Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Magara 16:17, 03 lip 2020


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Asia, no okolica jest piękna
To co widać to niestety nie las, a działka, na której już się zaczęła powoli wycinka, ile wytną nie wiem
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
A_gawa 18:16, 03 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
popcorn napisał(a)

spokojnie dają radę na zimę w donicach, donica wielkości dopasowanej do sadzonki, za dwa lata pewnie będziesz przesadzać do większej. Ustaw w cieniu/półcieniu, podlewaj, będziesz zadowolona Do garażu nie chowaj za nic, bardoz łatwo tak hostę zabić (zasuszyć).
Nawet jak zima jest prawdziwa dają radę u mnie. Aha, donice najlepiej ceramiczne nie plastikowe. powodzenia!


Dzięki popcorn!
Zasadzę je w mega wielkie "trumny" - uwielbiam hosty. Będą rosły ze szczypiorkiem.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
antracyt 14:36, 05 lip 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
Magara napisał(a)
I ja mam prośbę o radę. Jedno z miejsc w moim ogrodzie wygląda obecnie tak:

Jest tam wszystkiego za dużo więc miejsce i tak do przerobienia - na chwilę obecną szczęśliwie uwagę od bałaganu odwracają naparstnice
Planuję wysunięcie tej rabaty o jakiś metr do przodu, na "nowym" przodzie mają być białe złocienie, białe jeżówki, ewentualnie lawenda/szałwia (niebieska) - to jeszcze muszę przetrawić.
Do tego dojdą drzewa - jak na obrazku poniżej (pierwszy raz z paincie coś rysowałam więc wygląda jak wygląda ) - po prawej brzoza purpurowa pendula (jeszcze nie wsadzona), po lewej buk tricolor (póki co malutki, też jeszcze nie wsadzony).
Dodatkowo chciałabym zasłonić "dziurę" pomiędzy dwiema dużymi brzozami, które są widoczne na zdjęciu - wymyśliłam dwa klony drumondi szczepione na pniu.
Tak to by jakoś miało wyglądać:

I tu moje pytanie czy klony w ilości DWÓCH to dobry pomysł?
P.S. Już sama widzę, że je za blisko siebie narysowałam, niemniej jednak pytanie aktualne
Z góry Wam dziękuję za podpowiedzi

Ale masz ładne tereny wokół. Płot bardzo w moim stylu, las naparstnic i te lekkie nierówności terenu Doradzać nie będę, bo ciężko bez znajomości całości. Mi się podoba tak jak jest. Szkoda, że się wstrzymujesz z założeniem wątku. Nie naciskam oczywiście, tylko sobie myślę, że juz teraz masz co pokazać. Będę cierpliwie czekać
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
LLEA 19:58, 08 lip 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Chciałam zapytać o pomoc w doborze roślin o płytkim systemie korzeniowym, które sprawdza się w takich wyniesionych kwaterach na równo z tarasem. Z lewej strony na krótszym boku na pewno chce zasadzic coś wysokiego zeby osłonić się od sąsiadów. Myślałam o trawach, może miskanty?


Natosmiast od przodu tarasu myślałam o czymś niższym. Chętnie widziałabym tam połączenie czegoś zimozielonego z kwitnącym krzewem lub bylina. Szerokość kwater to 60cm, jednak w środku jest podsypka pionowych płyt pod kątem więc nie jest to 60cm na całą szerokość donicy. Głębokość to około 50cm, niżej jest ta podsypka. Ale slupowo w dół w centrum donicy może roślina puścić korzeń i dojść do ziemi lokalnej bo od dołu niczym nie jest zabudowana tą kwatera, tyle że będzie to wymagało trochę starań od rośliny. Stąd moje pytanie które rośliny sobie poradzą?
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Mariusz72 10:23, 09 lip 2020

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Witajcie, czym mogę zastąpić na rabatce dwie kule z cisa. W moich stronach ciężko spotkać, a koszty transportu ze sklepu internetowego są niewiele mniejsze od ceny kuli cisowej. Zależy mi na kulistych iglakach, oprócz świerka nidiformis, bo już mam trzy w innym miejscu. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
A_gawa 11:29, 09 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Mariusz72 napisał(a)
Witajcie, czym mogę zastąpić na rabatce dwie kule z cisa. W moich stronach ciężko spotkać, a koszty transportu ze sklepu internetowego są niewiele mniejsze od ceny kuli cisowej. Zależy mi na kulistych iglakach, oprócz świerka nidiformis, bo już mam trzy w innym miejscu. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.


Piękne są sosny Brepo i Varella - głęboki szmaragd.
Kosodrzewiny Mops, Beniamin (możesz poszukać innych kulistych).
Kulę możesz również uformować z trzmieliny.
Kulopodobne są berberysy czerwone, żółte (można je też formować).
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 11:35, 09 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
LLEA napisał(a)
Chciałam zapytać o pomoc w doborze roślin o płytkim systemie korzeniowym, które sprawdza się w takich wyniesionych kwaterach na równo z tarasem. Z lewej strony na krótszym boku na pewno chce zasadzic coś wysokiego zeby osłonić się od sąsiadów. Myślałam o trawach, może miskanty?


Natosmiast od przodu tarasu myślałam o czymś niższym. Chętnie widziałabym tam połączenie czegoś zimozielonego z kwitnącym krzewem lub bylina. Szerokość kwater to 60cm, jednak w środku jest podsypka pionowych płyt pod kątem więc nie jest to 60cm na całą szerokość donicy. Głębokość to około 50cm, niżej jest ta podsypka. Ale slupowo w dół w centrum donicy może roślina puścić korzeń i dojść do ziemi lokalnej bo od dołu niczym nie jest zabudowana tą kwatera, tyle że będzie to wymagało trochę starań od rośliny. Stąd moje pytanie które rośliny sobie poradzą?



Od sąsiadów polecam wsadzić w donicę cis i uformować wąski żywopłot - to będzie wariant całoroczny. Miskanty polecam zasadzić w pięknych trzech wysokich donicach. Mogą być różnej wielkości lub jednakowe. Genialnie to wygląda. Tylko jaka to strona świata u Ciebie? Południe pewnie, bo na taras najlepsza.

Zachęcam Cię, abyś wyrzuciła byle jaką ziemię (o ile właśnie taka jest) z donic przy tarasie, wszelki tłuczeń itp., a dała coś w czym rośliny urosną i bedą cieszyć oko swoją urodą. Naprawdę nie warto inwestować w rośliny i wsadzać w podejrzaną ziemię - sama wiem jak to się później mści i człowiek jest zwyczajnie wściekły, że chciał szybko wszystko zrobić.

Jeśli poszukasz, to Szefowa Ogrodowiska napisała wspaniałe artykuły na stronie głównej o roślinach do donic. Może zajrzyj najpierw tam, bo Jej rady i zestawienie są nie do przebicia, są najlepsze. Przejrzyj też wątek Ogród z lustrem - tam jest taras genialnie obsadzony roślinami - może skorzystasz.

Na pewno warto byłoby wsadzić takie rośliny, które będą piękne każdej pory roku.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
LLEA 15:40, 09 lip 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Bardzo dziękuję za porady. Taras jest ustawiony na zachód. Ale słońce na nim operuje od godziny 12 do zachodu. Zaraz poszukam artykułu i postu z ogrodem z lustrem. Cis nie będzie miał za ciasno w takiej donicy?
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
A_gawa 18:24, 09 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
LLEA napisał(a)
Bardzo dziękuję za porady. Taras jest ustawiony na zachód. Ale słońce na nim operuje od godziny 12 do zachodu. Zaraz poszukam artykułu i postu z ogrodem z lustrem. Cis nie będzie miał za ciasno w takiej donicy?


Uważam, że 60 cm szerokości to bardzo dużo i wystarczy na niewysoki, wąski żywopłot.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
koculka 20:07, 09 lip 2020


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Dzień dobry, proszę o podpowiedź jakie wąskie drzewo posadzić w rogu ogrodu. Po wschodniej stronie szpaler świerków serbskich, od południa tuje aureospicata. W tym rogu był klon Crimson sentry ale wypadł. Narożnik obsadzony jest dereniami Ivory Halo, żółte tuje Amber glob i turzyce bronze form. Jest tam miejsce na kolumnowe drzewko. Nieopodal rośnie już klon Esk Sunset.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies