Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

RafGreen 21:29, 29 wrz 2019

Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 20
Myślę nad czymś takim i na dole coś pnacego się w górę na jakimś plotku np. Tylko prosił bym o nazwę tych roślin okrągłych i tych przed nimi
Toszka 22:49, 29 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tu, akurat masz lawendę i bukszpany. Bukszpany odradzam w związku z inwazją ćmy bukszpanowej. Możesz zastąpić tujami Danica. A lawendę zastąpić np. kocimiętką, która ścięta po przekwitnięciu będzie kwitła nawet 3 razy w sezonie. Równie dobrze możesz szałwie posadzić. Podobnie do kocimiętki będzie kwitła kilka razy w sezonie. Lawenda kwitnie tylko raz - w czerwcu/lipcu (zalezy od pogody)

Najpierw proponuję tylko sprawdzić ph ziemi i w razie czego lekko z dolomitem przekopać. Nie ukrywam, że wzbogacenie ziemi kompostem i obornikiem bardzo by się przydało dla ożywienia gleby. Pod tuje warto ziemię przekopać z korą.
Czyś usatysfakcjonowany taką odpowiedzią?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
RafGreen 05:50, 30 wrz 2019

Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 20
Toszka napisał(a)
Tu, akurat masz lawendę i bukszpany. Bukszpany odradzam w związku z inwazją ćmy bukszpanowej. Możesz zastąpić tujami Danica. A lawendę zastąpić np. kocimiętką, która ścięta po przekwitnięciu będzie kwitła nawet 3 razy w sezonie. Równie dobrze możesz szałwie posadzić. Podobnie do kocimiętki będzie kwitła kilka razy w sezonie. Lawenda kwitnie tylko raz - w czerwcu/lipcu (zalezy od pogody)

Najpierw proponuję tylko sprawdzić ph ziemi i w razie czego lekko z dolomitem przekopać. Nie ukrywam, że wzbogacenie ziemi kompostem i obornikiem bardzo by się przydało dla ożywienia gleby. Pod tuje warto ziemię przekopać z korą.
Czyś usatysfakcjonowany taką odpowiedzią?


Konkretnie. Dzięki
Wiaan 10:10, 30 wrz 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5124
Mam ogromną prośbę o poradę co posadzić przy ogrodzeniu - dwa pierwsze zdjęcia. Tam jest 0,7 m x 22m - do 11.00 słońce świeci jak na zdjęciu, później jest ono na rabacie aż do popołudnia ale chwilami jest półcień. Jest wąsko, ponieważ ściana domu jest blisko i nie jest to szczególnie widoczne miejsce. Jedynie z przodu domu tam gdzie żywopłocik z bukszpanu i hortki miejsce rzuca się w oczy i na końcu rabaty kło domku narzędziowego także widoczne miejsce. Myślałam posadzić żywopłot z cisa, takie ścianki naprzemiennie z czymś innym na równo do wysokości ogrodzenia, ponieważ sąsiedzi mają już tuje, które będą wysokie. Chciałam zasłonić niezbyt ładne ogrodzenie.Na drugim zdjęciu widok tego od drugiej strony, rosną sobie hortensje little limelight posadzone na próbę (można przesadzić). Ścianki cisowe myślałam 3 szt. w tym ciągu, takie po ok. 3,5 m, a może tylko cis, a z początku i na końcu czymś urozmaicić. Cała reszta ogródka jest już ogarnięta dla poglądu jaki styl załączę kilka zdjęć.
Do zrobienia:
Reszta ogródka:

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
bety 11:10, 30 wrz 2019


Dołączył: 29 wrz 2019
Posty: 14
Toszka napisał(a)
Tu, akurat masz lawendę i bukszpany. Bukszpany odradzam w związku z inwazją ćmy bukszpanowej. Możesz zastąpić tujami Danica. A lawendę zastąpić np. kocimiętką, która ścięta po przekwitnięciu będzie kwitła nawet 3 razy w sezonie. Równie dobrze możesz szałwie posadzić. Podobnie do kocimiętki będzie kwitła kilka razy w sezonie. Lawenda kwitnie tylko raz - w czerwcu/lipcu (zalezy od pogody)

Najpierw proponuję tylko sprawdzić ph ziemi i w razie czego lekko z dolomitem przekopać. Nie ukrywam, że wzbogacenie ziemi kompostem i obornikiem bardzo by się przydało dla ożywienia gleby. Pod tuje warto ziemię przekopać z korą.
Czyś usatysfakcjonowany taką odpowiedzią?


Może dodam coś od siebie. Ja mam u siebie i lawendę i kocimiętkę, i zdecydowanie wolę lawendę. Co prawda ładniej kwitnie czerwiec/lipiec, ale kocimiętka w pierwszym kwitnieniu też wygląda bardzo ładnie, później zanim znowu odbije niezbyt ciekawie i już tak spektakularnie nie kwitnie. Oczywiście rzecz gustu, mam nadzieję, że się nie gniewasz, że dorzucam swoje trzy grosze. Wstawiam aktualne zdjęcie mojej lawendy.
Toszka 13:50, 30 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Bety, kocimiętkę wystarczy złapać za czuprynę i dość krótko ciachnąć. Nawieźć i kwitnie świetnie. I nie wymarza


Wiaan, sadź cisy. Hicksii lub Hilli. Nad czym tu myśleć?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiaan 14:35, 30 wrz 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5124
Toszka tak myślałam, wiem że je lubisz, mam nadzieję że znajdę jeszcze ładne okazy cisów. Jak nie to wiosną dziękuję i pozdrawiam
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
agal452 15:00, 01 paź 2019

Dołączył: 29 maj 2018
Posty: 25
Dziewczyny czy Hakonechloa smukła All Gold ze swoim kolorkiem pasuje do tego zestawienia czy iść w coś mniej "świecącego" (pod spodem latem będzie fiolet jak zakwitną lawendy) oraz czy w dwóch donicach z cisami dać to samo czy w drugiej coś innego ?


bety 21:45, 02 paź 2019


Dołączył: 29 wrz 2019
Posty: 14
Witajcie, w poprzednim poście podałam wymiary dwóch niedużych rabat, które właśnie powstają. Wymyśliłam sobie, żeby wsadzić thuje Danica i rozplenice black beauty, na wiosnę jakieś cebulowe, żeby coś się na rabacie działo zanim rozplenice ruszą. Chciałabym wsadzić jeszcze coś na pniu, ale żeby nie zagłuszyć proporcji. Zastanawiam się, nad szczepionym miłorzębem japońskim, albo różami piennymi.
Co o tym myślicie? a może koncepcja jest zła.
aniad 12:19, 03 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Danica nie będzie kulką tylko docelowo raczej spłaszczonym dyskiem. Brakuje mi tu koloru latem. Wiosną wsadzisz cebule, piórkówka zakwita późnym latem. Może warto rozważyć jakieś kwitnące byliny dopasowane kolorystycznie do tego, co już w ogrodzie masz, idealnie byłoby coś powtórzyć. Może np. szałwia omszona, ostrogowiec i ostnica piórkowata?
Piórkówka przed zakwitnięciem jest jedynie zielona, więc masz dwie zielone rośliny. Przydałby się jakiś akcent koloru, coś jasnego. Może niska funkia Hi-Ho, cudnie kwitnie na fioletowo.
A może zamiast piórkówki Miskant Morning light lub gracillimus albo perovskia? Chodzi mi o wyraźniejszy kontrast kolorystyczny i pokorojowy. Aczkolwiek, rozumiem zachwyt roplenicą, wymiata
Moim zdaniem dobrym pomysłem będzie poszukać inspiracji we własnym ogrodzie i nie przesadzić z ilością gatunków.
____________________
mini ogród Ani D
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies