Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 22:31, 14 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam ostrogowce, różne, malinowe, czerwone, białe. Rozsiewają się, wykopuję i sadzę dalej. Wycinam przekwitłe kwiatostany ze środka. Piękne są. Obejrzyj moje zdjęcia z różnych ogrodów.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/536-ostrogowce-wyjatkowe-kwiaty-na-suche-stanowiska
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
A_gawa 22:42, 14 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Gardenarium napisał(a)
Mam ostrogowce, różne, malinowe, czerwone, białe. Rozsiewają się, wykopuję i sadzę dalej. Wycinam przekwitłe kwiatostany ze środka. Piękne są. Obejrzyj moje zdjęcia z różnych ogrodów.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/536-ostrogowce-wyjatkowe-kwiaty-na-suche-stanowiska


Cudne! Jak z bajki. Ojojoj..... Dziękuję!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Loden 23:31, 14 lip 2020

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Rabata wyrwana z całego ogrodu w dodatku tak pogibana i pogięta to zły pomysł. Do niczego nie pasuje. Bo nie ma żadnych innych nasadzeń/rabat..gdzie one??


Dziękuję za odpowiedź. Ma Pani rację. Poniżej przesyłam plan działki i zdjęcia. Z racji, iż ma powstać budynek gospodarczy z fotowoltaiką chciałam go obsadzić i resztę ogrodu. Oddzielić część warzywną od gospodarczej. Poza tym dużo mam zaplanowanych obsadzeń i chciałam etapami to realizować.

Plan działki

Widok z góry:

Na prawo z tarasu:

1.wiąz(kupione), 2.cyprysik nutkajski(kupione), 3. trawy memory, 4. jeżówki green twister, 5. żurawki, 6.daniki

Na lewo z tarasu:

1.cisy 2. może jałowiec bonsai, który mam do przesadzenia

Widok na taras:



Z tarasu mam zaplanowane schody na wprost drzwi tarasowych z płyt betonowych, rozszerzające się ku dołu. Zbocze tarasu chciałabym spiętrować. Najpierw myślałam o belkach ogrodowych. Ale podobają mi się też murki gabionowe, wypełnione kamieniem czerwonym vanga (taki już ma na frocie).



Donica przy tarasie:


Boki tarasu mam obsadzone. Z jednej strony jest skalniak.
PS. Trzmielina do przycięcia . Ma zasłanić betonową donicę.

Druga strona to różne nasadzenia. Raczej do zmian. Na widocznych pergolach są następujące obsadzenia: 1. narożna-winogrona, 2. środkowa-milin, 3. z boku-kiwi pnącze


Wspomnieny jałowiec (wysokość ok. 1,3m):


Bardzo będę wdzięczna za wszelkie sugestie, podpowiedzi. Generalnie to sobie wymyśliłam, że z tyłu domu będą proste geometryczne rabaty. Natomiast z frontu budynku koła, pofalowane obrzeże. To jednak dalszy etap, po zakończonym ogrodzeniu. Poniżej również zdjęcia przodu:

shotbutterfly 11:39, 15 lip 2020

Dołączył: 10 maj 2020
Posty: 10
A_gawa napisał(a)
Mam pytanie o Red Barona - rośnie u mnie pod Doorenbos i niestety nie wybarwia się na czerwono - jest właściwie cały czas zielony z małym elementem czerwonego. Podlewałam nawozem dla pomidorów, ale nie przyniosło to oczekiwanego skutku. Czy macie jakiś pomysł? Chyba bez szans na czerwień - za mało słońca...


Tak, jeśli ma za mało słońca, to nie będzie się wybarwiał. Nie lubi też jak jest za sucho, a doorenbos wyciąga zapewne całą wilgoć z ziemi. Dużego doświadczenia nie mam, ale miałam posadzone red barony w trzech różnych miejscach i najlepiej rośnie mi od strony wschodnio-południowej. Trochę słońca, trochę cienia, w miarę wilgotna gleba. Jak dosadziłam pozostałe w to miejsce to ruszyły z kopyta i zaczęły się wybarwiać
shotbutterfly 11:42, 15 lip 2020

Dołączył: 10 maj 2020
Posty: 10
A_gawa napisał(a)


Masz świetne pomysły! Jeżówki, krwawniki i szałwie są świetnym zestawieniem, możesz dodać jeszcze przywrotnik jak lubisz kolory. Warto nawiązać do kolorów już istniejących w ogrodzie. Możesz wrzucić przegorzany, kocimiętki, czosnki, łubiny, przetaczniki, zawilce japońskie, miskanta Zebrinusa, stipę, możesz dać berberys, rozchodniki - wybierz co się podoba Tobie, to najważniejsze.

Przeczytaj artykuł Danusi o hortensjach bukietowych - kopalnia zestawień.


Dzięki za odpowiedź. Poczytam Turzyce posadziłam właśnie po przeczytaniu artykułu Danusi o turzycach Może też wrzucę zdjęcie wieczorem, bo trochę boję się, że przesadzę z ilością roślin. Hortensje na razie małe, więc tak pusto mi się wydaje.
A_gawa 11:54, 15 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
shotbutterfly napisał(a)


Tak, jeśli ma za mało słońca, to nie będzie się wybarwiał. Nie lubi też jak jest za sucho, a doorenbos wyciąga zapewne całą wilgoć z ziemi. Dużego doświadczenia nie mam, ale miałam posadzone red barony w trzech różnych miejscach i najlepiej rośnie mi od strony wschodnio-południowej. Trochę słońca, trochę cienia, w miarę wilgotna gleba. Jak dosadziłam pozostałe w to miejsce to ruszyły z kopyta i zaczęły się wybarwiać


W tym roku brzozy mi oszalały - tyle masy liściowej, że ciemno pod nimi się zrobiło i Baron chyba się obraził na takie stanowisko. W sumie to od początku był obrażony - nazwa go chyba zobowiązuje. Hahaha

A Ty na pewno masz tam pięknie i się nie czaj. Małe jest piękne.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 11:57, 15 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Loden napisał(a)


Dziękuję za odpowiedź. Ma Pani rację. Poniżej przesyłam plan działki i zdjęcia. Z racji, iż ma powstać budynek gospodarczy z fotowoltaiką chciałam go obsadzić i resztę ogrodu. Oddzielić część warzywną od gospodarczej. Poza tym dużo mam zaplanowanych obsadzeń i chciałam etapami to realizować.



Ale tam pięknie! Fju!!! Na spokojnie przemyśl wszystko i przeczytaj artykuły Danusi.
Ja to tak się spieszyłam, żeby wszystko od razu zrobić, że później kilka lat chodziłam i przesadzałam (i dalej jeszcze tak robię..., ale wieklich drzew juz przesadzić nie da rady... ) Mąż tak oczami przewraca, że chyba mu tak niedługo zostanie. Haha
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 12:01, 15 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Loden napisał(a)




Z tarasu mam zaplanowane schody na wprost drzwi tarasowych z płyt betonowych, rozszerzające się ku dołu. Zbocze tarasu chciałabym spiętrować. Najpierw myślałam o belkach ogrodowych. Ale podobają mi się też murki gabionowe, wypełnione kamieniem czerwonym vanga (taki już ma na frocie).





Świetnie to zrobiłaś. Według mnie idealne rozwiązanie na skarpę.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Anulka 09:32, 17 lip 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
A_gava dziękuję bardzo za czas i porady oto nasze dzieło, nie jest może idealnie musze dopracować kanty.
Nie wiesz może co się dzieje z moimi rozplenicami hamelm oto zdjecie
Anulka 22:01, 17 lip 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies