Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Liryka 23:47, 20 paź 2020


Dołączył: 28 kwi 2017
Posty: 19
Pani Danusiu. Również bardzo Pani dziękuję za odpowiedź. Właśnie dostałam 3 szy. Pissardii szczepione na 2,30. Hortensje silver dollars mam a trawy nadal nie. Nie wiem jakie wsadzić pomiędzy hortensje. A morning light bedzie ok ? czy może ładniej będzie na rabacie z miskantem chińskim Siox?
Oznaczenia :SD (silvers dolars)P (pisardii) ML (trawa miskant morning light) MS (miskant chiński Sioux)

Która lepsza kompozycja ?:

1 kompozycja : na tle tui dł 10 m, szer ok 2,20-2,30

SD + P + SD + ML + SD + P + SD + ML + SD + P+ SD

2 kompozycja : na tle tui dł.10 m, szer. ok 2,20-2,30

SD + P + SD + MS + SD + P + SD + MS + SD + P+ SD

Chodzi mi głównie o te trawy... nie mam pojęcia co tam wsadzić pomiędzy silvery aby sie ładnie wszystko komponowało.
Może zupełnie inna trawa? Tylko jaka?
Gardenarium 08:15, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
dorszeczek napisał(a)
Przeglądając Ogrodowisko, to z pewnością jest tak jak Pani mówi- za dużo pojedynczych roślin, ale jak to zrobić inaczej, jak mi się tyle podoba, a ogród malutki i jeszcze miejsce do zabawy dla dzieci być musi Dlatego szukam pomocy u specjalistów.


dorszeczek napisał(a)




Przeczytaj moją książkę https://sklep-ogrodnik.pl/jak-zaprojektowac-ogrod-marzen-danuta-mlozniak-multico-p-2422.html to nieduży wydatek, a korzyści duże, napisałam to co ważne, zrozumiesz o co w tym projektowaniu chodzi. Na pewno prześledzisz cały proces tworzenia ogrodu i da to do myślenia.

Po prostu nie ma wyjścia, musisz się na coś zdecydować. Na styl, sposób poprowadzenia linii rabat (proste, zaokrąglone czy całkiem zawijasy?) na kolorystykę ogrodu, czy dużo kwitnących, czy raczej zimozielonych. Bez tego nie stworzysz spójnego ogrodu.

Zaczynanie od pojedynczej rabaty generalnie nie ma sensu, gdy nie ustalone jest, co będzie się działo dalej w ogrodzie. Powiem jedno: Ogrodowisko to dobra szkoła na powstanie pięknego ogrodu, wystarczy prześledzić kilka wątków, co było kiedyś a co mają teraz najpiękniejsze ogrody. Ja nie chcę źle, ale tę drogę pewnie przejdziesz boleśnie, bo jak piszesz: tyle się podoba. To nic, niech się podoba, ale zdecyduj się, inaczej będzie to droga bez końca.

Po zdjęciu widzę: to nie jest kompozycja, to jest kolekcja roślin...a do pięknej rabaty nie jest aż tak daleko...pomogę Ci w tym.

Zacznij od stworzenia listy zadań, czyli co chcę mieć w ogrodzie i gdzie to ma być usytuowane?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:23, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli chodzi o tę tylko rabatę, należy przesadzić/oddać/pozbyć się świerka - to jest za duże drzewo na taką rabatę, no chyba że będziesz je cięła na stożek na pniu, inaczej zdominuje wszystko, dom, podjazd, wszystko.

Potem ustal, czy brzoza ma być punktem centralnym tej rabaty. Kamienie wywal. nie wiadomo po co leżą, bo są? Nie ma na nie miejsca na frontowej rabacie.
Trzmieliny zgrupuj. Co chcesz jeszcze mieć na tej rabacie?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
emilia 19:57, 21 paź 2020

Dołączył: 31 sie 2012
Posty: 91

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Witajcie, czy mogę w tym wątku poprosić o pomoc w dobraniu koloru? przed srebrnymi świerkami mam róże białe Chopin i Candlelight w kolorze złotej żółci, nie mam zdjęcia chciałam dosadzić powojniki ale w jakim kolorze wybrać? Rabata jest w głębi ogrodu.
Slawko 19:57, 21 paź 2020


Dołączył: 27 wrz 2012
Posty: 1363

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Witam Ja osobiście bym doradził w odcieniach niebieskiego.
____________________
Slawko I ja podzielę się z Wami moim ogrodem *** naturalisticgardenart.blogspot.com *** Wizytówka
emilia 19:57, 21 paź 2020

Dołączył: 31 sie 2012
Posty: 91

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

no to szukam niebieskiego, właśnie przeglądam oferty szkółek, dziękuję Wam bardzo za pomoc, planowanie rabat to dla mnie koszmar, a gdybym jeszcze miała rysować, ajaj
Slawko 19:57, 21 paź 2020


Dołączył: 27 wrz 2012
Posty: 1363

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Rysowanie z planowaniem nie ma nic wspólnego - ważniejsza już jest wyobraźnia, wyczucie smaku i styl Czyli nie tak dużo A nawet jeśli są jakieś braki, to my pomożemy Pozdrawiam
____________________
Slawko I ja podzielę się z Wami moim ogrodem *** naturalisticgardenart.blogspot.com *** Wizytówka
Alikia 19:58, 21 paź 2020


Dołączył: 23 lut 2013
Posty: 152

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Nie wiem czy w dobrym wątku się zwrócę ale zanim założę własny wątek chciałam prosić o radę
Z tułu za domem mam pas wzdłuż ogrodzenia o szerokości mniej więcej 10 metrów z samą gliną i białym kamieniem. Jak jest gorąco to szpadla tam nie wetkniesz Rosną tam leszczyny zasadzone przez poprzedniego właściciela działki i kilka drzewek - akacje, brzózki i sosny. Czy da się to jakoś zagospodarować bez wymiany ziemi..... i czym?
Proszę o rady i załączam zdjęcie tego nieszczęsnego miejsca.
____________________
Ogród Alicji w ciągłych przeróbkach
Gardenarium 19:58, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Może dereń biały odmiana Elegantissima lub Aurea? Możesz spróbować posadzić na próbę.

Chodzi o to, że ma ładne gałęzie zimą a latem kolorowe liście, Będzie zdobiło przynajmniej.

Hortensje bukietowe byłyby idealne ale na takiej skorupie nie urosną
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Alikia 19:58, 21 paź 2020


Dołączył: 23 lut 2013
Posty: 152

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Gardenarium napisał(a)
Może dereń biały odmiana Elegantissima lub Aurea? Możesz spróbować posadzić na próbę.

Chodzi o to, że ma ładne gałęzie zimą a latem kolorowe liście, Będzie zdobiło przynajmniej.

Hortensje bukietowe byłyby idealne ale na takiej skorupie nie urosną


Dziekuję Danusiu za odpowiedź i podpowiedź tylko nie wiem gdzie go posadzić, wzdłuż pod leszczynami chyba nie bardzo?
____________________
Ogród Alicji w ciągłych przeróbkach
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies