Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Anda 18:04, 03 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Jestem za murkiem oporowym. Ladniej ksztaltuje przestrzen
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Lika 00:02, 04 mar 2020

Dołączył: 17 kwi 2016
Posty: 36
Witajcie po przerwie, podpatrywałam wasze ogrody ale gdzie mi do Waszych pięknie zagospodarowany przestrzeni.
Wracam ponownie do tematu mojej rabaty na tle płotu. Jak ostatnio o nią pytałam radziłyście aby ją poszerzyć. Teraz ma metr szerokości i mogę jedynie jeszszcze trochę rozszerzyć przy miejscu że stołem, aby była płynna linia. Na więcej nie mogę już liczyć. Jest to wystawa południowa. Mam różne roślinki z rozmnożenia własnych albo kupione w zachwycie i oczekujące na swoje miejsce.
Sporo się ich zebrało. Podpowiedzcie proszę jak to sensownie rozplanować. Oczywiście nie wszystkie.
Ps. Na tą zieloną pokrywę od nawodnienia w chodniku planuję postawić jakiś postument metalowy ze stali corten pod donicę albo coś takiego, ale koniecznie przesuwalnego aby M miał dostęp do tych urządzeń. A palenisko/ognisko przestawię bliżej domu może na kółku z kamienia granitowego, który jest na placyku na końcu ogrodu.
Po prawnej przed jodłą rośnie judaszowiec w trawie hakonechloa i jest kwadratowe źródełko.

Do posadzenia/ wysadzenia/przesadzenia:
1. grujecznik japoński 1,5m – 1x
2. hortensja ogrodowa – 2x
3. sosna mugo Wintergold 0,8m – 1x
4. klon shirasawy Aureum 0,8m – 1x
5. klon Atropurpureum 1,2m – 1x
6. miłorząb Mariken) na pniu 0,8m – 1x
7. dereń kwiecisty krzew 1,8m – 1x
8. bez Pablin – 0,6m – 1x
9. rozplenica Hameln – 2x
10. miskant Morning Light – 3x
11. miskant Gracillimus – 3x
12. miskant Memory – 3x
13. miskant Red Chief – 3x
14. turzyca Buchanana – 5x
15. turzyca Evergold – 30x
16. imperata cylindryczna Red Baron- 7x
17. jeżówka Guova Ice – 10x
18. perowskia Blue Spire – 10x
19. rozchodnik Dazzleberry – 2x
20. żurawka żółta – 11x
22. żurawka Pink Pearls – 6x


Rosną na rabacie już kilka lat i niektóre trudno byłoby przesadzić
- jabłoń ozdobna Royal Beauty wys.1,6m - 1x rośnie 1m od prawej krawędzi
- metasekwoja na pniu 1,8m – 1x rośnie na środku
- powojnik wielkokwiatowy fioletowy 1x
- powojnik bylinowy Diana różowy – 1x
- piwonia biała- 2x i piwonia różowa – 1x /rosną po obu stronach metasekwoi

Widok z tarasu


Widok od wyjscia na ogród
Asia_J 19:52, 04 mar 2020

Dołączył: 09 wrz 2019
Posty: 36
Moi Drodzy,
Doradzcie, jakie drzewa posadzić w tej części ogrodu. Czy brzozy będą pasować? czy wiśnia Nigra (jest w innej części ogrodu)? Ta rabata jest od popołudnia w cieniu. Może do brzoz pasuje azalia?

Gardenarium 20:12, 04 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Na samym brzegu widzę świerka kłującego Picea pungens, to będzie ogromne drzewo, więc zastanów się w ogólne nad sadzeniem jeszcze tutaj drzew liściastych. Albo świerka daj gdzie indziej. Albo tnij go mocno. Inaczej wyrośnie na 30 metrów i zderzy się z drzewami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Asia_J 22:00, 04 mar 2020

Dołączył: 09 wrz 2019
Posty: 36
Może będę go ciąć, a jeśli wyrośnie zbyt duży to wytniemy. Pani Danusiu czy posadzić tylko mniejszymi roślinami? Myślę o azaliach, rozchodnkach i trawach.
Gardenarium 22:08, 04 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Azalie japońskie pasują, zwłaszcza sporo jeśli ich będzie, takie kolorowe poduchy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Asia_J 08:56, 05 mar 2020

Dołączył: 09 wrz 2019
Posty: 36
Pani Danusiu, serdecznie dziękuję za radę.

Mam do Pani pytanie, czy prowadzi Pani konsultacje? Mam na myśli odpłatne doradzenie w kwestii nasadzeń w ogrodzie. Tak, jak Pani doradza tu na forum kolorami zaznaczając co wsadzić,jak poprowadzić linię nasadzeń.
Dla mnie Pani wskazówki są bardzo pomocne.

I drugie pytanie- które szkółki Pani poleca w okolicach Warszawy (południe) może być odpowiedź na priv, jeśli to miałaby być reklama.


mari_79 12:07, 07 mar 2020

Dołączył: 13 mar 2016
Posty: 4
Witam wszystkich. Mam dylemat jakie drzeewko można posadzić od strony północnej?
mari_79 12:10, 07 mar 2020

Dołączył: 13 mar 2016
Posty: 4
Chciałabym żeby rosło miedzy dwoma jałowcami blue arrow. Może jakieś na pniu z okrągłą koroną albo o jakiś ciekawych liściach.
mari_79 12:39, 07 mar 2020

Dołączył: 13 mar 2016
Posty: 4
A może jakiś krzew? Co będzie dobrze rosnąć od strony północnej?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies