Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

gosiacz22 14:22, 21 lip 2020


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Może macie jakiś pomysł co wsadzić w tych donicach. Są ocieplone wiec może jakieś byliny zimujace itd. Donice są dość wąskie 30 cm szer i 70 wys. Moze coś piennego podsadzone czyms zwisającym...Wystawa południowo-zachodnia.


____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
samboman 22:32, 21 lip 2020

Dołączył: 30 sie 2017
Posty: 19
AlinaP napisał(a)
Samboman, Twój pomysł jest świetny. Zapewniam Cię, że nie będzie łyso. Wiosną, po ścięciu roslin rabata będzie pusta. Możesz pokusić się o obramowanie np. z cisa.
Pozdrawiam


Właśnie tak mi się wydaje, że nie ma tam zbyt wiele miejsca na inne nasadzenia więc Hortensje powinny wypełnić całość.

Sadzić pewnie co 1 metr czy gęściej?
AlinaP 08:26, 22 lip 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Sprawdziłam, były posadzone co metr, w nowym miejscu też.
Pozdrawiam.
____________________
Ala
EwaAnna 23:25, 26 lip 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Drodzy,

Bardzo proszę o pomoc w zaaranżowaniu północnej rabaty przylegającej do domu. Rabata o długości 4m, szerokość 1m. W rabacie ostnieją już 2 Surmie Nana, pokazane na zdjęciu.
Serdecznie Wam dziękuję za wszystkie wskazówki.
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
Kokesz 11:44, 28 lip 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Moja sąsiadka zaczęła przygodę z ogródkiem na osiedlu.
Jest mały ma 85m2
Posadziła tuje szmaragd wzdluż płotu, bo wieją tam mocno zachodnie wiatry.
Jest to wystawa południowa.
Ma kilka krzaczków pomidorów przy wejsciu, truskawki i zioła. To ta mini rabatka wykrojona przy chodniku i druga prostokątna na wprost.
Niedawno urodziła maleństwo
Gdzie zrobić miejsce do siedzenia?
Aktualnie są dwie spróchniałe ławeczki bez oparcia, jedna przy chodniku, z lewej str zdjecia druga po prawej.
Drzewo po lewej str to wiśnia i jej siewki + krzak lilaka.
Drzewo po prawej to brzoskwinia, za nią są posadzone dwa krzewy czarnej porzeczki.
Na środku kępa liliowca rdzawego, jukka i rabata w kształcie romba, gdzie rosną jakiej pojedyńcze jednoroczne.
Ogródek ma być bezobslugowy i nieskomplikowany

Myślę, że część warzywną można przenieść z lewej str na wprost, czyli wykroić ze dwie prostokątne rabaty.
Gorąca prośba o podpiwiedzi
Ogródek jest niestety bardzo na widoku.

Dziewczyny, które mnie odwiedziły, wiedzą jaki jest układ tych ogródków





____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Wiaan 09:01, 31 lip 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5155
gosiacz22 napisał(a)
Może macie jakiś pomysł co wsadzić w tych donicach. Są ocieplone wiec może jakieś byliny zimujace itd. Donice są dość wąskie 30 cm szer i 70 wys. Moze coś piennego podsadzone czyms zwisającym...Wystawa południowo-zachodnia.



Witam Gosiu czy zdecydowałaś już co posadzisz? Także czekam na donice o podobnych wymiarach i także rozmyślam co tam dać. Mam kilka podpowiedzi, jak trawy, hortensje ogrodowe z bluszczem, mniejsze iglaki. W tej Twojej bieli pięknie wyglądałaby lawenda i bukszpany, ale z ich zimowaniem w donicach to kiepska sprawa, choć tej zimy u mnie bukszpany w donicach przetrwały bez szwanku.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 09:09, 31 lip 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5155
Proszę o poradę czy w tym miejscu ze zdjęcia będzie odpowiednia śliwowiśnia pissardi? Denerwuje mnie widok sąsiedniego garażu i chciałabym szczepione drzewko w kolorze. Myślałam też o buku lub klonie kolumnowym bordowym. Jak daleko od ogrodzenia powinnam posadzić drzewko na pniu? Obok rośnie cis hicksi, który będzie formowany na żywopłot i świerki, a w środku ewidentnie mi coś brakuje. Czy pissardi można przycinać aby korona nie była bardzo duża?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
A_gawa 23:26, 31 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467


Czy zechciałby ktoś pomóc mi w rozpoznaniu roślin na zdjęciu? Stipa i co jeszcze?
Ta szara roślina, kwitnąca na żółto jest genialna i z jakąś mi się kojarzy, ale kompletnie nie wiem jak się nazywa ta z prawej z dużymi, zielonymi liśćmi.

Zgodzicie się, że urzekające zestawienie.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Mariusz72 08:19, 05 sie 2020

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Witam co byście doradzili, jak można jeszcze uzupełnić tą rabatę. Myślę o jakiejś kuli koło buka i turzycy elata aurea wzdłóż długiego boku i tego krótszego z bukiem Rohan obelisk. Pomiędzy stipe posadzę czosnki. Proszę o Wasze sugestie.
Anda 08:45, 05 sie 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
A_gawa napisał(a)


Czy zechciałby ktoś pomóc mi w rozpoznaniu roślin na zdjęciu? Stipa i co jeszcze?
Ta szara roślina, kwitnąca na żółto jest genialna i z jakąś mi się kojarzy, ale kompletnie nie wiem jak się nazywa ta z prawej z dużymi, zielonymi liśćmi.

Zgodzicie się, że urzekające zestawienie.


Ta roślina z szarymi liśćmi to może Santolina chamaecyparissus albo Sideritis syriaca?

Duże zielone liście nie wiem, może laurowiśnia portugalska?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies