Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

AnnaB 09:50, 05 sie 2020


Dołączył: 17 maj 2015
Posty: 61
Bardzo podoba mi się ta rabata, niestety nie udało się pobrać zdjęcia na komputer, stąd taka jakość. W jakiej odległości te brzozy mogą być posadzone od siebie? Może ktoś zna źródło, z którego to zdjęcie pochodzi bo ja je znalazłam przypadkiem na allegro
____________________
...wiele ra­zy po­kaleczysz so­bie dłonie chcąc stworzyć swój piękny ogród..
czarnahelena 21:09, 05 sie 2020

Dołączył: 05 sie 2020
Posty: 1
Witam,

Jak większość forumowiczów zderzyłam się z problemem zagospodarowania rabaty przy wejściu do domu. Może ktoś z Was będzie miał pomysł, w jaki sposób zamaskować te studzienki? Myślałam o rabacie z hortensjami, może wiśnią nigrą, albo pissardi, może klon globosum? Tylko jak to wszystko tu rozmieścić? Wystawa rabaty północno-zachodnia. Wymiary rabaty są naniesione na zdjęcie. Pomocy...

LLEA 20:18, 06 sie 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Chcialam zapytać jakie rośliny poradzą sobie w takiej "ziemi". Powstało ono po usunięciu starej kostki, chcemy dosypać tu ziemi około 30cm ale niżej jest ze 20cm piachu a niżej że 30cm żwiru, który był podsypka pod stara kostka. Czy wystarczy nawieźć ziemi te 30cm bo nie możemy wyżej bo jest podmurówka sąsiada, czy musimy usunąć ten piach i żwir i zrobić wielki rów a potem wsypać ziemię. Nie ukrywam że wolelibyśmy tego uniknąć. Może są jakieś rośliny, krzewy na żywopłot, które sobie tu poradzą?

____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Rudolfina 08:12, 07 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Dobre duszyczki potrzebuję pomocy przy zaprojektowaniu nowej linii rabaty prze domem, żeby ukryć studzienkę. Już kiedyś pisałam tu w tej sprawie, ale teraz koncepcja uległa zmianie. Skrzyni już nie będzie, czyli nie potrzeba dojścia do niej, więc mogę bardziej poszaleć z wielkością nowej rabaty Szczegóły i moje propozycje tutaj, na samym dole strony: https://www.ogrodowisko.pl/watek/10624-pachnacy-ambra

____________________
Edyta Pachnący ambrą
kasiab 08:37, 07 sie 2020


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
LLEA napisał(a)
Chcialam zapytać jakie rośliny poradzą sobie w takiej "ziemi". Powstało ono po usunięciu starej kostki, chcemy dosypać tu ziemi około 30cm ale niżej jest ze 20cm piachu a niżej że 30cm żwiru, który był podsypka pod stara kostka. Czy wystarczy nawieźć ziemi te 30cm bo nie możemy wyżej bo jest podmurówka sąsiada, czy musimy usunąć ten piach i żwir i zrobić wielki rów a potem wsypać ziemię. Nie ukrywam że wolelibyśmy tego uniknąć. Może są jakieś rośliny, krzewy na żywopłot, które sobie tu poradzą?



Moim zdaniem najlepiej byloby usunąć byle jaką ziemię. Chyba ze wybierzesz coś co musi miec drenaż i sucho np lawende... Poczytaj jak gleboko korzenia się rośliny które tam bys widziala no i oczywiście jakie mają wymagania co do wody (jesli duże to czy masz czas żeby je non stop podlewać)
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Anda 11:15, 07 sie 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33367
Również myślę, że warto byłoby tam posadzić sucholuby. Wtedy nie musiałabyś wymieniać ziemi.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
popcorn 16:38, 12 sie 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Jak tam jest dużo słońca to lawenda czy perovskia bedzie piękna. Z roślin żywopłotowych... pewnie tylko bukszpan by wytrzymał tę niewielką ilość dobrej ziemi na wierzchu, jeśli pryskanie przeciw ćmie bukszpanowej Ci ine straszne... powodzenia!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 16:40, 12 sie 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
AnnaB napisał(a)
Bardzo podoba mi się ta rabata, niestety nie udało się pobrać zdjęcia na komputer, stąd taka jakość. W jakiej odległości te brzozy mogą być posadzone od siebie? Może ktoś zna źródło, z którego to zdjęcie pochodzi bo ja je znalazłam przypadkiem na allegro


Brzóz nie sadź bliżej niż co 2 metry, a i tak za chwilę będą się stykały koronami Kule pod brzozami dadzą radę jeśli będziesz je podlewać. powodzenia!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 16:43, 12 sie 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
czarnahelena napisał(a)
Witam,

Jak większość forumowiczów zderzyłam się z problemem zagospodarowania rabaty przy wejściu do domu. Może ktoś z Was będzie miał pomysł, w jaki sposób zamaskować te studzienki? Myślałam o rabacie z hortensjami, może wiśnią nigrą, albo pissardi, może klon globosum? Tylko jak to wszystko tu rozmieścić? Wystawa rabaty północno-zachodnia. Wymiary rabaty są naniesione na zdjęcie. Pomocy...



Cześć! Hortensje luźno rozrzucone na całości, wokół chodników coś niskiego np. ułudka wiosenna lyb pachysandra w charakterze zadarniacza? I jedno-dwa drzewa dla dodania iętra, coś bardzo wysoko szczepionego? Hortensje bukietowe rosną do 2,5 metra, więc proponowałabym raczej coś w stylu little lime w ilości z 15 sztuk? Na tę rabatę? Żeby Ci okien w przyszłości nie zakryło studzienkami się nie przejmuj, będzie je widać tylko stojąc przy garażu powodzenia!
____________________
Mój nowy ogródek
LLEA 22:42, 13 sie 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
popcorn napisał(a)
Jak tam jest dużo słońca to lawenda czy perovskia bedzie piękna. Z roślin żywopłotowych... pewnie tylko bukszpan by wytrzymał tę niewielką ilość dobrej ziemi na wierzchu, jeśli pryskanie przeciw ćmie bukszpanowej Ci ine straszne... powodzenia!


Mam właśnie taki problem, że nie lubię fioletowych kwiatów. Bukszpany lubię i nie boję się ćmy, już w tym roku ja zwalczyłam za wczasy także myślę że nie będzie źle. Zależy mi bardziej aby z jednej strony posadzić szpaler drzwe azby chodnik był w cieniu, a z drugiej strony coś na żywopłot żeby osłonić się od sąsiadów. Lawenda i inne byliny mi tego nie zapewnia niestety. Pozostaje mi tylko wykopać wszytsko wsypać dobrej ziemi.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies