Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

T0MEK__77 11:15, 11 paź 2019

Dołączył: 10 paź 2019
Posty: 7
kasiab napisał(a)


Może jakieś carexy albo hakchone? Do tego szałwia albo liatry? Nie wiem czy kolorystyka bialo- fioletowa Wam odpowiada?


Liatry mogą bardzo fajnie wyglądać i będą przyciągać motyle.
A proszę doradź co posadzić od strony północnej. Na rogu zachodnim można posadzić hortensje lub rododendron a co dalej. Tam jest naprawdę mało słońca.
Kolorystyka fiolet, róż, biały jak najbardziej pasuje. Nie znam się z jakimi barwami można mieszać, żeby nie wyglądało pstrokato.
kasiab 11:42, 11 paź 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1500
T0MEK__77 napisał(a)


Liatry mogą bardzo fajnie wyglądać i będą przyciągać motyle.
A proszę doradź co posadzić od strony północnej. Na rogu zachodnim można posadzić hortensje lub rododendron a co dalej. Tam jest naprawdę mało słońca.
Kolorystyka fiolet, róż, biały jak najbardziej pasuje. Nie znam się z jakimi barwami można mieszać, żeby nie wyglądało pstrokato.


U mnie dziewczyny doradziły hortensje ogrodowa z serii you and me które kwitną na tegorocznych pędach (zazwyczaj ogrodowi kwitną na zeszłorocznych) do tego paprocie, hosty, niektóre żurawki, niektóre carexy dedykowane do cienia. Ja u siebie na dwóch rabatach przed domem (obie szerokie na 2m i długie na ok 4,5m) od strony północnej będę sadzić tuje danici albo inne o takim pokroju bo nigdy nie cielam w kulki i nie czuje się mocna) do tego hosty i paprocie myślałam nad świecznicami i zawilcami i jak wystarczy miejsca to właśnie hortensje z tej serii kusi mnie bardzo runianka ale póki co osiągnęłam klęskę i żadna nie przeżyła.
____________________
Kasia - tu na razie jest...
T0MEK__77 13:13, 11 paź 2019

Dołączył: 10 paź 2019
Posty: 7
kasiab napisał(a)


U mnie dziewczyny doradziły hortensje ogrodowa z serii you and me które kwitną na tegorocznych pędach .


Hortensja you & me forever z tego co wyczytałem kwitnie najdłużej. Taką masz posadzoną?
aniad 14:04, 11 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
T0MEK__77 napisał(a)

Bo się boje ze jak całość wysypie grysem granitowym to się zrobi za szaro.


Zastanów się dobrze nad tym grysem. Jak nasypiesz kamieni to właściwie tracisz dostęp do gleby. Kamienie wbijają się w ziemię dokładnie tak jak przy utwardzaniu drogi, więc przy dosadzaniu roślin musisz się przez nie przebijać. Jakbyś chciał usunąć to też jest to kłopot. Pod kamień nie dosypiesz też kompostu, nawóz długodziałający należy wprowadzić w okolice korzeni, a nie wrzucić na kamień. Rośliny cebulowe muszą się też przebić przez taką warstwę i widzę, że te same rośliny u sąsiadki (goła ziemia bez ściółki) wschodzą o jakieś 3 tygodnie lub nawet miesiąc wcześniej niż u mnie pod kamieniem właśnie. Ja bym polecała jednak korę.
____________________
mini ogród Ani D
aniad 14:32, 11 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Tomek, a co do tego cienia to on jest mokry czy suchy? Orientujesz się choćby z grubsza jaką masz glebę- piaszczystą czy gliniastą? Jest mnóstwo roślin do cienia, ale niektóre lubią wilgoć inne nie. Ma być bezobsługowy ten ogród, więc lepiej dostosować rośliny do miejsca i nie kombinować zbyt wiele. Ogród jest duży, więc ja bym zaczęła od zbudowania szkieletu. Z tego co piszesz masz już żywopłot ze świerka, dobrze pamiętam?
Ja bym zrobiła jeszcze rabatę przy płocie od strony północno-zachodniej, jak największą. Na tę część masz widok z salonu i tarasu, fajnie by było patrzeć na kolorowe przedstawienie, a nie tylko zieloną ścianę.
Masz jakieś kosmiczne ilości trawnika. Jest Ci to do czegoś realnie potrzebne? Bo pracy będzie z tym strasznie dużo, a realnie nie korzysta się zazwyczaj z całego trawnika. Po prawej stronie od wjazdu, wzdłuż podjazdu jest trawnik, na którym nie sądzę by działo się cokolwiek poza koszeniem. Moim zdaniem fajne miejsce na drzewa, a pod nimi krzewy i różności, które lubią półcień.
Jeśli chodzi o szkielet to dobrałabym do świerków drzewa o kontrastującej barwie- jasnozielone, zielone obrzeżone na różowo itp. Chodzi o to, by było je widać na ciemnym tle. Szukałabym gatunków dorastających do 10, max 15m. Cudne są klony jesionolistne np. variegata, flamingo. Śliwy wiśniowe pasują do Twojego wyboru kolorów, ale je bym dała w jakimś towarzystwie, a nie solo, zbyt by przytłoczyły wszystko. Ja osobiście kocham brzozy Dorenboos, bo nawet bez liści ich pnie po prostu powalają z nóg Szczególnie na ciemnym tle.
Tu masz katalog roślin: e-katalogroslin.pl
Wpisz sobie, że potrzebne Ci drzewo o określonej wysokości. Może coś fajnego wpadnie Ci w oko. Potem będzie można do tego wyboru dobierać dalej.
____________________
mini ogród Ani D
aniad 14:35, 11 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
T0MEK__77 napisał(a)


Kolorystyka fiolet, róż, biały jak najbardziej pasuje. Nie znam się z jakimi barwami można mieszać, żeby nie wyglądało pstrokato.


Dobrze dobrałeś kolory. Wpisz sobie w wyszukiwarkę "koło barw". Pasują do siebie te kolory, które są obok siebie- to daje taki spokojny efekt, oraz kolory po przeciwnej stronie- mocne kontrasty. Warto też zauważyć, że kolory mają odcienie, kwiaty zmieniają też czasem barwę (np hortensje). Nawet trzymając się jednego koloru np. różu możesz zrobić szał od prawie białych róż aż po intensywny amarant. Biały i zielony pasują wszędzie
____________________
mini ogród Ani D
T0MEK__77 15:10, 11 paź 2019

Dołączył: 10 paź 2019
Posty: 7
aniad napisał(a)

Zastanów się dobrze nad tym grysem.


Aniu dziękuje za cenne informacje. Co do grysu masz racje. Wydawał mi się najwygodniejszy no i ładnie by się komponował, ale utrudnia dostęp do ziemi.
Ania, a do rabatki w kształcie łezki planujemy posadzić danice tez jesteś za korą czy może być grys.

Największy problem rabatami mam przy samym domu. Bo jest ok 1m pod okapem i tam prawie nigdy deszcz nie dochodzi dosłownie popiół myślałem, że przysypie to grysem. Rabata jest za wąska żeby ją dzielić na grys i korę. Muszę to jeszcze przemyśleć.

aniad napisał(a)

Tomek, a co do tego cienia to on jest mokry czy suchy?


Raczej suchy jest też piaszczysty.Tutaj podobna sytuacja połowa rabatki pod okapem.

Co do drzew to myśleliśmy nad Catalpa Nana.
Trawnik jest spory i na pewno w przyszłości pojawia się na nim jakieś rabaty.
Teraz chcemy się skupić na terenie przy samym domu.
Anda 17:04, 11 paź 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Tomku, Ania bardzo fajnie Ci doradza. Trawnik to najbardziej pracochłonna i kosztowna część ogrodu. Na dodatek ze względu na coraz mniejszą ilość opadów również coraz bardziej nieekonomiczna. Jednak mając tak duży ogród i małą wiedzę na temat roślin nie zastanawiałeś się może nad kupnem projektu. Szefowa tego forum, Danusia, robi doskonałe projekty, nawet na odległość. Może warto ją zapytać
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
aniad 23:33, 11 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
T0MEK__77 napisał(a)



Ania, a do rabatki w kształcie łezki planujemy posadzić danice tez jesteś za korą czy może być grys.


Wszędzie jestem za korą, bo albo złapiesz bakcyla i zaczniesz sam sadzić i siać, żeby się między tymi kulkami działo, albo skończysz z ogrodnikiem na pensji, który też będzie psioczył na grys
Wiesz, grys jest nienaturalny. Gdzie masz podłoże żwirowe, czy w Polsce w lesie, na polanie, przy drodze? Jakieś tereny pustynne, półpustynne, stepy. U nas prędzej piasek - np. co widzisz przez okno pociągu jadąc nad morze? W pewnym momencie pojawiają się malutkie góreczki piasku z niskimi sosenkami, a na plaży dochodzą do tego trawy. I to gra, to pasuje. Spójrz co masz za płotem, jaka jest naturalna roślinność w Twojej okolicy. Po pierwsze dowiesz się, jakie masz tam podłoże (na podstawie nawet chwastów, które lubią tam rosnąć), a po drugie zobaczysz jak wygląda naturalny krajobraz dla tego rejonu. Idź w tę stronę. Masz duży teren, możesz pobawić się w lasek, tworzenie takiego cudownego ustronia, które niby natura stworzyła. Do tego nie trzeba wiele, wcale nie tysięcy gatunków. Przyda się tu praca nad poziomem gleby, bo w naturze rzadko jest płasko jak na stole (podniesione rabaty, miejsce do biesiadowania w obniżeniu, hamak w wietrznym cieniu) oraz koniecznie WODA. Teren jest tak duży, że ciurkadełko brzmi tu wręcz śmiesznie. Aż się prosi o zrobienie małego stawu z kaskadą (niewidoczną, ale słyszalną).
Anda ma 100% racji. Najpierw projekt. Wymyśl całość, nawet najbardziej śmiałą. Następnie podziel to na etapy i konsekwentnie realizuj nawet przez 10 lat. Ja bym na pierwszym miejscu postawiła na widok z okien, bo to jest coś, co przy naszej pogodzie oglądasz przez jakieś 7-9 miesięcy w roku, tylko w wakacje spędzamy naprawdę dużo czasu na zewnątrz. Czyli wcale nie to co przy domu, ale to co widać z salonu oraz przy podjeździe. To ogląda się najczęściej i fajnie jak to cieszy

Dwa, kim są mieszkańcy domu- czy są tam małe dzieci, czy nastolatki, może osoby starsze, niepełnosprawne. To dużo zmienia, bo małe dzieci TRZEBA mieć na oku, więc miejsce dla nich robi się tam, gdzie matka dzieci widzi (z okien kuchni, salonu itp), ale nastolatki wręcz przeciwnie, wolą najdalsze zakątki. Dla osoby starszej stworzysz miejsce zacienione z lekkim wiatrem i kwiatami na wysokości 40-100cm, by były w zasięgu wzroku i węchu (siedząc). Można też pomyśleć o warzywniku w podniesionych rabatach, by dać zajęcie, cel i ostatecznie satysfakcję. Tymczasem ogród dla młodego singla to całkiem inna historia Jak z domem, tylko pod gołym niebem

Musisz się sam trochę określić, bo to daje nam ramy, ograniczenia. Ziemia raczej sucha, piaszczysta, ogród bezobsługowy, rodzina taka a nie inna, kolory- róż, fiolet, błękit, biel. To daje wytyczne do szukania roślin. Takie ograniczenia wpisz sobie w podany wyżej katalog roślin i zobaczysz co wyjdzie. Szukaj tam roślin, które Cię urzekną i po prostu musisz je mieć Do tego dopasujemy resztę.
____________________
mini ogród Ani D
sarenka 19:53, 14 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Chciałam się poradzić, czy przy podjeździe lepiej sadzić drzewa te same po obu stronach czy z drugiej drzewa o innych kształcie korony też będą pasować. Z jednej strony Amanogawy,a z drugiej co mogłoby pasować do Hameln?
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies