien być z dala od drzew liściastych i najlepiej w słońcu. Miejsce na pogaduchy lepiej ustawić z dala od ulicy czy sąsiadów. Czy są dzieci i w jakim wieku, czy są osoby starsze i niepełnosprawne?

Moim zdaniem, przy tak dużym ogrodzie ważne jest, by wyznaczyć sobie cele podróży do najdalszych zakątków, by tam zaglądać, by to nie był tylko widok i by wykorzystać cała dostępną przestrzeń. Daleko można się udać, by pobyć samemu, poleżeć w ciszy, posłuchać kaskady wodnej, można rozpalić ognisko z przyjaciółmi, albo mieć tam warzywnik, kompostownik, szopę. Może masz w domu nastolatki, które potrzebują się trochę odizolować.

Generalnie nie zaczynaj od roślin, tylko od funkcji, tak jakbyś tworzyła pokoje w ogrodzie. To Ci narzuci np czy trzeba coś osłaniać, czy tylko zimą, czy przed widokiem czy przed wiatrem. Takie ograniczniki ułatwią wybór roślin, które spełnią swoje zadanie.

Popieram miskanty, fajnie posadzone, spokojnie będzie można ten motyw gdzieś powtórzyć w ogrodzie

Wydaje mi się czy masz tam spad? Można to fajnie wykorzystać i stworzyć tarasy. To mogłoby dać efekt wow.
____________________
mini ogród Ani D
aniad 16:25, 08 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Ewa, tu masz nowoczesny lasek brzozowy:
____________________
mini ogród Ani D
Ewab26 14:37, 09 paź 2019

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
aniad napisał(a)
Ewa, tu masz nowoczesny lasek brzozowy:


Dzięki za inspirację,

też myślę nad brzozami bo są piękne, tylko jeszcze zastanawiam się z której strony je posadzić.
Jako tło chciałabym posadzić świerki serbskie.

Mam spadki ale tarasy to przyszłość, bo dopiero dom wybudowany
i kasy brak. Na razie górki obsialiśmy trawą.
Chciałabym jeszcze od południa na górce wsadzić jakieś małe drzewa
bo straszna patelnia. Trochę dalej od domu.


Tylko nie wiem czy to dobry pomysł, hmm?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies