Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 08:03, 13 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
2,20 jest za wąsko na Memory- ona sama będzie miała za 3 lata 220 szerokości. Zabije tuje i wszystko. Szukaj niskich/średnich traw.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
amarylis 09:11, 13 paź 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 3

Cześć! Dom jest jeszcze w trakcie budowy,ale chciałabym jeszcze tej jesieni wsadzić tuje wzdłuż ogrodzenia oraz graby. Aby nie przesadzać później grabów, chciałabym prosić o sugestie
1. Okno będzie całkowicie przeszklone, zależy mi na ładnym widoku przez cały rok (Liczę że płotu betonowego nie będzie w ogóle widać za kilka lat)
2. Czy odległość 5m między oknem a płotem wystarczy na szpaler tuji, rząd 3-5 szt. grabu Fastigata, oraz szpaler hortensji drzewiastych Anabelle? (rabata będzie w półcieniu). Chciałabym zostawić miejsce na wąską rabatę pod oknem oraz wąską ścieżkę ze żwirku (ok. 50 cm).
3. Czy zamiast Grabu Fastigata możecie polecić inne drzewo kolumnowe, które da się fajnie przycinać na szerokość? Jaka odległość między grabami, żeby nie były za blisko siebie?
Ps. Zdaję sobie sprawę że podczas budowy drzewa mogą ucierpieć, będą zabezpieczone na czas wykonywania elewacji.

Dziękuję
____________________
Kasia
Liryka 11:10, 13 paź 2020


Dołączył: 28 kwi 2017
Posty: 19
Dziękuję Ci bardzo za tak szybką odpowiedź. Jak znajdę dłuższą chwilę bardzo chętnie zajrzę do Ciebie. Muszę poczytać o tych Twoich trawach. Ja się z moim też próbuje uporać . Powoli mi to idzie bo też ekspertem nie jestem a w dodatku mam ograniczenia finansowe ale ciagne ten wózek z przyjemnością mimo , że wolno . Pozdrawiam Cię i dziękuję!
dorszeczek 13:07, 20 paź 2020

Dołączył: 19 paź 2020
Posty: 4
Dzień dobry, czytam, oglądam i zachwycam się cudeńkami na Ogrodowisku już od dawna, a teraz zebrałam się w końcu na odwagę, by prosić o pomoc. Mam taki oto kwadracik przed domem, a w nim, hmm, radosną twórczość Bardzo proszę o rady w kwestii zaaranżowania tego miejsca, a najlepiej to uzupełnienia, sugestii w przesadzeniu itp, gdyż rośliny posadzone są w większości z wyboru, nie z przypadku, tylko talentu artystycznego i wyobraźni na ułożenie, by uwydatnić ich piękno, mi brak. Zależy mi na świerku, podobają mi się trzmieliny i moja wymarzona od zawsze brzoza, dosadzona w końcu w tym roku. W jednym narożniku marnieje magnolia. Jest tam już drugi rok. Na wiosnę nieśmiało kwitnie, później bujnie się zieleni i w pewnym momencie dopada ją jakieś paskudztwo i tak już marnie wygląda do zimy, aż nie zgubi wszystkich liści. Ograniczam się w opryskach, ale nie wiem, może one by pomogły, a może to kwestia nieodpowiedniego miejsca dla magnolii? Wrzosy w donicach pod brzozą na razie czekają, bo nie wiem czy jest tu gdzieś dla nich miejsce. Aster wsadzony, bo podarowany i nie chciałam, by się zmarnował. Duże kamienie syn zwozi w wycieczek rowerowych i chciałby, bym je gdzieś umieściła, więc czekają. Ma jeszcze jedno życzenie, bym wstawiła tam karmnik, który dostał niedawno na urodziny, ale czy jest tam miejsce na niego? Zastanawiałam się też nad zmianą kamieni na korę - w całości lub może częściowo- np. tworząc łuki w narożnikach (mój zmysł estetyki odczuwa nadmiar kantów)? Kwadracik jest w słońcu od rana do około 10-11 i późniejszym popołudniem. Czy znajdzie się jakaś dobra, pomocna duszyczka, która pomoże przemienić to miejsce, by zachwycało zarówno od strony domu, jak i z zewnątrz?
Gardenarium 13:14, 20 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj, chciałabym bardzo ci pomóc, ale opisałaś wszystko ładnie, tylko brak jakiegokolwiek zdjęcia, a to bardzo istotne.
Jak kwadrat ma się do domu i do reszty ogrodu? Postaram się pomóc ale daj albo rysunek z wymiarami, jak to jest usytuowane, albo zdjęcie z góry.

Pierwsza sprawa:

- masz za dużo wszystkiego od przypadku, wydaje mi się, ale mogę się mylić
- masz niedobre stanowisko dla magnolii stąd choruje, opryski nic nie pomogą niestety
- masz tam jeszcze brzozę???za dużo
- aster podarowany - przenieś gdzie indziej, dokup do niego kilkanaście więcej, stwórz grupę.
- zależy ci na świerku...jakim? karłowym? To cały czas za dużo wszystkiego, za dużo dużych drzew, z których każde chce być gwiazdą tej rabaty.



Popełniasz błędy typowe dla początkujących, ale to się zmieni Będzie pięknie. Pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dorszeczek 13:28, 20 paź 2020

Dołączył: 19 paź 2020
Posty: 4
Staram się wczytać zdjęcia, ale nie wchodzą. Będę próbować dalej
Gardenarium 13:28, 20 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
amarylis napisał(a)

Cześć! Dom jest jeszcze w trakcie budowy,ale chciałabym jeszcze tej jesieni wsadzić tuje wzdłuż ogrodzenia oraz graby. Aby nie przesadzać później grabów, chciałabym prosić o sugestie
1. Okno będzie całkowicie przeszklone, zależy mi na ładnym widoku przez cały rok (Liczę że płotu betonowego nie będzie w ogóle widać za kilka lat)
2. Czy odległość 5m między oknem a płotem wystarczy na szpaler tuji, rząd 3-5 szt. grabu Fastigata, oraz szpaler hortensji drzewiastych Anabelle? (rabata będzie w półcieniu). Chciałabym zostawić miejsce na wąską rabatę pod oknem oraz wąską ścieżkę ze żwirku (ok. 50 cm).
3. Czy zamiast Grabu Fastigata możecie polecić inne drzewo kolumnowe, które da się fajnie przycinać na szerokość? Jaka odległość między grabami, żeby nie były za blisko siebie?
Ps. Zdaję sobie sprawę że podczas budowy drzewa mogą ucierpieć, będą zabezpieczone na czas wykonywania elewacji.

Dziękuję


Hortensje wciśnij w pnie grabów, pod nie wsadź, zaoszczędzisz miejsca. 50 cm na ścieżkę to za mało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dorszeczek 13:31, 20 paź 2020

Dołączył: 19 paź 2020
Posty: 4
Przeglądając Ogrodowisko, to z pewnością jest tak jak Pani mówi- za dużo pojedynczych roślin, ale jak to zrobić inaczej, jak mi się tyle podoba, a ogród malutki i jeszcze miejsce do zabawy dla dzieci być musi Dlatego szukam pomocy u specjalistów. Niestety cały czas nie wchodzą mi zdjęcia. Czy możliwe, że coś źle robię?
dorszeczek 13:39, 20 paź 2020

Dołączył: 19 paź 2020
Posty: 4


Nie ma to jak czytać wszystko, co jest napisane Dziękuję za pomoc i przepraszam za zamieszanie, teraz zdjęcia już są
Wiaan 13:43, 20 paź 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5166
dorszeczek napisał(a)
Zmniejszyłam pliki, może teraz się uda.

Jak wgrasz zdjęcia, musisz na nie kliknąć ( na miniaturkę ) i zobacz w podglądzie czy się wstawiły i to wszystko.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies