Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 20:23, 25 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
sarenka napisał(a)
Mam taka rabatę, południowa, ziemia słaba,trzeba będzie ja odżywić. Ma się podobać osobie starszej. To co tam teraz rośnie to powojniki, hosty, mieczyki,rośliny jednoroczne
W tyle jest dom i zadaszenie tarasu
P- powojniki
S- hortensja- może Sundae fraise
H- rozplenica hameln
P- ostrogowiec czerwony?
M- mieczyki i może tam ze 2-3 jeżówki.
R- Red baron a może stipa
Sz- szałwia
T-trawa jakas- sesleria jesienna czy może Carex da radę?
LP- lwia paszcza
Z- coś zimozielone- cyprysik da radę czy może Danica?
Czy tego nie jest za dużo? Ilość na rysunku jest orientacyjna.


Jest za dużo, lwia paszcza jako roślina jednoroczna nie pasuje. Mieczyki też, albo iglaki i zimozielone, albo byliny i jednoroczne i żywopłot. 1 szałwia na przodzie, dlaczego?
Skąd się patrzy i co jest w tle tej rabaty?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Monika83 20:41, 25 lut 2020


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 3020
Wiaan Ok dzięki☺
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
sarenka 06:05, 26 lut 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Gardenarium napisał(a)


Jest za dużo, lwia paszcza jako roślina jednoroczna nie pasuje. Mieczyki też, albo iglaki i zimozielone, albo byliny i jednoroczne i żywopłot. 1 szałwia na przodzie, dlaczego?
Skąd się patrzy i co jest w tle tej rabaty?

Jak się patrzy na to miejsce to za plecami jest słońce
W tyle rabaty jest płotek i zadaszenie i stamtąd też jest widok na rabatę.
Szałwia te te kilka kółek na obrzeżu,tyle,że jedna podpisałam
Iglaki są w większości na tej działce, w tym miejscu ma być energetycznie i kolorowo, najlepiej w stylu wiejskim.
____________________
Magda W samym sloncu
aniaod 08:57, 26 lut 2020

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113

Dziewczyny jeszcze tylko podpytam. Przy wejściu planuję posadzić 3 kulki może cisowe, pod sadzone penisetum, stopą, swierzbnicą macedonska, jeżówką ale czy to nie mam za mało roślin "zimozielonych"? Co ew dołożyć, na tą moją południową rabatę?
Buziaki


Chodzi o 1 zdjęcie?

Anda napisał(a)
Widzę burzę mózgów
Faceci to jakoś dziwnie lubią trawniki. No dobra, moja propozycja



Ławeczka między oknami w placyku. Rabata przy podjeździe mniejsza. Zaokrągliłam rabatę po drugiej stronie placyku, bo takie faliste linie wg mnie gorzej wyglądają od owalnych.
Gardenarium 10:02, 26 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Moim zdaniem trzeba tak zrobić. I moim zdaniem powinnaś zmienić ławkę na ładniejszą. Plus jakaś super wypasiona donica po prawej z buchającą kompozycją. Moim zadaniem trzeba złagodzić ten dach wystający drzewem, które go zasłoni, jakby przywróci równowagę. Da poczucie intymności nieco.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aniaod 10:24, 26 lut 2020

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Danusiu, dziękuję. A jakiej drzewko sugerował abyś? Marzy mi się wiśnia unbraculufera ale czy nie będzie tu za duża?
radecki1987 13:58, 26 lut 2020

Dołączył: 19 lut 2020
Posty: 1
Cześć.
Jeśli można to i ja poproszę o radę w założeniu rabat co do ich kształtu oraz roślin jakie posadzić. Bardzo podobają mi się kule z bukszpanów, tuje formowane, cyprysiki, sosny (kosodrzewina złota), jałowce, trawy (konwalnik, miskant) oraz wszelkiego rodzaju drzewka i krzewy szczepione na pniu.
Wrzucam zdjęcia jak to obecnie wygląda oraz rzut z góry z wymiarami.
Dookoła działki przy ogrodzeniu jako żywopłot zamierzam posadzić grab ale to na jesień.
Zapatruję się na zimozielone rabaty aczkolwiek wszelkie propozycje mile widziane.
Zwracam się w stronę punktowych nasadzeń pozostawiających trochę przestrzeni, gęsto zarośnięte rabaty jakoś mi nie podchodzą.
Np. coś w tym stylu


tak to wygląda



jedyne co obecnie rośnie poza trawą to bukszpan jako murek w drewnianej donicy zasłniający taras.


Poniżej wymiary i to jak wstępnie widzę poprowadzenie rabat.
Asia_J 12:31, 27 lut 2020

Dołączył: 09 wrz 2019
Posty: 36
Gardenarium napisał(a)
Drzewo może być miłorząb zwykły na wysokim pniu, ale też może być wiśnia Umbraculifera na pniu 250 cm co najmniej.
Kreski to trawki (Imperata ok) a drugie może jakieś spiczaste kwiatostany.


Pani Danusiu, Ogrodnicy,
czy w słońcu poradzi sobie klon golden globe? Chciałaby go wsadzić przed domem od strony południowej.
AlinaP 20:19, 28 lut 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
AlicjaCW. Możesz uratować ten widok z okna nie tracąc funkcji wypoczynkowej miejsca. Rozumiem, że miejscem wypoczynku jest teren gdzie z lewej strony jest blaszak obsadzony tujami. Można zastosować przysłonę - ekran drewniany w miejscu kratki, ciągnący się do furtki. Alternatywą dla ekranu jest mur. Na jego tle można wyeksponować rośliny w podwyższonych skrzyniach bez dna.
Bluszcz wchodzący na ekran, hosty, wtedy również hortensje, jeśli będzie dużo podłoża. Określ, czy chcesz zasłonić pnie sosen. Wyznacz ilość miejsca na ustawienie stołu, leżaków itp. Pomiędzy tym terenem a domem utwórz rabatę złożoną z zimozielonych krzewów, kwitnących sezonowo, traw oraz bylin. Patrząc od strony domu, tło będą stanowiły sosny. Rabata ma rację bytu, kiedy będzie odpowiednia odległość od ich żarłocznych korzeni. Piszę z telefonu, najchętniej bym to narysowała, ale nie próbowałam się uczyć załączać zdjęcia. Liczę, że choć trochę pomogłam.
Pozdrawiam.
____________________
Ala
AlinaP 20:41, 28 lut 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Wróciłam do zdjęcia. Rabata może się ciągnąć od lewej strony przed szmaragdami. Będzie ciekawsza.
____________________
Ala
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies